A Piac & Profit minden, a GDPR-ral kapcsolatos cikkét itt találja!
Kérdés:Vannak-e korlátozások az automatizált adatkezelésen alapuló döntéshozatalra vonatkozóan?
Válasz:
Igen, a magánszemélyek jogosultak arra, hogy ne terjedjen rájuk ki olyan, kizárólag automatizált adatkezelésen (pl. algoritmusokon) alapuló döntés hatálya, amely rájuk nézve jogilag kötelező erejű vagy őket jelentősen befolyásolná.
Egy döntés joghatással járónak minősülhet akkor, ha az érintett törvényes jogaira vagy jogállására van hatással (például a szavazati jogra). Ezenkívül az adatkezelés jelentős mértékben befolyásolhat egy egyént, ha befolyásolja a körülményeit, viselkedését vagy választását (például az automatikus adatkezelés egy online hiteligénylés megtagadásához vezethet).
Az automatizált adatkezelésen alapuló döntéshozatal kizárólag az alábbi esetekben engedélyezett:
- algoritmuson alapuló döntés szükséges ahhoz (azaz semmilyen más módon nem lehet ugyanazt a célt elérni), hogy szerződést kössön azzal az egyénnel, akinek az adatait az ön vállalkozása/szervezete algoritmussal kezeli (pl. online hiteligénylés);
- EU- vagy nemzeti jogszabály lehetővé teszi az algoritmusok használatát, és megfelelő garanciákat biztosít az egyéni jogok, szabadságok és jogos érdekek védelmére (pl. adócsalás elleni szabályzat);
- az érintett kifejezetten hozzájárult az algoritmuson alapuló döntéshez.
Végül pedig különös figyelmet kell fordítani arra az esetre, ha az algoritmus a személyes adatok különleges kategóriáit használja: az automatizált adatkezelésen alapuló döntéshozatal csak az alábbi körülmények között engedélyezett:
- ha az érintett kifejezett hozzájárulását adta, vagy
- az adatkezelés az EU- vagy a nemzeti jog értelmében jelentős közérdek céljából szükséges.
Itt elérhető az Európai Bizottság adatvédelemmel kapcsolatos tájékoztatása!
Példa:
Vállalkozása/szervezete hiteleket nyújtó online bankot üzemeltet. Az ügyfelek megadják az adataikat, az algoritmus pedig kiszámítja, hogy ajánljon-e az ügyfélnek hitelt vagy sem, és milyen javasolt kamatlábbal. Vállalkozásának/szervezetének a döntést a leendő ügyfél tájékoztatása előtt felül kell vizsgálnia, és tájékoztatnia kell az ügyfelet arról, hogy kifejezheti a véleményét, valamint hogy kifogást emelhet a döntéssel szemben, mindvégig szem előtt tartva, hogy az érintettnek joga van ahhoz, hogy ne terjedjen ki rá az algoritmusokon alapuló döntések hatálya.Előző kérdés: Kérheti-e valaki az adatai továbbítását egy másik szervezetnek?