Fenntartható kriptó

Kis túlzással lázba hozta a globális közvéleményt a 2021-es kriptoszezon. A bitcoin többször ért el rekord árfolyamot, az ether szinte kinőtte az altcoin szerepet, és új sztárok is színre léptek a Solana személyében, miközben a mémcoinok és az NFT-k újabb útvonalat nyújtottak a kiskereskedelmi befektetők megjelenéséhez.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ezekkel az eseményekkel párhuzamosan megjelentek azok a hangok is, amelyek a kriptodevizákat fenntartó blokkláncok fenntarthatóságát firtatják. Ez jogos felvetés, ugyanakkor azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a technológiával szemben szkeptikus szereplők általában nagyokat hallgatnak az alacsony energiaigényű, akár környezetbarátnak is nevezhető hálózatok kapcsán.

Tényleg tönkreteszi a bolygót a bitcoin?

A kriptoval kapcsolatos kritikák egyik része egyenesen piramisjátékként cimkézi a digitális fizetőeszközökbe való befektetést, a másik része pedig a globális klímaváltozás motorjaként tekint a bitcoinra. Az első kijelentés egyenesen badarság, a második témakörrel azonban érdemes kicsit mélyebben foglalkozni. Mint azt jól tudjuk, a bitcoin Proof-of-Work, azaz PoW technológiával működik. Ez azt jelenti, hogy a tranzakciókat a bányászatnak nevezett tevékenységgel validálják a bányászok. Ez komoly számítási kapacitást igényel, amihez egy globális hálózat esetében iszonyú energiára van szükség.

Ezzel együtt a számításhoz szükséges hardver is gyorsabban elhasználódik a hagyományos használathoz képest – elég, ha az erre a célra használt Geforce videokártyák árát az egekbe lövő keresleti robbanásra gondolunk. Az iCoin kripto ATM-ekben is beszerezhető ether coint fenntartó Ethereum blokklánc most még szintén PoW-hálózat, viszont a Proof-of-Stake-re való átállás már a küszöbön áll.

Májusi adatok alapján a bitcoin hálózata a bolygó országainak nagy részét maga mögött hagyta áramfogyasztásban. Azt azonban érdemes ilyenkor megemlíteni, hogy a bitcoin hálózatot bármilyen eredetű energiával lehet működtetni.

 

Zöldül a bitcoin, de mások már rég lehagyták

A bitcoin környezeti terhelésének csökkentésére Dél-Amerikában találhatunk példát. Arányaiban Paraguayban a világ egyik vezető országa a vízerőművekkel előállított energia felhasználásában. Ott ugyanis közel 100%-os ez az arány a weforum.org összeállítása szerint, emiatt pedig Dél-Amerika kriptofellegvárát szeretnék maguknak tudni. Mint ismert, El Salvador vezette be elsőként a bitcoint hivatalos fizetőeszközként. Azóta rendszeresen be is vásárolnak, mikor nagyot zuhan az árfolyam. Legutóbb azonban azzal került be a hírekbe a Csendes-óceán partján fekvő ország, hogy egy vulkán erejével építenék fel a világ első bitcoinvárosát, ami csökkentené a bitcoin szénkibocsátását, illetve egész fura áthallást szolgáltatna a valóságban az ősszel beharangozott Metaverzumra. Azt azonban jól jelzi, hogy szükség van a kevésbé energiaigényes hálózatokra, hogy az Ethereum 2.0 élesítése egyre közelebb van. És ebből a szempontból az Ethereum is jócskán le van maradva.

Lépéselőnyben a fenntartható kriptók?

Aki teljes bizonyosságú kijelentéseket tesz arról, hogy mi fog történni 5 másodperc múlva a kriptodevizák világában, vagy szimplán hazudik, vagy egyszerűen valamilyen nagyon súlyos hatású tudatmódosító szer hatása alatt áll.

Azonban játsszunk el a gondolattal, hogy a kriptók állami adoptációját, valamint a CBDC-k, azaz a központi bankok által kibocsátott digitális fizetőeszközök megalkotását mennyire fogja befolyásolni majd, hogy mennyire fenntartható a blokklánc, amelyen létrejönnek.

Az egyre magasabb környezetvédelmi igényeknek egyre nehezebb megfelelni, így nem véletlen, hogy több blokklánc fejlesztője is azzal büszkélkedik, milyen gyors tranzakciókat hajt végre közel 0 kibocsátás mellett. Ezek közül a sokak számára ismeretlen, azonban igazán különleges blokklánc, a Hedera az egyik legkörnyezetbarátabb technológia. A Hedera az egyetlen blokklánc, amely szabadalmaztatott algoritmussal bír, a natív tokenje pedig a HBAR. Őszi prezentációjuk során mutatták be a University College London méréseit, melyek alapján tranzakciónként 0,02 wattóra energiát használ a Hedera hálózat. Ezzel szemben másodpercenként 10 ezer tranzakció lebonyolítására képes, tehát maximális fordulatszámon is összesen 0,2 kilowattórát használ másodpercenként. Emiatt a Hedera néhány év múlva jelentős lépéselőnyt tudhat magának a konkurenciával szemben. Ezt az energiatakarékossági előnyt azonban nem biztos, hogy rövid időn belül árfolyamnövekedésre tudja fordítani a coin. A cikk írásakor ugyanis közel 36 centért mérik a HBAR darabját 6,5 milliárd dolláros piaci kapitalizáció mellett. Az azonban biztos, hogy a technológia fejlettségével máris a saját ligájában játszik a HBAR.

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo