A szolgáltatói szférában tevékenykedő, autóalkatrész-gyártással foglalkozó társaság a tervek szerint mintegy 100 millió forintos beruházással létesítene üzemet, az építkezéshez - telephelyfejlesztési pályázaton keresztül - uniós és állami támogatást is igénybe vennének. A beruházó - amelynek nevét nem árulta el a polgármester - öt új munkahelyeket teremtene a térségben. Juhász Zoltán közlése szerint folyamatosan tárgyalnak több nagyobb céggel is, de ezek nevei sem publikusak egyelőre.
A 31 hektáros, az M3-as autópálya mellett fekvő ipari parkot mintegy 910 millió forintból építette fel a beruházó Három Cserje Ingatlanforgalmazó Kft., amely a fejlesztési munkák megvalósítására 455 millió forintos támogatást nyert el az Észak-alföldi Regionális Operatív Program pályázatán. A tavaly szeptemberben elkészült logisztikai területen kisebb és nagyobb cégek számára is megfelelő nagyságú telkek állnak rendelkezésre az 5 ezertől egészen a 150 ezer négyzetméteres nagyságig. (Felértékelődhetnek a kelet-magyarországi ipari parkok is annak következtében, hogy a Balti-tengert az Égei-tengerrel összekapcsoló észak-déli gyorsforgalmi folyosó áthalad majd az országrészen.)
Baktalórántházán átadták az ipari parkot
Átadták az Európai Unió támogatásával, közel 800 millió forintos költségből kialakított ipari parkot Baktalórántházán; a létesítménybe az első befektetőjelölt egy német cég, amely faipari üzemet tervez létrehozni. Balogh Géza, a Baktai Ipari Park Kft. egyik tulajdonosa az avatáson az MTI-nek elmondta: a 765 millió forint értékű beruházáshoz a magántársaság 382 millió forint összegű uniós forrást és nemzeti támogatást kapott, amit 383 millió forint saját tőkével egészítettek ki. A 10 hektáros ipari parkban, amely a magyar-ukrán-román határhoz közel, a 41-es főút és az épülő M3-as autópálya Nyíregyháza-Vásárosnamény közötti szakasza mentén épült, egy 4.100 négyzetméter alapterületű üzemcsarnok, 620 négyzetméteres irodaépület, 260 négyzetméteres konyha és étterem, illetve teljeses közművesített építési telkek állnak a befektetők rendelkezésére. A területen további üzemépületek kialakításához is adottak a lehetőségek.
Balogh Géza tájékoztatása szerint az első német befektetővel előrehaladott tárgyalásokat folytatnak, a cég - amelynek nevét egyelőre a leendő partner késésére nem hozhatják nyilvánosságra - a 4.100 négyzetméteres üzemcsarnokot bérelné ki, faipari tevékenységre. Hozzátette: van egy magyar befektetőjelölt is, amely ugyancsak a meglévő üzemcsarnokra pályázik, s amennyiben a német féllel mégsem sikerül megállapodni, a hazai cég lép a helyére. (A Budapest környéki modern logisztikai raktáraknak átlagosan 22 százaléka kihasználatlan.)
Nagy Lajos (Baktalórántházáért Választási Szövetség), a település polgármestere az átadáson hangsúlyozta: az önkormányzat kedvező adózási feltételekkel várja az ipari parkba betelepülni szándékozó vállalkozásokat. A 3.850 lakosú kisváros gimnáziuma és szakközépiskolája megfelelő szakembereket is tud képezni, a befektetők igénye szerint. Szabad munkavállalók is rendelkezésre állnak, hiszen Baktalórántházán jelenleg 500 a nyilvántartott álláskeresők száma, a környék településein pedig mintegy 20 százalékos a munkanélküliség aránya. Az önkormányzati vezető megjegyezte, hogy a 10 hektáros baktalórántházi ipari park további bővítéséhez rendelkezésre áll egy 5 hektáros szabad terület, így akár nagyberuházót is tudnak fogadni.