A november 20-i határidő más szempontból is fontos: abban az esetben is ezt kell figyelembe venni, ha egy már meglévő csoportos társasági adóalanyhoz újabb tag akar csatlakozni.
Kik lehetnek csoportos társasági adóalanyok?
Alapvetően olyan belföldi illetőségű adózónak minősülő entitások lehetnek tagjai egy csoportos társasági adóalanyiságnak, amelyek esetében teljesül, hogy az egyik adózó közvetlen vagy közvetett módon legalább 75 százalékos arányú szavazati joggal rendelkezik a másik adózóban (vagy más személy rendelkezik ilyen befolyással az adózókban). További feltétel, hogy a tagok üzleti évének meg kell egyeznie, valamint minden tagnak azonos számviteli standardok alapján kell készítenie az éves beszámolóját.
Emellett feltétel, hogy a csoporttagok valamely, a társasági adóról szóló törvény által nevesített jogi formában működjenek és egyidejűleg egyik csoporttag sem lehet több csoportos társasági adóalanyiság tagja.
Milyen előnyei vannak a csoportos adóalanyiságnak?
A csoportos társasági adóalanyiság azon vállalatcsoportok számára lehet előnyös, ahol vannak veszteséget termelő (negatív egyedi adóalappal rendelkező), valamint nyereséges (pozitív adóalappal rendelkező) csoporttagok, ugyanis az összeszámított pozitív társasági adóalapok csökkenthetők a veszteséges cégek negatív adóalapjaival.
„Negatív adóalappal rendelkező csoporttagok esetében – a megfelelő törvényi korlátok figyelembevételével – a csoport adómegtakarítást tud realizálni ahhoz képest, mintha tagjai önálló társasági adóalanyok lennének” – mondta el Ádám Endre, a Deloitte adóosztályának igazgatója.Mentesség a transzferár-dokumentáció készítés alól
A csoportos adózást választó cégcsoportok számára további kedvezmény, hogy a csoporttagok mentesülnek a transzferár-dokumentáció készítési kötelezettség alól az egymás között lebonyolított tranzakciók tekintetében, továbbá a transzferárakhoz kapcsolódó adóalap korrekciókat sem kötelesek alkalmazni, így jelentős adminisztratív teher alól mentesülhetnek.
„A csoportos társasági adóalanyiság létrehozásában rejlő adómegtakarítási lehetőségek változhatnak egy adott cégcsoport egyedi helyzetének megfelelően, így célszerű előzetesen modellezni a csoportos adóalanyiság létrehozásának adókövetkezményeit” – tette hozzá Póczak Ferenc, a Deloitte adóosztályának partnere.