Ettől lehetne versenyképesebb a magyar gazdaság

A vállalatok és az ország gazdasági szempontból életképes jövője szorosan összefügg a szakképzett és motivált dolgozók megfelelő szűrésével és alkalmazásával. Viszont a legfrissebb kutatások alapján ma Magyarországon több, mint 40 százalék feletti a közepes- és nagyvállalatok fluktuációja, vagyis ötévente a teljes munkaerő bázis lecserélődik. A jelenség hátterére magyarázatot adhat, hogy a jelenleg felvett munkaerő 80 százalékát nem megfelelően választják ki.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

(Fotó: depositphotos.com)

Egy 2018-as MTA kutatás rávilágít arra, hogy a munkaerőhiány fogalmának pontos megértésére van szükség mielőtt megoldásokat keresünk. Egyre nagyobb a szakadék ugyanis a vállalkozások szükségletei és a rendelkezésre álló, de magasabb fizetéseket elváró munkatársak között, ami a cégek versenyképtelenségét eredményezi. Ha a cégek nem megfelelő profitrátával dolgoznak, nem képesek a legalkalmasabb munkaerőt megfizetni. A megoldás az lehet, hogy már az új munkatárs felvételekor, vagy a munkaerő fejlesztésekor meg kell találni azt a 20 százalékot, akivel érdemes dolgozni, és aki a vállalat teljesítményének nagyobbik hányadát adja.

Érdemes közelebbről megvizsgálni az egyik globális bank, Magyarországon is működő leányvállalatánál bekövetkezett munkaerőváltozásokat. A megfelelő eszközökkel kiválasztott ügyfélszolgálati munkatársakkal a bankot másoknak is ajánló ügyfelek hányada a bevezetés előtti 80 százalékról 94 százalékra nőtt. Azonban ami még ennél is fontosabb, hogy az egy főre jutó, átlagos 40 millió forintos éves veszteségráta majdnem felére, 22 millió forintra csökkent.

Kulcs a megfelelő kiválasztás 

A vállalatok gyakran hivatkoznak a „munkaerőhiányra” olyan okként, ami miatt a fejlődési lehetőségeik beszűkülnek. A „hiányt” részben oldja meg a munkatársak magasabb bérezése, hiszen számos fejlesztés, beruházás hiúsul meg a nem megfelelően képzett munkaerő miatt. A probléma megoldására olyan elemző eszközök szükségesek, amelyek segítik az új munkatársak megfelelő kiválasztását, másfelől alkalmasak a rendelkezésre álló munkaerő fejlesztésére. A vállalatok teljesítménye az ország versenyképességének egyik legfontosabb eleme, ami lehetővé teszi a fejlett piacgazdaságokhoz való felzárkózást. Ha a vállalatok munkatársai megfelelő motivációval és képzettséggel rendelkeznek, akkor öt év után nem csupán a vállalatok leghatékonyabb munkaerő bázisa jön létre, hanem versenyképesebbé válhat a magyar gazdaság is.

„Az üzleti siker attól függ, hogy jó döntéseket hozzunk a pénzről és az emberekről. Sokat fókuszálunk az első tényezőre, a pénzügyi kérdésekben rendszeresen használunk különböző módszereket és kalkulációkat, de rendszerint sokkal kevesebbet, és kevésbé szisztematikus módon hozzuk meg a munkaerővel kapcsolatos döntéseinket” – emeli ki Fehér Zsolt, nemzetközi HR szakértő.
A tapasztalatok alapján azonban elengedhetetlen az adatok használata, illetve a viselkedést előrejelző módszerek figyelembevétele az interjú és az önéletrajz értékelése során, ami akár két és félszeres eredményességgel is járhat a hatékony munkaerő megtalálásában.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo