Ha vállalkozásra adjuk a fejünket, fontoljuk meg, hogy érdemes-e üzlettársakkal nekiindulni a vállalkozói létnek. Egyéni vállalkozást ugyanis olcsóbb és gyorsabb alapítani, mint egy társas vállalkozást. Nem igényel ügyvédi közreműködést, ezért a tevékenység megkezdésének bejelentése és későbbi módosítása alapvetően díj- és illetékmentes. ”Az egyéni vállalkozás működtetése és megszüntetése is egyszerűbb és költséghatékonyabb, mint egy társas vállalkozásé, ráadásul így a magunk urai leszünk, nem függünk a társainktól" – vélekedett Szalai Imre mérlegképes könyvelő a GazdaságTV-ben. Van azonban néhány fontos kérdés, amit érdemes az indításkor megfontolni.
Mit végezzünk?Alapvetően minden EU-s állampolgár, aki magyarországi tartózkodási és lakhellyel rendelkezik, indíthat vállalkozást. A vállalkozás alakulhat elektronikus úton a saját ügyfélkapus regisztrációján keresztül vagy személyes ügyintézéssel az okmányirodában.
Azonban már ekkor el kell dönteni, milyen tevékenységekkel szeretnénk foglalkozni, ezek közül melyik engedély-, illetve bejelentésköteles, illetve végzettséghez kötött-e a választott tevékenység? Ha igen, ebben az esetben rendelkezik-e a cégvezető vagy bejelentett munkaviszonyos dolgozója a szükséges végzettséggel vagy sem?
A vállalkozás működhet az áfakörben, ebben az esetben bevételeit fizetendő áfával növelten kell kiállítani, ám amennyiben áfás vállalkozást szeretnénk indítani, ebben az esetben kötelező a nyilvántartásba vételt követően 8 napon belül vállalkozói bankszámlát nyitni a vállalkozás számára. Hogy hol érdemes kezdő vállalkozóként céges bankszámlát nyitni, arról itt olvashat részletesebben!
Ha az első évben nem tervezünk nagyobb beruházást, akkor célszerűbb áfa tekintetében az áfamentességet, az ún. alanyi mentességet választani.
Adózási szempontból azt is el kell dönteni, hogy a folytatott tevékenység várhatóan mennyire lesz költségigényes. Amennyiben igen, pl. a gyártásban vagy a kereskedelemben tervezünk indulni, akkor célszerű a tételes költségelszámolással járó jövedelemadózást választani. Amennyiben viszont kevésbé költségigényes – pl. szolgáltatásnyújtás esetében –, érdemes lehet a kata adózást választani.
A kata szabályairól innen elérhető korábbi összeállításunkból tájékozódhat!
Természetesen egy egyéni kalkuláció, illetve üzleti terv elkészítése után érdemes ezt a döntést meghozni. Az indulást követően 15 napon belül kötelezően benyújtandó adóbejelentkező nyomtatványokat kell kitölteni, és postai úton benyújtani.