Energia: ajánlatdömping

Jelentős megtakarítást érhet el egy cég, ha a szabadpiacon versenyezteti az energiaszolgáltatókat. Mivel a helyzetet egyre több kkv is felismerte, a szolgáltatók között is megindult a verseny: a csökkenő árak mellett egyéb kényelmi szolgáltatásokkal is bombázzák a vállalatokat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az energiaszolgáltatók versenyeznek egymással, a kis- és középvállalatok (kkv) pedig egyre bátrabban válogatnak közülük. A trendet jól érzékelteti, hogy a Magyar Energia és Közmű Hivatal (MEKH) jogelődjének adatai szerint 2010-ben még alig 1700 kereskedőváltás történt, 2011-ben már több mint 5500, tavaly pedig becslések szerint a százezernél is több kkv harmada, mintegy 30 ezer vállalkozás versenyeztette meg a kereskedőket a szabadpiacon. A kkv-k aktivitása nem véletlen, hiszen némi utánajárással akár 8-10 százalékkal is csökkenthetik az áramkiadásaikat. Forintra átszámolva ez azt jelenti, hogy még egy évi 80–100 ezer kilowattóra áramot fogyasztó (tehát viszonylag kis fogyasztású) kkv is képes lehet 100–150 ezer forintot megtakarítani az éves villamosenergia-kiadásán.

Zöldáram: a fenntartható energia
A magyar energetikai szabályozás valójában nem ismer ilyen kitételt, de a piacon meglévő konstrukciók lényege, hogy a villamos energia fenntartható forrásból származzon. Ilyen a napenergiából, a tíz megawatt alatti teljesítményű biomassza- és vízerőművekből, illetve a visszasajtolós technológiát alkalmazó geotermikus erőművekből érkező villamos energia.
Mindent megtesznek

A kkv-k öntudatra ébredésével egy időben az eddig kihasználatlan ügyfélkört az energetikai szolgáltatók is felfedezték maguknak: míg néhány éve egy sem állított össze ajánlatcsomagot a kkv-knak, addig mára az összes energiakereskedelemmel foglalkozó cég megszólítja a kis- és középvállalatokat. Habár e vállalkozásokat legfőképpen a költségcsökkentés motiválja, speciális megoldásokkal is csábítják őket. Rendelhetnek tőlük például zöldáramot is a cégek (lásd keretes írásunkat), és szinte mindegyiküktől kaphatnak egyszerűsített ügyintézést, kérhetik az adminisztráció teljes körű átvállalását. Vannak szolgáltatók, amelyek a villanyszámla ellenőrzését, a fogyasztás felülvizsgálatát és optimalizálását is vállalják, sőt az ingyenes energetikai auditot is, amely rámutat az energiamegtakarítási lehetőségekre. Továbbá egyes szolgáltatók felülvizsgálják a rendszerhasználati díjakat, kiszűrik a számlahibákat, sőt még a területi szolgáltatóval kötendő szerződést is felülvizsgálják.

Csak körültekintően!

A jelek szerint tehát az energiakereskedők mindent megtesznek azért, hogy a kkv-k kedvében járjanak, ám van néhány jó tanács, amelyet szem előtt kell tartanunk, ha szolgáltatóváltásra adjuk a fejünket. Mindenekelőtt legyünk határozottak! Ha sokáig húzzuk a döntést, lemaradhatunk az igazán kedvező ajánlatokról. Amennyiben távméréssel mérik vállalkozásunk áramfogyasztását, feltétlenül szerezzük be a fogyasztási görbénket, hiszen mindennemű energiafogyasztásnak az alapja a pontos mérés. A fogyasztási görbe és a cég fogyasztását jellemző trendek alapján ugyanis a szolgáltatók lényegesen jobb – testreszabott – ajánlatot készítenek. Ne feledkezzünk meg a jelenlegi szolgáltatónkról sem! Sok esetben tőle kaphatjuk a legkedvezőbb ajánlatot, hiszen már mélyebben ismeri vállalatunk fogyasztási jellemzőit. Mindenekelőtt azonban győződjünk meg róla, hogy a jelenlegi szerződésünk nem határozott idejű, tehát bármikor felmondható-e! Ellenkező esetben komoly kötbért fizethetünk. Az új kereskedőnkkel is határozatlan idejű szerződést kössünk!

Váltsunk szolgáltatót 4 lépésben
1. lépés. Tájékozódjunk! Böngésszük a kereskedők ajánlatait, kérjünk be többet, és alaposan nézzünk utána, milyen feltételekkel szállítanak nekünk energiát.
2. lépés. Minden esetben ellenőrizzük le az ajánlatokat adó cégeket. Az engedélyek meglétének a Magyar Energia Hivatal honlapján nézhetünk utána.
3. lépés. Értékeljük az ajánlatokat! Ne csak az árra figyeljünk! A kereskedői ajánlatok eltérhetnek a szerződéses időtartam tekintetében, a felmondási idő hosszában, a toleranciasáv nagyságában, a fizetési feltételekben, valamint a szerződéses konstrukciók bonyolultságában.
4. lépés. Ha megkötöttük az új szerződést, értesítsük jelenlegi kereskedőnket! A váltás előtt harminc munkanappal írásban (igazoltan átvett módon, tértivevénnyel vagy ajánlottan feladott levéllel) tudatnunk kell jelenlegi kereskedőnkkel a váltást. Ezzel egyidejűleg – amennyiben szükséges – a jelenlegi szerződést a felmondási feltételekkel összhangban fel kell bontani.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo