Felmondhatnak nyugdíj előtt?

Az öregségi nyugdíj előtt álló munkavállalók munkaviszonyának megszüntetésekor a munkáltatónak körültekintően kell eljárnia, mivel a védett korú dolgozók esetén felmondási korlátozások érvényesülnek. Védett korú munkavállalók esetén szigorúbb szabályok érvényesülnek a felmondás kapcsán. Ki minősül védett korú munkavállalónak? Milyen szabályok vonatkoznak az ilyen dolgozónak való felmondásra? Jogi szakértőnk segítségével megválaszoljuk a legfontosabb felmerülő kérdéseket.

A felmondás

A munkaviszonyt felmondással mind a munkáltató, mind a munkavállaló megszüntetheti. A felmondás egyoldalú nyilatkozat, amelyet a felmondó félnek kell közölnie a másik féllel. Ebből következik, hogy a felmondás érvényességéhez nem szükséges a másik fél általi elfogadás. Tehát nem akadálya a munkaviszony megszüntetésének, ha például a munkáltató a felmondást „nem fogadja el”.

A munkavállaló a felmondást nem köteles indokolni. Ha azonban a munkáltató mond fel, akkor a felmondásnak tartalmaznia kell a felmondás indokát. A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet. A felmondás indokolásának tényszerűnek, okszerűnek és valóságosnak kell lenni. A valótlan, vagy az üres, túl általános jellegű indokolás rendszerint a felmondás jogellenességéhez vezet.

Kép: Fotolia

Korlátozások védett korú munkavállalók esetén

Védett korú munkavállaló a nyugdíjasnak még nem minősülő dolgozó, a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző 5 éven belül.
Védett korban lévő munkavállaló esetén a dolgozó határozatlan idejű munkaviszonyát a munkáltató az általánoshoz képest szűkebb indokokkal szüntetheti meg. Az ilyen munkavállalónak a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával összefüggő okból csak akkor lehet felmondani, ha egyébként azonnali hatályú felmondásnak is helye lenne. Ha tehát a védett korú dolgozó a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, fel lehet neki mondani. Szintén felmondható a munkaviszonya, ha egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
Milyen esetekben állítható helyre a munkaviszony?
Ha a munkaviszony megszüntetésére jogellenesen került sor, a munkaviszony helyreállítására általában nincsen lehetőség. Azonban a Munka Törvénykönyve kivételesen néhány esetben mégis lehetővé teszi, hogy a munkaviszony a dolgozó kérelmére helyreállításra kerüljön. Mikor állítható helyre a munkaviszony? Mi a helyreállítás következménye?
Ha a védett korban lévő munkavállalónak a munkáltató a dolgozó képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okból akar felmondani, akkor a felmondást megelőzően másik munkakört kell felajánlania. Ilyenkor a felmondást megelőzően a munkáltatónak meg kell vizsgálnia, hogy van-e a dolgozó munkahelyén a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör. Ha ilyen munkakör van, akkor ezt fel kell ajánlani a munkavállalónak. A munkáltató pedig akkor mondhat fel, ha a munkahelyen ilyen munkakör nincsen, vagy a munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítja.

A munkakör felajánlásánál a munkaszerződés szerinti munkahelyen lévő megfelelő munkaköröket kell figyelembe venni. Ha a munkahely a munkaszerződésben nem került rögzítésre, akkor a munkavállaló szokásos munkavégzési helye az irányadó. Ha a munkavállaló több telephelyen is foglalkoztatható, akkor a szóba jöhető munkaköröket az összes telephely tekintetében kell vizsgálni.

A munkaviszony megszüntetés egyéb lehetőségei

A védett korban lévő munkavállaló munkaviszonya azonnali hatályú felmondással is megszüntethető az általános szabályok szerint. E tekintetben a dolgozót további felmondási korlátozás nem védi meg.

A munkavállaló és a munkáltató közös megegyezéssel is megszüntethetik a munkaviszonyt, amely szintén nem esik korlátozás alá. A felmondással ellentétben a közös megegyezéses megszüntetés nem egyoldalú, ezért mindkét fél beleegyezése szükséges. Így sem a munkavállaló, sem a munkáltató nem köteles elfogadni a másik fél munkaviszony közös megegyezéses megszüntetésére vonatkozó ajánlatát.

Szerző:

Dr. Szabó Gergely

ügyvéd

Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Mivel jár a jogellenes munkáltatói felmondás?
A munkaviszony munkáltató általi jogszerű felmondásának számos kritériumnak kell megfelelnie, így többek között a felmondás indokolásának világosnak, valósnak, továbbá okszerűnek kell lennie. A Bán és Karika Ügyvédi Társulás szakértője, dr. Karika Márton ügyvéd az alábbiakban megválaszolja, hogy a felmondás indokolásával kapcsolatban említett követelmények mit is jelentenek a gyakorlatban.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo