Beszállítói programot indít a Rába

Beszállítói programot indít a járműgyártásban tevékenykedő hazai kis- és középvállalkozások számára a Volvo Bus Corporationnel közös buszgyártásához a Rába Jármű Kft.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az érdeklődők június 30-ig jelentkezhetnek a társaság honlapján indított beszállítói oldalon; a pályázatok ismeretében készítik elő – várhatóan szeptember közepéig – a program következő fázisát. Ekkor már az együttműködés konkrét feltételeiről tárgyalnak a buszprogram leendő partnereivel – jelentette be Mohácsi Béla, a vállalat autóbuszüzletág-vezetője a társaság keddi győri sajtótájékoztatóján.

Közlése szerint a Rába–Volvo együttműködés során 30 százaléknyi helyi beszállítói hányaddal számolnak; az általuk kalkulált 200-300 busz gyártása esetén mindez évi 15–20 milliárd forintnyi új piaci lehetőséget jelent, egyben fenntarthatóan 300 munkahelyet teremt a Rábánál és beszállítóinál.

Mohácsi Béla szerint a programba bekerülő hazai cégek nem csupán az évi tízezer darabos Volvo-buszgyártás partnerei lehetnek, de bekerülhetnek a svéd cég ennél egy nagyságrenddel nagyobb kibocsátású teherjármű-üzletágába is. Emlékeztetett arra: a felek megállapodása alapján a beruházás 100 százalékos ellentételezés mellett zajlik, ami komoly lehetőség a hazai cégek számára a Volvo-beszállítóvá válásra.

Torma János, a Rába Holdinghoz tartozó kft. ügyvezetője – emlékeztetve arra, hogy jelenleg nincs kiírt tender buszbeszerzésre – közölte: a Volvo 7900-as és 8900-as városi-elővárosi járműcsaládját gyártják majd Győrben. A gyártás beindítása várhatóan 300 új munkahelyet hoz létre, egyharmada a külső beszállítóknál keletkezik, másik harmada a Rába Jármű Kft.-nél, a fennmaradó rész pedig – a termelés felfutása után – a Rába-csoport más vállalatainál. A járműveken a Volvo mellett a Rába név is megjelenhet – jelezte. A darabszám függvényének nevezve a pontos összeget úgy nyilatkozott: több milliárd forint lehet az az összeg, amit a Rába a buszgyártás beindítására fordít. A buszok a Rába Jármű Kft. több tízezer négyzetméteres győri csarnokában készülnek majd.

Patrióta gazdaságpolitika

Korábban stratégiai buszpiaci együttműködési megállapodást írt alá a svéd Volvo Bus Corporation és a Rába Járműipari Holding Nyrt., ami Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár szerint lendületet ad a magyar buszgyártásnak, s később a magyar gépjárműipar kisebb, nagyobb és közepes vállalkozásai is beszállítóként részt vállalhatnak az együttműködésben. Ugyanakkor a Magyar Buszgyártók Szövetsége megdöbbenését fejezte ki a megállapodással kapcsolatban, mondván: a kormánydöntés monopolizálja a hazai autóbuszgyártást, ami a verseny csorbításához és a magyar tulajdonú kapacitások leépüléséhez vezethet, s a monopolhelyzetbe kerülő új, állami gyártó több ezer meglévő munkahelyet veszélyeztet.

A szervezet közleménye szerint a hazai gyártók – amelyek már második éve nem szállíthatnak új buszokat az állami tulajdonú közszolgáltatóknak – néhány év alatt milliárdos nagyságú tőkebefektetést hajtottak végre, s a létrehozott szellemi és technológiai kapacitás ma évi 1000 darab, teljes egészében hazai fejlesztésű és akár 85 százalékban magyar jármű elkészítését teszi lehetővé. (A HITA adatai szerint is a hazai autóbuszgyártó kapacitás eléri az évi 1200 darabot.) A szervezet szerint, ha egy multinacionális gyártó Rába-főegységekkel kiegészített termékeit kell a hazai Volán-társaságoknak és a BKV-nak megvásárolnia, az minden eddigi eredményt semmissé tehet. A buszgyártók szövetségének elnöke szerint a patrióta gazdaságpolitika keretében a hazai vállalkozásokat és nem a multikat kellene támogatni. A 2010-ben alakult Magyar Autóbuszgyártó Klaszter viszont megvizsgálja annak a lehetőségét, hogy 19 tagvállalata miként tudna csatlakozni a Volvo és a Rába együttműködéséhez.

A biztosabb piacért megéri teljesíteni a feltételeket

A kisvállalkozásoknak ugyanakkor megéri egy nagyobb cég beszállítójává válni, hiszen számukra nagyobb biztonságot jelent a kiszámítható, tervezhető felvásárlóval való kapcsolat. Persze az elvárások is magasak, de nem lehetetlen megfelelni.

Beszállítóvá válni nem megy egyik pillanatról a másikra, a nagy cégek elvárásai komolyak, sokszor nehéz helyzet elé állítják a kkv-kat. Érdemes azonban nekifutni a teljesítésnek, mert bár nem könnyű és nem is olcsó megfelelni, de a befektetés legtöbb esetben sokszorosan megtérül.

Törvény védi a beszállítókat
Az országgyűlés még a nyár folyamán megszavazta a tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló törvénymódosítást. A jogszabály pontosítja a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari beszállítók és a kereskedők közötti fizetési határidőket és a beszerzési ár alatti értékesítés szabályait. A törvényben új rendelkezésként jelenik meg a diszkriminatív árazás tilalma.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo