Botswana a legmagasabb nemzetközi minősítéssel rendelkező szub-szaharai ország, ezért nem véletlen, hogy a Magyar Nemzeti Kereskedőház Gaborone-ban nyitotta meg külképviseletét. 1966-ban nyerte el függetlenségét Nagy-Britanniától, amely akkor az egyik legszegényebb országnak számított a kontinensen, azóta azonban az egyik leggyorsabb gazdasági növekedést mutatta a világon. Tavaly 4,4 %-kal emelkedett az ország GDP-je, az utóbbi időben pedig 30 %-ot meghaladó mértékben emelkedett az import. Mindemellett rendkívűl kedvezőek az adózási feltételek.
Az eseményen részt vett Dr. Oupa Tsheko, helyi üzletember, a MNKH partnere is, aki kiemelte: „Botswana egy valódi gazdasági sikertörténetnek számít, mindemellett Afrika legkevésbé korrupt országa, kiszámítható gazdasági és jogi környezettel, ahol a magyar vállalkozásoknak igenis érdemes befektetni.”
Nemrégiben Afrika északi részén, Marokkóban nyílt képviselet.
László Béla, Magyarország pretoriai nagykövete - aki a gaborone-i és a pretoriai ünnepélyes megnyitón egyaránt részt vett - felhívta a figyelmet a keleti nyitás politikájának fontosságára, amelynek célja, hogy ösztönözze a magyar cégeket minél több üzleti kapcsolat kialakítására és támogassa azok megvalósulását.
A rendezvényen botswanai-magyar politikai együttműködési megállapodás is köttetett, amelynek részeként a helyettes államtitkár 30 magyarországi ösztöndíjat ajánlott fel botswanai diákoknak. A Dél-afrikai Köztársaság szintén fontos kereskedelmi partner, jelenleg az előkelő 6. helyet foglalja el Európán kívüli kivitelünkben. Az exportunkat eddig döntően a gépek, szállítóeszközök, feldolgozott termékek és a különféle élelmiszerek jelentették, ugyanakkor számos egyéb iparágban is várhatóak együttműködések, megrendelések.
Dr. Kerekes György, a Magyar Nemzeti Kereskedőház vezérigazgatója a két újabb afrikai megnyitó során elmondta: „Botswana üzletkezdési feltételei rendkívül kedvezőnek számítanak Afrikában. Elsősorban élelmiszeripari termékekre és feldolgozott termékekre, nyersanyagokra, gépekre van kereslet. Dél-Afrika szintén kiváló lehetőségekkel kecsegtet, a többi között a járműgyártás, az elektronika, az ICT, a gyógyszeripar, a biotechnológia, az orvosi eszközgyártás, a vízgazdálkodás – víztisztítás, az oktatás – szakképzés, az agrárgazdaság, az energetika, a környezetvédelem, az infrastruktúra és idegenforgalom területén valósulhatnak meg ügyletek. Ugyanakkor mindkét piac esetében törekszünk arra, hogy minél több, akár más területen tevékenykedő hazai exportőrt segítsünk hozzá az afrikai nyitáshoz.”
A Magyar Nemzeti Kereskedőház célja, hogy tevékenységével új piacokat, új lehetőségek nyisson meg a hazai kkv-k előtt, elősegítse, támogassa exporttevékenységüket, ezáltal pedig fokozza a gazdasági növekedést és a magasabb szintű foglalkoztatottságot.