Fontos adózási türelmi idő jár le december 31-én!

Mielőbb érdemes átgondolni az egyes biztosítási konstrukciók adózását a 2020-as évre vonatkozóan, mert az egy éves türelmi idő december 31-vel lejár.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

2019. január 1-i hatállyal kibővítésre került az adóköteles biztosítási díj fogalma, amely a csoportos biztosítás formájában adott juttatások adózására vonatkozik. Ennek értelmében meg kell vizsgálni, hogy megállapítható-e a magánszemélynek biztosított juttatás pontos értéke, vagy sem. Ez vagy a biztosítási szerződés alapján derül ki, vagy a kifizetőnek arányosítással kell meghatároznia a magánszemélyre jutó biztosítási díj összegét.

Kép:PP archív

Nagy Dániel, a MAZARS adóigazgatója elmondta: ha a fentiek egyike alapján megállapítható a pontos érték, a felek között fennálló jogviszony alapján munkaviszonyból származó jövedelemként válik adókötelessé a juttatás. Ilyen esetben a biztosítási díj utalásakor a kifizetőnek nincs lehetősége a munkavállalót terhelő adók levonására, így „fel kell bruttósítania” a juttatás értékét, és át kell vállalnia a dolgozói kötelezettségeket. Ez azonban csak egy lehetőség a kifizető számára, ha nem szeretne levonni a juttatásból a dolgozónál. A másik megoldás, amikor a kifizető követelésként veszi nyilvántartásba a munkavállalót terhelő szja és egyéni járulék terheket, és bérkifizetéskor visszatartja azok összegét, azaz kevesebb összeg jut a dolgozónak.”

A gyakorlatban vannak viszont olyan csoportos biztosítási konstrukciók is, amelyek esetében nem határozható meg - a magánszemély szintjén - a juttatás pontos értéke. Például, az úgynevezett állománybiztosítások díja, ami az átlagos munkavállalói létszám alapján kerül meghatározásra, és nem követi a biztosítási év során a dolgozói állományban bekövetkező változásokat. Az ilyen konstrukció nem teszi lehetővé, hogy a kifizető az adóköteles biztosítás összegét magánszemélyekre bontva határozza meg. Ilyen esetben az adókötelezettség a kifizetőnél keletkezik az egyes meghatározott juttatásokra vonatkozó szabályok szerint.

“Az adókötelezettség keletkezésének időpontja, az a nap, amikor kifizetésre került a biztosítási díj. Ha az éves díj egy összegben került kifizetésre, akkor egy összegben kell meghatároznia és bevallania a közterheket az Adóhatóság felé. Hiszen a törvényi rendelkezések fényében, abban a hónapban kell a juttatást a fentiek szerint számfejteni, amikor a kifizető elutalja a díjat a biztosító felé.”- emelte ki a MAZARS adóigazgatója.
A szakember hozzátette: még év vége előtt érdemes átgondolni a jogszabályváltozásból adódóan a meglévő biztosítási konstrukciók adókezelését, és az esetenként megnövekedett költségterhek mérlegelése mellett akár a biztosítási konstrukció változtatását is.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo