Az adóhatóság nem törli automatikusan azoknak a cégeknek az adószámát, amelyek elmulasztották kitölteni és időben visszaküldeni a KOCKERD kérdőívet, a "bűnbánók" akár bocsánatot is nyerhetnek, amennyiben február 15-ig pótolják mulasztásukat - írja a szerdai Világgazdaságra hivatkozva az MTI.
A kockázatelemzésre szolgáló kérdőívet eddig tíz napon belül vissza kellett küldeni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV), ha új vállalkozást indítottak, esetleg a meglévőnél változott a többségi tulajdonos vagy ügyvezető. Azoknál, akik ezt nem tették meg határidőre, vagy nem tudták a késést hitelt érdemlően indokolni, az adóhatóság automatikusan elindította az adószámtörlési eljárást. A lap szakmai körökből származó információi szerint legalább kétezer vállalkozás jutott erre a sorsra 2012-ben.
Az új szabályozás szerint a NAV csak abban az esetben törli az adószámot, ha az adózó az ismételt felszólítást követően sem küldi vissza a megadott határidőre a kérdőívet. Igaz, büntetést így is kiszabhat, amelynek felső határa félmillió forint lehet. Ha a NAV visszavonja az adószám megszüntetésről hozott határozatát, az áfalevonás tekintetében is változik a helyzet - hívja fel a figyelmet a lap.
A 2012 év elejétől bevezetett eljárás nem bizonyult tökéletesen működőnek, ugyanis az Index információi szerint számos működő vállalkozás adószámát is megszüntették, ügyvezetőjük pedig ötéves feketelistára került, azaz ennyi ideig nem vezethet vagy birtokolhat többségi tulajdonosként céget – minden alap nélkül. Az ok csupán annyi, hogy a fűnyíróelv alkalmazásával további ellenőrzés vagy figyelmeztetés nélkül, pusztán a levél függvényében született döntés.
Fellebbezni csak azoknak volt lehetősége, akik esetében a Posta elismerte, hogy nem kézbesítette számukra a „létfontosságú” kérdőívet, vagy akik hitelt érdemlően bizonyítani tudták, hogy a kérdőív kitöltésére szánt rövid időszakban külföldön vagy kórházban tartózkodtak. Vagyis az Index adóhivatali forrása szerint a törlések 98 százaléka esetében a fellebbezés lehetetlen volt.
Bár az adóhatóság szerint annyiban jogos a dolog, hogy a tőlük érkező levelet egy működő cég esetében nem szabad olvasatlanul hagyni, főleg a kisebb, néhány fős cégek esetében a napi működés során teljesen elképzelhető, hogy mindenféle rossz szándék nélkül nem jutott idő foglalkozni a küldeménnyel a rövid határidő alatt.