De környezetvédelmi és gazdaságossági okok miatt a használat korlátozása a fénymásoláson kívül a nyomtatást is érinti, ennek ellenére minden irodában találkozni kisebb-nagyobb papírhalmokkal az irodai eszközök mellett. Mégis mi okozza a túltermelődést, és hogyan lehet tenni ellene?
Nem mindegy mit használunk!
Az irodaszereket beszerző kollégák legtöbbje számára egyik papír olyan, mint a másik, miközben nem csak a nyomtató- és fénymásolópapír között vannak óriási különbségek, de az egyes másolásra használt változatok között is. A különböző gyártók sem ugyanazt a minőséget nyújtják, illetve az egyes fajták között is eltérések vannak súlyban, méretben és színben is.
De nem kizárólag az egyes papírok közötti különbségek okozzák a kupacok növekedését, hanem a megvásároltak tárolása, kezelése és a nyomtatóba, fénymásolóba történő betöltése is.
Még egy átlagos irodai felhasználó is szinonimaként használja e szavakat, de a nyomtató- és a fénymásolópapír nem ugyanazt takarja. Azonban ha azok, akik a cégeknél az irodaszerek beszerzését bonyolítják, illetve akik rendszeresen használják a nyomtató- és fénymásoló eszközöket, tisztában lennének a különbségekkel, kevesebb lenne a felhalmozódó papír. Hogy miért?
Az irodai papírhalmok titka
Bizonyára mindenki került már olyan kellemetlen és bosszantó helyzetbe, hogy egy megbeszélésre, vizsgára, egyeztetésre rohanva nem sikerült kinyomtatnia vagy lefénymásolnia egy fontos dokumentumot a lap elakadása miatt. Sok irodában visszatérő látogató az irodai gépek gyakori meghibásodása okán a szervizes munkatárs, ami nemcsak kiesést okoz, de extra kiadással is jár. Az ok pedig sok esetben nem más, mint a nem megfelelő papír használata.
Már a beszerzésnél is gondot kell fordítani rá, figyelembe véve az eszköz gyártójának ajánlásait, illetve a későbbiekben is gondosan kell eljárni ezzel kapcsolatban.
Mitől függ a papírok minősége?
A legtöbb irodában több hónapra, kisebb irodákban akár 1 évre elegendő mennyiséget halmoznak fel, hogy ne okozzon gondot, ha elfogy. Azonban a beszerzett csomagok tárolására nem fordítanak különösebb figyelmet, bekerülnek egy üres helyiségbe, míg sorra nem kerülnek.
Csakhogy a készletezést és a nem megfelelő, az eredeti csomagolásból kiszedve történő tárolást a papír minősége bánja! A tároláshoz ideálisan megfelelő hőmérsékletet és páratartalmat kellene biztosítani, ellenkező esetben a lapok károsodnak, hullámosodnak, elszíneződnek. Ezeket nem szabadna sem nyomtatóban, sem fénymásolóban használni.
A tálcára történő adagolás előtt tanácsos a tömböket fellazítani, így összetapadva nem okoznak elakadást.
Az olcsó húsnak híg a leve a papírokra is igaz, a kifinomult gépekhez nem a legolcsóbb, hanem minőségi lapokra és azok optimális körülmények között történő tárolására van szükség.