Nem is olyan régen ez pontosan így történt, ma már azonban ez a módszer elképzelhetetlen, hiszen nagyon lassúvá tenné a vásárlás folyamatát. Ez pedig különösen nagy gondot jelentene, amikor épp sietünk valahova, vagy rajtunk kívül még sok más vásárló is van a boltban.
Erre a problémára remek megoldást jelentenek azok az etikett címkék, amikre rá lehet nyomtatni az adott termék vonalkódját. Ha ugyanis ez megtörténik, akkor a kasszásnak csak annyit kell tennie, hogy a vonalkódolvasó elé helyezi, ami automatikusan beolvassa az adatokat a gépbe.
Mit érdemes tudni ezekről a rendkívül hasznos eszközökről? Mostani cikkünkben erről lesz szó.
Hol használnak vonalkódolvasót?
A vonalkódolvasókat nagyon széleskörűen lehet alkalmazni, így nem meglepő, hogy számos szektorban és iparágban megjelenik a használatuk. A kereskedelmen kívül a raktározásban is gyakran megjelennek, ott ugyanis nagy segítséget jelentenek az beérkező áruk nyomon követésében.
A használatukkal elérhető, hogy a raktárosok valós időben tudják ellenőrizni a rendelkezésre álló készleteket, az áruátvétel, illetve az árukiadás során pedig minimalizálják, vagy teljesen ki is zárják a tévedéseket. A vonalkódolvasók jelenlétével maximalizálható a rendelések teljesítése, valamint összességében véve a raktározási, rendelési folyamatok hatékonyságának növelése is elérhető.
Nemcsak a vásárlást és a raktározást, hanem mindezek mellett a leltározási feladatokat is megkönnyítik, így ezen a területen is előszeretettel használják.
Milyen típusai vannak?
A vonalkódolvasóknak többféle típusa is létezik attól függően, hogy milyen típusú vonalkód olvasására lehet használni őket, és hogy milyen egyéb jellemzőik vannak. Ott vannak például az úgynevezett 1D-s típusok, amik az 1 dimenziós vonalkódok olvasására lettek kifejlesztve.
Napjainkban már nagy népszerűségnek örvendenek a 2D-s fajták is, amik 2 dimenziós vonalkódokhoz használatosak, ilyen például a sokak által ismert QR-kód is. Ezek a típusok természetesen az 1 dimenziós vonalkódokat is tudják kezelni.
Az említetteken kívül pedig léteznek még vezetékes és vezeték nélküli típusok, illetve az ipari, az asztalra helyezhető, a pultba építhető, illetve a fix telepítésű vonalkódolvasók is rendelkezésre állnak.
Hogyan kell használni őket?
Ezeket az eszközöket mindenekelőtt csatlakoztatni kell a számítógépes rendszerhez, majd jöhet a telepítés és a beállítások ellenőrzése. Maga a vonalkód leolvasása nagyon egyszerű, csak annyi a teendő, hogy a kódot a gép lencséjéhez tesszük, ami automatikusan beolvassa az adatokat.
Ezek tehát a legfontosabb tudnivalók, amikkel mindenkinek érdemes tisztában lennie a 21. században.