Dolgozni nem tudnak, hiába tanulnak a fiatalok

Hiába van meg már számos fiatalnál a diploma, nyelvtudás, ez még kevés ahhoz, hogy megfeleljenek a cégeknek. A cégek a gyakorlat-orinentált tudást, a kommunikációs és problémamegoldó képességeket és a céltudatosságot hiányolják.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nehéz tehát a friss diplomások dolga a munka világában. Nagyjából mindegyikük ugyanazzal a háttérrel érkezik: a diploma, némi nyelvtudás, kevés szakmai tapasztalat. Nem egyszerű kitűnni a többiek közül és megcsípni egy állást. A mai pályakezdőknek fel kell készülni arra, hogy akár hosszú hónapokig sem találnak a végzettségüknek megfelelő munkát. Felmérések szerint több mint 50.000 pályakezdő fiatal keres állást. Ugyanakkor a munkaadói oldal helyzete sem egyszerű.

Kép:flickr

Nem azt tudják, amit kéne

"A munkaadói oldal problémája, hogy nagyon nehezen találnak megfelelő munkavállalót. Ennek oka, hogy nem találnak megfelelő szakembert, mert hiányoznak a munkavállaláshoz szükséges kompetenciák. Az egyik legfontosabb munkaerő-piaci elvárás a gyakorlat-orientált tudás. A munkaadók azt szeretnék, hogy a frissdiplomások minél előbb hasznos és hatékony tagjai legyenek a csapatnak. Szakmailag általában kifogástalanok a hazai egyetemekről érkező fiatalok, azonban hiányzik a gyakorlati tapasztalatuk. Amit a cégek különösen hiányolnak, hogy legtöbbjüknek nincsenek céljaik, csak elvárásaik. Gond van sokjuk kommunikációs és a problémamegoldó készségeivel is. Megítélésünk szerint a szakmai tudás is sok esetben problémás: a diákok az iskolapadból kikerülve nem tudják összekapcsolni megszerzett elméleti ismereteiket a gyakorlati munkavégzéssel. A tapasztalataink szerint a tanultakat nem tudják azonnal szintetizálni, és nem képesek azt lefordítani saját nyelvükre, munkakörükre. A fiatalokat kereső vállalatok szájából leggyakrabban hallott kritika a fentieken túl az idegennyelv-tudást éri" - mondta Fehér Tímea, a fiatalok tehetséggondozásával foglalkozó, a leendő munkavállalók számára pedig részletes adatbázist jelentő, jelenleg megvalósítási fázisban lévő My Science Mentor (MSM) program alapítója.

Gyakornok: ingyenmunkás vagy hosszú távú befektetés?
Sok cég átmeneti, ingyen munkaerőként tekint a gyakornokokra, mások még a gondolattól is irtóznak, hogy pályakezdőkkel dolgozzanak. Mindkét hozzáállás nagy hiba. A gyakornoki program korántsem csak a fiatalok iránti jótékonyság, a cégnek is jó.
Ha nincs verseny, elkényelmesednek

A közgazdász, kommunikáció, pénzügy, marketing területeken köztudottan nagy a verseny a frissdiplomások között, ezeken a területeken a munkaerőpiac rákényszeríti a diákokat e hiányosságaik pótlására. A műszaki területen azonban a munkaadók versenyeznek, és azt tapasztalják, hogy emiatt sokan hajlamosak elkényelmesedni és ez okozza a műszaki frissdiplomások hiányosságait. Nehezíti a helyzetet a fiatal munkavállalóknál tapasztalható új trend, miszerint a fiatalok 2-3 év után tovább állnak és új munkahelyre távoznak. A fiatalok "bevethetőségéhez" szükséges átképzések, rengeteg időt és pénzt emésztenek fel a munkáltatók részéről.

A munkaadók a szükséges kompetenciák híján nagyon nehezen találnak megfelelő munkavállalót, a leendő munkavállalók pedig nem terveznek eléggé előre és nem tudják, hogy pontosan milyen ismeretekre lenne szükségük egy adott állás betöltéséhez. Pedig a magyar mikro- és kisvállalkozások 27-27 százaléka tervez létszámbővítést fél éven belül, és leginkább szakmunkásokra lenne szükségük. A mikrovállalkozások 15 százaléka, a kisvállalkozásoknak pedig a harmada középvezetőknek is tudna munkát adni. (Itt találja a részleteket.)

Ugyanakkor Hajdú István Csongor, a Frissdiplomás Kft. ügyvezetője szerint - bár egyetért azzal, hogy a pályakezdők jelentős részének fogalma sincs arról, hogy mit is szeretne, a cégeknél is lenne tennivaló. Rejtegetik például a kereseti lehetőségeket, mert attól félnek, hogy ez olyan versenybe űzné őket, ahol 15-20.000 forintos juttatás különbségek miatt nem őket választanák a tehetségek. Ez az információhiány viszont nagy nehézség a fiataloknak. Emellett gyakori például, hogy az álláshirdetésekben 7-8 féle kulcs kompetenciát is felsorolnak elvárásként, mindegyiknek pedig kevesen felelnek meg maradéktalanul. A munkáltatók célja persze a legjobb jelöltek megtalálása, de a túlzott elvárásokkal a szakember szerint olykor negatív hatást érnek el. A letaglózó elvárások miatt sokszor egyébként megfelelő Y generációs jelöltek sem pályáznak meg egyes pozíciókat, mert például nincs meg a sokadik helyen, de elvárásként felsorolt x-edik programnyelv ismerete – amit leginkább „miért ne” alapon foglaltak bele az álláshirdetésbe. (Friss felmérésük szerint még mindig a pénz az úr a fiataloknál, ha álláskeresésről van szó.)

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo