A kormány szerdán megtárgyalja az alaptörvény módosítására vonatkozó javaslatot, amely a földdel kapcsolatos alapvető jogokra kétharmados jogszabály megalkotását írja elő, így lesz sarkalatos a földtörvény és néhány más jogszabály is – jelentette be Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár hétfőn, a kormányszóvivői tájékoztatón a Parlamentben.
Lázár János szerint az új földtörvény szigorú elemeit többek között az indokolja, hogy a termőföldnek az uniós vásárlási moratórium lejárta után is magyar tulajdonban kell maradnia. Ezt úgy érik el, hogy a helyi földbizottságok vétójogot kapnak minden földvásárlásra. Vagyis csak az vásárolhat, illetve vehet használatba termőföldet, akinek azt a helyi termelőkből alakult szervezet megengedi. A kormány célja az, hogy a nagybirtokok helyett, kis- és közepes gazdaságok jöjjenek létre - tette hozzá az államtitkár. Az állami földek használatára ezek a szabályok nem vonatkoznak.
Problémás pontok
A nyáron megjelent földtörvénytervezet tehát még nem surrant keresztül az Országgyűlésen, de már most látszódik, hogyan írná át az Orbán-kormány a magyar termőföld használatára vonatkozó jogokat. „A legfontosabb változás, hogy földet csak az vehet aki maga műveli” – emelte ki Horváth Gábor a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkára a GazdaságTv-nek adott nyilatkozatában.
Az érdekképviseleti vezető szerint ezzel komolyan szűkítik a lehetséges beruházók körét a mezőgazdaságban. „Egyszerűen lecsökkentik azt a vásárlói kört, aki eddig földtulajdont szerezhetett.” Kiemelte, hogy ezentúl azok a mezőgazdasági termelők, akik nem egyéni formában gazdálkodnak, nem szerezhetnek földet. „A másik nagyon fontos eleme a készülő szabályozásnak, hogy a törvény megmondja, hogy az egyes szereplők, attól függően, hogy minek minősítik őket mekkora földet vehetnek, illetve mekkora területen gazdálkodhatnak” – mondta Horváth Gábor. A törvény itt részletesen kifejti a kategóriákat: őstermelők ötven hektárig, egyéni vállalkozók háromszáz hektárig, családi gazdaságok ötszáz hektárig.
Új elem a szabályozásban a földhasználatra vonatkozó tervezet, eszerint a felső határt ezerkétszáz hektárban szabnák meg, amivel a több ezer hektáron gazdálkodó szövetkezeteket hoznák nehéz helyzetbe. A tervezet ráadásul azt is részletezi, hogy egy adott gazdaságméretnél hány embert kell foglalkoztatni, 1200 hektáros méretnél például éves szinten száz embert, holott ágazati szereplők szerint ma Magyarországon 30-40 hektár tart el egy foglalkoztatottat. Emellett hatóság felügyelné az adásvételt.„Ha adják-veszik a földet, vagy lejár a bérlet, új szerződést kell kötni, tehát ha bármi történik a földhasználatban, vagy a föld tulajdonjogában, az csak akkor lesz érvényes, törvényes, ha azt egy hatóság engedélyezi. Tehát minden darab földügyletre egy hatósági pecsét kell, várhatóan a helyi földbizottságoktól. Ennek az igazi problémája nem csak abban rejlik, hogy a korrupció veszélye nagyon nagy, hanem az igazi baj az, hogy teljes a bizonytalanság ezek után. Tehát ha valaki megnézte a törvényt, úgy gondolja, hogy teljesen jó eladói, vagy vételi helyzetben van, lebonyolítja az alkut, megköti az üzletet, - ne adj isten fel is készült rá, pénzzel, technikai háttérrel, kötelezettségvállalással, az még mindig abba a helyzetbe a kerülhet, hogy a hatóság annyit mond: nem” – mondta Horváth Gábor.
Jelenleg mintegy egymillió olyan földtulajdonos van Magyarországon, aki a földjét nem maga műveli, hanem bérbe adja. Mivel a jövőben csak az vásárolhat földet, aki megműveli, ezeknek a tulajdonosoknak a vagyona várhatóan leértékelődik. Ma mintegy hárommillió hektár megművelt föld nem magántulajdonban van, hanem „csak” földhasználati joggal rendelkeznek felette.
Belülről puhítgatják
„Összesen talán két vagy három kérdésben maradt fenn egyeztetési lehetőség, de nagyon közel vagyunk, minden kérdésben meg fogunk állapodni” - fogalmazott Orbán Viktor még a múlt héten a fideszes Ángyán József és Bencsik János által beterjesztett módosító javaslatokat firtató újságírói kérdésre. Ángyán József korábbi agrárállamtitkár, aki - frakciótársával, Bencsik Jánossal közösen - több tucat módosító indítvánnyal írná át a kormány földtörvényjavaslatát, azt mondta, a hétfői, csaknem 2,5 órás tanácskozáson az irányokról volt szó, nem konkrét módosító javaslatokról.
A legnagyobb nézetkülönbség szerinte a birtokméretek kérdésében van. A további lényegi kérdések között említette például a fiatalok helyzetbe hozását, amiben egyetértés van, valamint a helyi közösségek bevonását a döntésekbe. Arra, hogy kapott-e kritikát a korábbi bírálatai miatt, úgy reagált: "nem, semmilyen személyes kérdésről nem volt szó". Bencsik János szerint a miniszterelnök és a frakció is nyitottságot mutatott az Ángyán Józseffel közös módosító indítványaira.