Ha felszámoltatunk, vagy ha bennünket számoltatnak fel

Manapság az üzleti életben egyre nagyobb gond a likviditás hiánya. A cégek többsége a kifizetések halogatásával igyekszik kezelni ilyen jellegű problémáját. Lassan mindenki tartozik mindenkinek. Mit tegyünk a kintlévőségeink behajtására? Ehhez ad gyakorlati eligazítást a Piac&Profit jogi szakmai partnere.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kinnlevőségek behajtása érdekében általában első helyen a vállalat pénzügyi osztálya szólítja fel a tartozót a tartozás rendezésére, azonban ez a legtöbb esetben sajnos eredménytelen.

Hogyan tovább?

Két lehetőség adódik a jogi utak közül. Az egyik a fizetési meghagyásos (FMH) eljárás, ami közjegyzői hatáskörbe tartozó pénzkövetelések behajtására szolgáló egyszerűsített polgári nemperes eljárás, illetéke a követelés 3 százaléka (minimum 5000 maximum 250 000 forint). Indítható természetes és jogi személy ellen. Vállalkozások az eljárást kizárólag elektronikus formában kezdeményezhetik a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) rendszerén keresztül. Egymillió forintos pénzkövetelés alatt csak FMH indítható. Ha az adós ellentmond, az eljárás polgári perré alakul, bíróságra kerül, ami hosszadalmas, évekig tartó procedúra.

 Ha a törvényi feltételei fennállnak, a bíróság elrendeli az adós cég felszámolását. A döntés ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

A másik sokkal izgalmasabb – és ha a feltételei fennállnak, célravezetőbb – út: a felszámolási eljárás. A gazdasági szereplők előszeretettel alkalmazzák ezt az utat, mert arra nézve, aki tartozik, rendkívül nagy fenyegetettséget jelent. A bíróság ugyanis ennek az eljárásnak a keretében nem vizsgálja sem a háttérkörülményeket, sem az adott cég pénzügyi helyzetét, még csak igazságot sem tesz a felek között. Ha a törvényi feltételei fennállnak, elrendeli az adós cég felszámolását, amely döntés ellen felülvizsgálatnak sincs helye. Ezért a legtöbb esetben, ha kicsit is fennáll a felszámolás elrendelésének a kockázata, az adós inkább az azonnali fizetés mellett határoz. Ráadásul az eljárás illetéke fix, nem függ a tartozás összegétől, minden esetben 80 ezer forint.

Hogyan néz ki a gyakorlatban a felszámolási eljárás?

Ebben az esetben a hitelező, akinek tartoznak, kérelmezi a bíróságtól, hogy állapítsa meg a neki tartozó adós cég fizetésképtelenségét, és rendelje el felszámolását.

A fizetésképtelenség megállapításának szigorú törvényi feltételei vannak. Ha ezeknek megfelel a helyzetünk, akkor van értelme ilyen eljárásba kezdeni. Ezek a feltételek, hogy a felek között szerződéses viszony legyen, a tartozás 20 napon túli legyen, és az adós a tartozását ne vitassa, vagy ismerje el. Szintén feltétel, hogy a 20 napon túl az adóst a hitelező igazolható módon írásban – például tértivevényes postai levélben – szólítsa fel a teljesítésre. A felszólítás tartalma is meghatározott: meg kell jelölni a tartozás összegét, alapját, a teljesítés végső határidejét, amelyen túl a hitelező kezdeményezi az adós felszámolását vagy egyéb jogi útra tereli az eseményeket.

Ha tehát tartoznak nekünk, mindenképpen érdemes figyelni ezekre a határidőkre, felszólításokra, azok tartalmára, mert ezek adják később egy sikeres felszámolási eljárás alapját. Az eljárás során kötelező a jogi képviselet. És még egy kitétel: a tartozás összege meg kell hogy haladja a 200 ezer forintot.

 Ha fizetünk is, elkerülendő a felszámoltatást, az igazunkat polgári perben érvényesíthetjük, a kifizetett összeget visszaperelhetjük.

És ha mi vagyunk az adós?

Ha ellenünk kezdeményeznek hasonló eljárást, az bizony határozottan „Damoklész kardja” a fejünk felett. Előfordulhat, hogy vitatható a tartozásunk, esetleg joggal nem fizettünk ki egy adott számlát, de elmulasztottuk azt érdemben vitatni, bármit is reagálni rá. Sajnos, a bíróság ebben az esetben nem vizsgálja ezeket a körülményeket, csupán a jogszabálynak való megfelelést. Még az elkésett vitatást sem engedi a jogszabály figyelembe venni, tehát igen szigorú a szabályozás e tekintetben. Ami vigasztaló, hogy még ha a végén fizetünk is, elkerülendő a felszámoltatást, az igazunkat polgári perben érvényesíthetjük, a kifizetett összeget visszaperelhetjük.

 Minden olyan számlát, amellyel valamilyen oknál fogva nem értünk egyet, minél rövidebb időn belül írásban vitassunk.

Hogy megelőzzük az ilyen meglehetősen fenyegetett helyzetet, minden olyan hozzánk beérkező számlát, amellyel valamilyen oknál fogva nem értünk egyet – akár annak összegével, akár jogalapjával –, minél rövidebb időn belül írásban vitassunk. Semmiképp se sikkadjon el, ne legyintsünk rá, hogy majd megbeszéljük, majd utánanézünk, mert könnyen egy felszámolási eljárás kellős közepén találhatjuk magunkat.

Dr. Gáll Bernadett ügyvéd

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo