Polgár Károly hat éve foglalkozik gyümölcslékészítéssel. Az első négy évben egy másik üzemmel közösen állította elő a termékeit, aztán átállt a teljesen saját gyártásra. Nagy lépés volt ez a vállalkozás életében, de még mindig fejleszteni szeretne. Pedig már így sem kicsi a géppark, amire szükség van a Csíkvándi nektár készítőinek.
- Ha mindent beleszámolunk, 10-12 géppel dolgozunk, hiszen minden munkafolyamathoz külön masina szükséges, és persze egyes munkafázisokban az sem mindegy, hogy melyik gyümölcshöz melyiket használjuk. A feldolgozást megelőzi a szüretelés és a mosás. A csonthéjasakat ezután ki kell magozni, majd pürésíteni. A többit pedig csutkával együtt péppé daráljuk. A nem fogyasztható gyümölcsrészeket egy szalagprés kiszedi, hogy ne kerüljenek be a késztermékbe. A héj, a csutka, a mag, tehát a száraz rész körülbelül a gyümölcs egyharmada. A pépeket egy csőrendszeren keresztül továbbítjuk a pasztőrözőbe, majd a levet dobozoljuk. A gépeink összértéke meghaladja a 70 millió forintot.
Milyen anyagi ráfordítást követelt az indulás? Milyen pályázati lehetőségeket vett igénybe?
Sajnos azt kell mondanom, hogy Magyarországon nagyon nehéz a pályázatokon való részvétel. Ahelyett, hogy segítenék a vállalkozókat, úgy érzem, hogy a legkisebb hibákért is büntetnek. Két évvel ezelőtt jártam úgy, hogy az általam megvásárolni kívánt pasztörizáló gép még nem létezett hivatalosan, mert még nem engedélyezték, így nem is szerepelt a katalógusban. Egy másik gép gyártását pedig 2013-ban már befejezték. Most már lényegesen jobb a helyzet, mert már számla alapján kell elszámolni. Bemutatom, hogy milyen gépet vettem a fejlesztéshez és azt elfogadják.
(A „Mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése” című felhívás 65 milliárd forint keretösszegéből a pályázó vállalkozások számára lehetőség nyílik a modern eszköz- és gépparkok, valamint fejlett infrastruktúrával ellátott telephelyek kialakítására.)
Terjeszkedni egyszerűen muszáj. 2011-ig Dunántúlon összesen négyen készítettünk gyümölcsleveket, aztán az elindult pályázatoknak köszönhetően a 2014-re már 24-en lettünk. A piac eközben nem növekedett, csak már többen osztozunk rajta. A drasztikus bevételcsökkenést pedig nyilván mindenki el szeretné kerülni. Nekünk többek között egy új töltőgépre lenne szükségünk. Mi eddig 3 és 5 literes kiszerelésben kínáltuk a leveinket, de kiderült, hogy a kisebb palackokban jobban vennék. A mi gépeink viszont nem alkalmasak a flakonba töltésre.
Éttermekkel és szállodákkal érdemes üzletet kötni?
Megpróbáltuk, de kiderült, hogy a külföldi vendégek nem veszik szívesen, hogy a rostos levek rostjai megmaradnak a pohároldalán. Azt mondják, nem gusztusos, ők csak a szűrt leveket isszák szívesen. A szűréshez viszont ugyancsak speciális gépet kellene beszereznünk, mert a sima szűrő erre a feladatra nem alkalmas.
K.