Ennél rosszabb már nem lehet

A közterhek, valamint a vállalati kamatok változására vonatkozó, eddigi igen pesszimista várakozások mérséklődtek, miközben a gazdaságpolitika megítélése sem romlott tovább, így nem meglepő, hogy a többéves mélypontot követően felfelé korrigált a hazai vállalkozások egyéves várakozásait jelző K&H kkv bizalmi index.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A 700 hazai kkv vezető megkérdezésén alapuló K&H kkv bizalmi index az előző negyedévben elért többéves mélyponthoz képest felfelé korrigált, és jelenleg -32 ponton áll. Habár egy negyedéves javulást követően egyelőre nem lehet trendfordulóról beszélni, ugyanakkor fontos az a tény, hogy az eddigi másfél éves csökkenő tendencia megtört. Az index pozitív elmozdulása minden árbevétel kategóriában egyaránt megfigyelhető, ugyanakkor a szektorok szerinti bontásban egyértelműen a mezőgazdasági cégek bizonyultak optimistábbnak az idei évi várakozásokat illetően, míg a szolgáltatóipari vállalkozásoknál a legkisebb mértékű a pozitív változás. (A Piac & Profit 2012 elején nem prognózist várt az általa megkérdezett közgazdászoktól, hanem inkább választ arra, mit szeretnének, mit várnak az előttünk álló évtől.)


Van fény az alagút végén?
Fotó: sxc

A jelenlegi pozitív változás leginkább annak köszönhető, hogy a gazdaságpolitika, a közterhek, valamint a vállalati hitelkamatok változására vonatkozó várakozások az elmúlt negyedéves zuhanást követően nem romlottak tovább. „A közterhekkel és a gazdaságpolitikával kapcsolatos várakozásokban bekövetkezett javulás oka az lehet, hogy mindkét részindex már olyan mélypontot ért el, amelynél további romlást már nem feltételeznek a kkv vezetők. A közterhekkel kapcsolatos várakozás még mindig a legalacsonyabb a többi részindexszel összehasonlításban, mínusz 61 pont, ez azonban 16 pontos növekedés az előző negyedévhez képest. A pozitív elmozdulás annak köszönhető, hogy jelenleg a kkv-k mintegy 30 százaléka nem várja a cégét érintő közterhek további növekedését, szemben az előző negyedévben tapasztalt 16 százalékhoz képest" - elemezte az eredményeket Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője.

OTP: van remény
Az elmúlt negyedévhez képest kevésbé borúsan ítélik meg a gazdasági kilátásokat a kis-és középvállalkozók – derül ki az OTP KKV Konjunktúra Index második negyedéves értékéből, amelyet a Policy Agenda készített. A legfrissebb adatok alapján még nem lehet egyértelműen trendfordulóról beszélni, de az kétségtelen, hogy - miközben a mutató értéke továbbra is pesszimizmusra utal - az index zuhanása megállt. Az OTP KKV Konjunktúra index jelenlegi értéke 42 százalék, ami enyhe emelkedést mutat a negyedévvel korábban mért adatokhoz képest.

„A vállalati hitelkamatok várt változásának javulása feltehetően annak tudható, hogy a jegybanki alapkamat tartásának köszönhetően a vállalati hitelkamatok emelkedését is egyre kevesebb cégvezető valószínűsíti, 44 százalék a korábbi 68 százalékhoz képest" - tette hozzá a kkv szakértő. A legutóbbi felmérés alkalmával legpozitívabban az európai uniós pályázati támogatásokról, valamint a vevői kapcsolatok megítélésével kapcsolatban nyilatkoztak a vállalkozások.

Az NGM nem ért egyet
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szerint az Európai Bizottság által jelzett gazdasági csökkenés helyett az eurózóna átlagát meghaladó ütemben bővülhet idén a magyar gazdaság. A közlemény emlékeztet arra, hogy egy évvel ezelőtt a bizottság 1,4 százalékos magyar GDP-növekedést prognosztizált 2011-re, ezzel szemben a KSH legfrissebb adatai szerint tavaly a magyar GDP 1,7 százalékkal bővült, vagyis Brüsszel 0,3 százalékpontot tévedett. Ezek alapján az NGM szerint joggal feltételezhető, hogy a 2012-re adott előrejelzése sem pontos, nagy valószínűséggel Magyarország nemhogy csökkenést, de az eurózóna átlagát jóval meghaladó növekedést mutat majd fel – fogalmaznak. A tárca szerint mindezt az a tény is erősíti, hogy a bizottság megállapíása szerint 2011-ben a magyar gazdaság ellenállóbbnak bizonyult az őszi várakozásaiknál, meg is említik, hogy a Bankszövetséggel kötött megállapodásnak köszönhetően a hitelezés visszaesése mérsékeltebb lehet, s a bérkompenzáció miatt a bérek emelése is a korábban gondoltnál kisebb terhet jelent a vállalkozások számára – írja az NGM.

