Az Európai Bizottság bemutatta az adózás átláthatóvá tételét célzó intézkedésekből álló csomagot, a társasági adó kikerülése és a káros adóverseny elleni ambiciózus menetrendjének részeként. A mostani adózási átláthatósági csomag kulcselemét képező javaslat a feltételes adómegállapítások tekintetében automatikus információcserét vezetne be a tagállamok között.
A Bizottság nézete szerint a társasági adó kikerülése évente több milliárd euróval rövidíti meg az uniós tagállamok költségvetését. Ezen túlmenően aláássa az adófizetők közötti méltányos teherviselést, valamint a vállalkozások közötti tisztességes versenyt is. A vállalkozások az adószabályok összetettségét és a tagállami együttműködés hiányát kihasználva igyekeznek átcsoportosítani nyereségeiket és a lehető legalacsonyabbra csökkenteni adófizetési kötelezettségeiket. Éppen ezért elengedhetetlen az átláthatóság és az együttműködés előmozdítása az agresszív adótervezés és a visszaélésszerű adózási gyakorlatok elleni küzdelemben.
A ma közzétett adózási átláthatósági csomag annak biztosítására irányul, hogy a tagállamok rendelkezzenek minden szükséges információval adóbázisuk megvédéséhez és az adófizetési kötelezettségeik alól kibújni igyekvő vállalkozások azonosításához.
A feltételes adómegállapítások átláthatósága
A mai átláthatósági csomag központi elemét képező jogalkotási javaslat javítani kívánja a tagállamok közötti együttműködést a határokon átnyúló vonatkozású feltételes adómegállapítási határozatok terén, és egyúttal az átláthatóság korszakának kezdetét is hivatott jelezni.
Jelenleg a tagállamok igen kevés információval rendelkeznek egymás feltételes adómegállapításairól. Minden tagállam önállóan döntheti el, hogy egy adott feltételes adómegállapítás releváns lehet-e más uniós tagállamok számára. Ebből adódóan a tagállamok gyakran nincsenek tudatában az Unión belül máshol kibocsátott, határokon átnyúló vonatkozású feltételes adómegállapítási határozatoknak, amelyek akár saját adóbázisukat is hátrányosan érinthetik. Egyes vállalkozások pedig visszaélnek a feltételes adómegállapítások átláthatóságának hiányával, és mesterségen lefaragják adóbefizetéseiket.
A helyzet orvoslása érdekében a Bizottság e mérlegelési jogkör és értelmezési mozgástér megszüntetését javasolja. A tagállamok számára ezentúl automatikus információcserét írnának elő a feltételes adómegállapításokkal kapcsolatban. A Bizottság minderre szigorú időkeretet irányozott elő: a nemzeti adóhatóságoknak háromhavonta rövid jelentésben kell tájékoztatniuk az összes többi tagállamot a jelentést küldő tagállamban kibocsátott valamennyi, határokon átnyúló vonatkozású feltételes adómegállapítási határozatról. A tagállamoknak ezt követően lehetőségük lesz részletesebb információkat kérni egy-egy konkrét megállapításról.
„Mindenkinek eleget kell tennie a rá eső adófizetési kötelezettségnek. Ez a multinacionális vállalatokra ugyanúgy vonatkozik, mint bárki másra. Az automatikus információcseréről szóló mai javaslat nyomán az adóhatóságok jobban tudják majd azonosítani a tagállamok közötti kiskapukat vagy az adózás megkettőzését. Az elkövetkező hónapokban konkrét intézkedéseket fogunk előterjeszteni az ilyen joghézagok, illetve átfedések kezelése érdekében. Továbbra is elkötelezettek vagyunk aziránt, hogy ígéreteinket valódi, hiteles és tisztességes gyakorlati lépésekre váltsuk”, jelentette ki Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság euróért és a szociális párbeszédért felelős alelnöke.
Pierre Moscovici, a gazdasági és pénzügyekért, valamint az adó- és vámügyért felelős biztos a következőket nyilatkozta: „Többé nem tolerálhatók a jogos adófizetési kötelezettségeiket nem teljesítő vállalkozások, és azok a rendszerek sem, amelyek megengedik számukra ezt a magatartást. Újra össze kell kapcsolnunk a vállalkozások tényleges nyereségtermelésének és adóztatásának helyét. Ez nyitottságot és együttműködést követel a tagállamoktól – pontosan azt, amit a mai adózási átláthatósági csomag is célul tűz ki.”
Egyéb adózási átláthatósági kezdeményezések
A ma bemutatott csomag egy közleményt is tartalmaz, amely számos további kezdeményezést vázol fel az uniós adózási átláthatósági program előmozdítása érdekében. Ezek a következők:
- A multinacionális vállalatokra vonatkozó lehetséges új átláthatósági követelmények mérlegelése
- A vállalkozások adózására vonatkozó magatartási kódex felülvizsgálata
- Az adókikerülés és adócsalás mértékének számszerűsítése
- A megtakarítások adóztatásáról szóló irányelv hatályon kívül helyezése
Következő lépések
A Bizottság a csomagban szereplő két jogalkotási javaslatot konzultáció céljából az Európai Parlament, majd jóváhagyás céljából a Tanács elé terjeszti. A tagállamoknak még 2015-ben megállapodásra kell jutniuk a feltételes adómegállapításokról szóló javaslatról, hogy a jogszabály 2016. január 1-jén hatályba léphessen. Mivel 2014 decemberében az Európai Tanács szólította fel a Bizottságot e javaslat kidolgozására, várhatóan teljes körű lesz a megállapodás mihamarabbi elérése iránti politikai elkötelezettség.
A következő mérföldkő a társasági adózásra vonatkozó cselekvési terv, amelyet a Bizottság még nyár előtt bemutat. E második cselekvési terv középpontjában olyan intézkedések állnak, amelyek tisztességesebbé és hatékonyabbá teszik a társasági adózást az egységes piacon belül. Ezek közé tartozik a közös konszolidált társaságiadó-alap (KKTA) ismételt előterjesztése, valamint az új OECD/G20-intézkedések beágyazására vonatkozó elképzelés az adóalap-erózió és a nyereségátcsoportosítás elleni uniós szintű küzdelem jegyében.