A Slate.com portál egyik újságírója szúrta ki, hogy valami nem stimmel a hivatalos elnöki Twitter fiók, a POTUS (President of The United States of America) új háttérképével. A hivatalos fiókot pénteken vette át az új amerikai elnök, Donald Trump stábja, most pedig egy lobogó amerikai zászlók tömegét mutató fotóval frissült a csatorna. Nincs is ebben semmi különösebben meglepő, mi más is lehetne a nyitókép. Nem is a téma az érdekes, sokkal inkább az, hogy honnan származik az ominózus kép: Barack Obama 2009-es beiktatásán készült. Úgy néz ki, hogy az elnöki stábból is rájött valaki, hogy ez mégsem teljesen oké, hamarosan képet cseréltek, és egy darabig egyetlen amerikai zászló töltötte ki a felületet. Mostanra ismét újítottak és az alábbi kép látható.
A történet jól példázza, hogy még a legprofibb helyeken is be-be csúszik némi hiba, amikor a megjelenésünket legjobban kiegészítő képek megtalálásáról van szó. Ha nagyon vágyunk is valamire, ami a másé, ez esetben is óriási hiba elcsábulni.
Nincs különbség egy fotó, kép felhasználásával kapcsolatban aszerint, hogy interneten vagy nyomtatott sajtóban, blogban, weboldalon, promócióban vagy könyvben használják fel. A képek, fotók forrása (keresőmotor, képkereső, képadatbázis, közösségi média, papír alapú fotó) sem teszi azokat önmagukban szabadon felhasználhatóvá - hívja fel a figyelmet dr. Horváth Katalin, a Sár és Társai Ügyvédi Iroda partnere.
Ezzel ellentétben az alapvetés az, hogy minden fotó és kép (akár grafika, akár számítógéppel bármilyen technikával létrehozott vizuális alkotás, állókép) a szerzői jogi törvény szerint egyéni, eredeti jellegű szerzői műnek minősül, és annak bármilyen felhasználásához a szerző engedélye és a felhasználási engedélyért szerzői jogdíj fizetése szükséges. Ez alól a szabály alól vannak kivételek, ezek a szabad felhasználás esetkörei.
Ha mindenképpen szeretnénk jogtiszta képekkel/fotókkal díszíteni a weboldalunkat, blogunkat, közösségi oldalunkat, promóciós vagy marketing anyagainkat, azt többféleképpen tehetjük meg jogszerűen az ingyenestől a pár filléres megoldáson át a drága egyedi képkészítésig:
- saját magunk készítjük a képeket, fotókat;
- csak olyan képeket használunk, amelyekről meggyőződtünk, hogy azok ingyenes és szabad felhasználását a szerző engedélyezte (lásd fenti képkereső beállításokkal);
- online fotóügynökségek ingyenes internetes adatbázisából válogatunk képeket, ahol a fotóügynökség gondoskodott a jogok megszerzéséről, itt általában részletes online licensz feltételeket is találunk, amik eligazítanak, hogy milyen célra, milyen korlátozásokkal engedélyezik az ingyenes adatbázisba tartozó képek felhasználását,
- online fotóügynökségek fizetős internetes adatbázisából válogatunk képeket, ahol szintén a fotóügynökség gondoskodott a szerzői jogi engedély meglétéről;
- megbízunk egy fotóst, művészt, hogy egyedileg nekünk készítsen képeket, fotókat, felhasználási szerződéssel megszerezzük tőle a jogokat és ezért fizetünk neki.
Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy a netről letöltött fotó vagy kép jogtiszta, akkor inkább ne használjuk fel, mivel a szerzői jogsértésnek a közhiedelmekkel ellentétben vannak jogkövetkezményei: komoly kártérítési pernek nézhetünk elébe, de üzletszerű felhasználás esetén akár még bűncselekménynek is minősülhet, amely pedig büntetőeljárás megindításával és rengeteg kellemetlenséggel járhat – figyelmeztet dr. Horváth Katalin.
Nem csak a képek, a szövegek esetében is nagyon fontos, hogy jogszerű tartalommal építsük fel a honlapunkat. Hogy mi használható szabadon, hogyan vehetünk át adott esetben tartalmat más forrásoktól, arról itt olvashatja jogász szakértőnk részletes beszámolóját.