EB: recesszió lesz

Az Európai Bizottság szerint ugyan Magyarország számára az első negyedév után már növekedési tendenciát jósol a február végén kiadott előrejelzés, ám az éves növekedési szint a jelentés szerint mínusz 0,1 százalékos lesz. Ennek oka részben, hogy a külső környezet rosszabb, mint azt az őszi előrejelzés idején várták, mert Magyarország legnagyobb exportpiacai a reméltnél kisebb mértékben bővülnek. Ennek érezhető hatásai vannak a növekedési kilátásokra, mert a magas exportarány miatt a magyar gazdaság nagyon nyitott, áll a bizottság jelentésében. Megemlíti a jelentés azt is, hogy a Malév közelmúltbeli csődje is negatív hatással lehet a szolgáltatások exportjára, illetve importnövekedéssel is járhat ezen a területen, bár a cég GDP-arányos hozzáadott értéke korlátozott volt. A Mercedes autógyár a terveknek megfelelően ez év első felében megkezdi a termelést, és ezzel - a tavaly őszi előrejelzésben vártnak megfelelően - segíteni fog abban, hogy Magyarország növekvő piaci részesedéshez jusson. (Az idei harmadik negyedév előtt már nem valószínű a megállapodás a magyar kormány, az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között egy új finanszírozási csomagról, tekintettel a továbbra is fennálló nézetkülönbségekre.)

Az első negyedévben a pénzügyi szigor -amely részben az adócsökkentések miatti bevételkiesés korrigálása miatt szükséges - még érinteni fogja a belföldi keresletet a prognózis szerint. Az adócsökkentés hatását tavaly mérsékelte a magánnyugdíjalapok vagyonának áthelyezése az állami pillérbe - teszi hozzá a jelentés, amely arra is kitér, hogy a devizahitelek kedvezményes végtörlesztésének teljes hatása - még a kormány és a bankszövetség tavaly aláírt megállapodásának hatását is figyelembe véve - negatív a pénzügyi szektorra, és ez kihat a hitelkínálatra is. A negatív hatást ugyanakkor enyhíti, hogy a költségek viseléséből az állami szektor is kiveszi a részét, a bérkompenzációs rendszer révén pedig a vártnál kisebbek lesznek a cégek terhei.

Az infláció idén 5,1 százalékos lesz Magyarországon - uniós átlagban 2,3 százalék - az előrejelzés szerint. A bizottság ezt jelentős részben a közvetett adók, köztük az áfa emelkedésének tulajdonítja, emellett a feltételezettnél magasabb olajáraknak és az útfenntartási támogatás csökkentésének.

A jelen sem túl fényes

A statisztika egyelőre nem túl biztató: Idén az első negyedévben 5828 céggel szemben indult felszámolási eljárás, és 9048 cég végelszámolását tették közzé. Továbbra sem túl gyakran alkalmazzák a csődeljárásokat, melyből az idei évben csupán 45-öt indítottak. A felszámolások száma az előző év első negyedévéhez képest 33 százalékkal, a végelszámolásoké pedig 54 százalékkal emelkedett - közölte az Opten.


Sokan kifogytak a tartalékokból
Fotó: sxc

Márciusban 1964 céggel szemben indult felszámolás, szemben a tavaly márciusi 1500-zal. Végelszámolások tekintetében a 3928 indított eljárás 53 százalékos növekedés az előző évi 2565 -tel szemben, és egyben minden idők legmagasabb havi adata. Az egy hónapon belül indított végelszámolások száma az előző hónapban lépte át először a 3000-es határt, azt megelőzően éppen a tavalyi március volt a rekorder hónap, a változás tehát ezen a területen a legnagyobb. „Ez részben szerencsére az adóhatóságnak és a cégbíróságoknak köszönhető, mert a hatóságok végre komolyan veszik a magyar gazdaságnak a nem működő cégektől történő megtisztítását. Az elindított eljárások során azonban gyakran derül fény ki nem fizetett követelésekre, így a cégbezárások többsége nem a tulajdonosok józan megfontolásából következik be, hanem a NAV vizsgálatok során felszínre került problémák kapcsán" - mondja Tóth Tamás, az Opten ügyvezető igazgatója.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo