Emellett több területet is központi ellenőrzés alá vonnak majd, egyre nagyobb méreteket ölt ugyanis a feketegazdaság az élelmiszer-kereskedelemben. Az élelmiszerrel kapcsolatos visszaélések miatt a hatóság szorgalmazza egy állami védjegy létrehozását, amely kiváltaná az összes többi minőséget jelölő emblémát.
A kábítószer-kereskedelem után ma az élelmiszerrel kapcsolatos visszaélések teszik ki a feketegazdaság legnagyobb szeletét –mondta Zsigó Róbert, az agrártárca élelmiszer-biztonságért felelős államtitkára a Magyar Időknek. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Kiemelt Ügyek Igazgatósága (KÜI) eddig 11 milliárd forintnyi adó, illetve áfaelkerülést akadályozott meg, a felderítési arány pedig megközelíti a 95 százalékot.
A hatóság tervei között szerepel még ugyanakkor, hogy létrehoz egy állam által garantált és tanúsított védjegyet, amelynek hátterét a Nébih biztosítja – közölte Zsigó Róbert. Ma ugyanis Magyarországon összesen 47 tanúsító védjegy és 11 ezer olyan megjelölés létezik, amelyet élelmiszereken használnak a gyártók. Ha egy vásárló bemegy a boltba, óriási termékválasztékkal találkozik, az eligazodásban ráadásul a védjegyek sem tudnak segíteni, mert nagyon sokféle létezik belőlük. A Nébih egy olyan állami rendszert hozna létre, amely kiválthatja az összes többi minőségi emblémát.
Az államtitkár kitért arra is, hogy felmérések szerint a világon megtermelt élelmiszer mintegy harmada a kukában végzi. Magyarországon egy évben egy ember körülbelül 68 kilogrammnyi élelmiszert dob ki, ennek nagy egy része tudatos vásárlással, odafigyeléssel megspórolható.
(Forrás: Agrárszektor, Magyar Idők, MTI)