Élénkülő tunéziai–magyar gazdasági kapcsolatok

A Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) és a Tunéziai–Magyar Üzleti Tanács Tunéziai–Magyar Üzleti Fórumot szervezett. Az eseményen részt vett Abdelwaheb Maatar, a Tunéziai Köztársaság kereskedelmi és kézműipari minisztere is a kétoldalú üzleti kapcsolatok elősegítése, valamint a Magyarország és Tunézia közötti kereskedelmi kapcsolatok bővítése céljából.

Tunéziai–Magyar Üzleti Fórum – Forrás: HITA

A minisztert kísérő 20 fős üzletember-delegáció több mint 60 magyar vállalat képviselőjével találkozott. Az eseményen a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) két együttműködési megállapodást is aláírt tunéziai partnerszervezetekkel. Az észak-afrikai régión belül Egyiptom és Marokkó mellett Tunézia Magyarország egyik legfontosabb kereskedelmi partnere. A két ország közötti gazdasági együttműködések nem új keletűek, hiszen már tavaly novemberben Budapesten ülésezett a Tunéziai–Magyar gazdasági vegyes bizottság, idén júniusban pedig Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár látogatott Tunéziába.

A Tunézia és Magyarország közötti külkereskedelmi termékforgalom az elmúlt években folyamatosan nőtt, egy kisebb visszaesést követően 2011-ben kiugró értékű volt, meghaladta a 100 millió dollárt. Ennek is köszönhető, hogy a fórumon több ágazat – többek között az élelmiszer- és szállodaipar, textil- és járműipar – területén történtek előremutató tárgyalások. A tavalyi évben 22 millió dollár értékben importált Magyarország termékeket Tunéziából, és az import nagy részét gépek és szállítóeszközök tették ki. Tunéziában egyre több magyar tulajdonú befektetés ismert.

A fórumon Bilek Péter, a HITA elnökhelyettese ismertette a magyar kormány „keleti nyitás” politikáját és stratégiáját, amely a tradicionális piacok mellett új piacok megnyerését tűzte ki célul. A tervek szerint a következő években Magyarország a jelenlegi szintről növelni szeretné a nem EU-s országokba irányuló exportját, ezzel elérve, hogy a teljes kivitel egyharmada az unión kívülre irányuljon.

Van még kihasználatlan lehetőség Szlovéniában
A Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) a Szlovén Köztársaság budapesti Nagykövetségével és a Szlovén–Magyar Üzletemberek Egyesületével együttműködve 2013. szeptember 18-án szlovén–magyar üzleti fórumot szervezett.
Abdelwaheb Maatar, a Tunéziai Köztársaság kereskedelmi és kézműipari minisztere hangsúlyozta országa domináns exporttevékenységét és erejét. Mint elmondta, Tunézia a hagyományos piacok mellett (Franciaország, Németország, Olaszország) diverzifikálni szeretné az EU-ba irányuló exportját, amely törekvésben Magyarország mintaként szolgálhat. Tunézia eltökélt abban, hogy tovább erősítse a történelmi hagyományokra is támaszkodó gazdasági kapcsolatokat Magyarországgal, ami elsősorban a mezőgazdaság, az ipar és a műszaki segítségnyújtás terén valósulhat meg.

A program során a HITA két partnerszervezettel írt alá együttműködési megállapodást. Az exportfejlesztést célzó tunéziai társszervezet, a CEPEX (Tunisian Export Promotion Center), illetve a befektetésösztönzést elősegítő FIPA (The Foreign Investment Promotion Agency Tunisia) és a HITA közötti megállapodások a jövőben lehetővé teszik, hogy a két ország az eddigieknél szorosabb kereskedelmi és gazdasági együttműködést folytasson.

Véleményvezér

Mélypontra ért a magyar belpolitika, avagy büdös-e Menczer Tamás szája?

Mélypontra ért a magyar belpolitika, avagy büdös-e Menczer Tamás szája? 

Még egy lépcsőt lejjebb lépett a magyar belpolitika.
Legyél hatósági főállatorvos állatorvosi diploma nélkül

Legyél hatósági főállatorvos állatorvosi diploma nélkül 

Kevés a hatósági állatorvos.
Kormányváltó hangulat

Kormányváltó hangulat 

Oda a Fidesz népszerűsége.
Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo