A lépés mögött a Trump-kormány adóreformja rejlik, amely lehetővé teszi, hogy amerikai cégek külföldi pénzeiket 8-15 százalékos adókulccsal hazahozzák - a korábbi, 35 százalékos adókulcs helyett.
Különösen a high-tech cégek tartották pénzüket külföldön, hogy elkerüljék a magas hazai adókat - a Google például 60 milliárd dollárt. Az élen mindenesetre a Apple állt, amely különböző adóparadicsomok között mozgatta a pénzt. Az óriásvállalat most azt is bejelentette, hogy a korábban ígért 1 mrd. dollár helyett öt milliárdot fizet be az alapba, amelyből újító technológiákat alkalmazó hazai cégeket finanszíroznak. Eddig 200 milliót kapott a Corning üvegipari vállalat, amely az Apple beszállítói közé tartozik.
Az Apple egyébként azt ígéri, hogy - 30 mrd. dolláros beruházással - a következő öt évben 20.000 új munkahelyet teremt az országban. Az
A vállalatnak jelenleg 84.000 munkatársa van az Egyesült Államokban. Jóllehet Donald Trump elnök korábban arról beszélt, hogy Tim Cook, az
Apple főnöke három új, mégpedig, Trump szerint “igen nagy” amerikai gyár építését ígérte neki, a jelek szerint ennek nem volt alapja. Az Apple készülékei túlnyomórészt a Távol-Keleten készülnek, Amerikában csak két üzem gyárt Macintosh komputereket - azok is megrendelésre. (Forrás: Frankfurter Allgemeine Zeitung).