Bérek és munkahelyi egyenlőtlenségek a válságban

Jelentősen nőttek a munkahelyi egyenlőtlenségek Európában a globális gazdasági válság következményeképpen, s ahogyan egyre több ország vezet be megszorító intézkedéseket és munkaügyi reformokat, a jelenség folytatódni fog. A munkahelyi egyenlőtlenségek nemcsak a gazdasági válság kialakulásához járultak hozzá, hanem a válság hatására még tovább súlyosbodtak, mondta ma az ENSZ munkaügyi szervezetének szakértője Budapesten.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!


Kép: PP/Bartos Gyula

Két új tanulmánykötetét mutatta be Budapesten az ENSZ munkaügyi szervezete, az ILO: az egyik a munkahelyi egyenlőtlenségeket vizsgálja a válság idején Európában, a másik a válság bérekre gyakorolt hatását Délkelet-Európában, köztük Magyarországon. Mark Levin, az ILO - Budapesten található - Közép- és Kelet-Európai Irodájának igazgatója a sajtótájékoztatón kiemelte: a válság alapvetően negatív hatással volt és van több millió ember élet- és munkakörülményére. Véleménye szerint a válság megoldása során azokat a politikai irányvonalakat kell áttekinteni, amelyek a krízis kialakulásához vezettek, és olyan növekedést kell elérni, amely az emberi méltóságra alapul, és képes a fenntarthatóságot, a gazdasági növekedést és a méltányos élet- és munkakörülményeket megteremteni mindenki számára.

Magyarországon most a munkaerőpiacon kívüliek támogatására bővítették a közfoglalkoztatási programokat, ami elszívja
a pénzügyi erőforrásokat minden más típusú segítő beavatkozás elől.

Mindkét tanulmánykötet a 2009 és 2010 közötti időszakot öleli fel, és a válságkezelésnek a 2008-2009 közötti magyar kormányok által alkalmazott jellegzetességeit elemzi - mondta el Köllő János, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos tanácsadója. Kiemelte: a kormányok erősen elkötelezettek voltak a versenyszférában a foglalkoztatási kiigazítás, az állami szférában pedig a munkahelyek megőrzése mellett, a közszférában ugyanakkor kétszámjegyű, minden szintre kiterjedő reálbércsökkenés volt megfigyelhető. Elmondta: amellett, hogy a kormányok növekvő számú és állását elvesztő munkavállaló támogatását finanszírozták, minden más olyan programot leállítottak, amelynek célja a tényleges munkanélkülivé váltak támogatása lett volna. A jelenlegi helyzet kapcsán a szakember kifejtette: a munkaerőpiacon kívüliek támogatására bővítették a közfoglalkoztatási programokat, ami „kimutathatóan elszívja a pénzügyi erőforrásokat minden más típusú segítő beavatkozás elől". Hozzátette: 2009-ben a foglalkoztatáspolitikai költségvetés 83 százalékát költötték közmunkára, ez az arány idén is hasonló lesz.

Az ILO szakértői azt javasolják
a kormányoknak, hogy a fiskális konszolidáció mellett kezeljék prioritásként a munkahelyi egyenlőtlenségek megszüntetését is.

Az európai tapasztalatokról beszámolva - 17 EU-tagállamban és 13 unión kívüli országban vizsgálták a béreket, a munka világát, a társadalmi párbeszédet a válság idején - Daniel Vaughan-Whitehead, az ILO bérpolitikai szakértője, a párizsi Sciences Po egyetem professzora kifejtette: a munkahelyi egyenlőtlenségek nemcsak a gazdasági válság kialakulásához járultak hozzá, hanem a válság hatására még tovább súlyosbodtak. Ezért az általános gazdasági rendszerek továbbra is kockázatoknak lesznek kitéve, ha nem kezelik megfelelően ezt a kritikus kérdést - vélekedett. A szakértő kiemelte, hogy az ideiglenes munkaszerződéssel foglalkoztatott munkavállalókat különösen súlyosan érintették az elbocsátások, „foglalkoztatási pufferként" használták őket. A fiatalok munkanélküliségi aránya az európai országok többségében majdnem a kétszerese az idősebb munkavállalók körében tapasztaltnak, és nagymértékben nőtt a balti államokban, Írországban, Spanyolországban és Görögországban. Daniel Vaughan-Whitehead felhívta a figyelmet arra is, hogy a válság különösen sújtotta az alacsony képzettségűeket, emellett - annak ellenére, hogy kezdetben inkább a férfi, mint a női munkavállalókat érintette súlyosabban a válság - a nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetés súlyosbodott az elmúlt időszakban. A kormányoknak azt javasolják, hogy - amellett hogy a fiskális konszolidációra kell összpontosítani - kezeljék prioritásként a munkahelyi egyenlőtlenségek megszüntetését is.

Minimálbér-emelés és bérkompenzáció
A magyarországi minimálbér-emelésről Daniel Vaughan-Whitehead, az ILO bérpolitikai szakértője kérdésre válaszolva azt mondta: fontos, hogy a kormány felismerte, javítani kell a legalacsonyabb keresetűek bérszínvonalát, és emelni kell a minimálbért, a kérdés többek között az, hogy pontosan hogyan, mikor és milyen mértékben lehet kompenzálni a nettó jövedelemvesztést. Egyszerű és jól átlátható bérkorrekciós rendszerre van szükség, különben a munkavállalók maguk is demotiválttá válnak.
A bérkompenzációról (amiről itt olvashat bővebben) Köllő János , a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos tanácsadója azt mondta: a vállalatok „lényegében meg vannak zsarolva”, hogy emeljék azon munkavállalóik bérét, akik az adórendszer változásaival rosszul járnak. Aki pedig ezt nem teszi, nem kaphat állami támogatást, ez pedig olyan típusú beavatkozás, amelyre „nem hiszem, hogy találunk példát Európában”. „Ez teljességgel elképzelhetetlen egy olyan piacgazdaságban, ahol valamiféle párbeszéd folyik a kormány és az üzleti szféra között” – mondta Köllő János.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo