Az elmúlt években a német kormány komoly erőfeszítéseket tett azért, hogy Berlint Európa vezető innovációs és startup-központjává fejlessze. A világ legnagyobb accelerátorhálózatai – a német multinacionális vállalatokkal karöltve – számos szektorspecifikus programot indítottak annak érdekében, hogy kihasználják az ipari innováció ezen új formáját.
„A Startup Campus Berlin programot az Enterprise Hungary azzal a céllal indítja, hogy a magyar és közép-kelet-európai startup vállalkozások számára bemutatkozási lehetőséget biztosítson, amin keresztül elősegítse a forrásbevonást és a globális piacra lépést. A program keretében startup-specifikusan és iparági fókusszal alakítjuk ki az adott hetek tematikáját” – mondta el Kovács Zsolt, az Enterprise Hungary ügyvezetője.
Az Enterprise Hungary Nonprofit Kft. küldetése a hazai startup-ökoszisztéma fejlesztése, valamint a startup-utánpótlás katalizálása. A szervezet kiemelt célja a fiatalok vállalkozó kedvének ösztönzése, a hazai felsőoktatásban születő innovatív ötletek megvalósulásának támogatása és a korai fázisú vállalkozások fejlesztése.
A programba bekerült startupok lehetőséget kapnak a helyi accelerátorok (GTEC, StartupBootcamp, PlugandPlayTechCenter, WISTA stb.) megismerésére, valamint bemutatkozhatnak a nemzetközi mentoroknak, és tapasztalatot cserélhetnek a német fővárosban már letelepedett startup cégekkel. Emellett tájékoztatást kapnak a cégalapítás jogi és pénzügyi lehetőségeiről a helyi vállalkozásösztönzési központtól (Berlin Partner), és betekintést nyerhetnek a kockázati tőkebefektetés gyakorlatáról a Tartományi Kockázatitőke Társaságtól.
A kiválasztott startupok az alábbi szolgáltatásokat vehetik igénybe:
- teljes körű programszervezés,
- accelerátor programok megismerése,
- vállalkozásösztönző programok és szabályok megismerése,
- kockázati tőkebefektetési gyakorlat megismerése,
- pitch bemutatkozás nemzetközi mentorok előtt,
- B2B és networking lehetőség,
- coworking irodahasználat és tapasztalatcsere
A magyar startupoknak az lenne a legfőbb feladata Berlinben, hogy potenciális ügyfeleket és befektetőket találjanak.A Startup Campus Berlinhez hasonló kezdeményezések mindenképpen elősegítik azt, hogy kiépítsék a megfelelő kapcsolatrendszerüket Németországban – erősítette meg a nemzetközi jelenlét fontosságát Andy Tóth, a Plug and Play Ventures Germany befektetési igazgatója.
A berlini ökoszisztéma kiemelt iparágaival összhangban, 7 héten át, a meghirdetett 7 iparági terület legerősebb 4 startup vállalkozója kap lehetőséget a programban való részvételre. A cégvezetők önköltsége az utazás. A résztvevőknek egyszeri 150 euró részvételi díjjal is számolniuk kell. A programot a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt., a hazai startupok stabil külpiaci jelenlétét segítő Innotrade Programja támogatja