Az menjen külföldre, aki nemzetközi karrierre vágyik

Több évet tölteni egy más országban nagy döntés a cégnek és a munkavállalónak egyaránt. Megfelelő embert kell találni a pozícióra, akit a családja is támogat. Ráadásul a cégnek igazodnia  kell a változó trendekhez is, ha a legjobbakat akarja megtalálni.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Kép:sxc

Angol betűszóval LTA, azaz long-term assignment a hosszú távú kiküldetés. Ez legalább egy évet takar, legfeljebb pedig 3 évig maradnak kinn a munkavállalók az adott országban. Az internet és a mobil technológiák elterjedésével azonban ez a terület is óriási változáson ment keresztül. Nem csak a kiküldetések típusai változtak meg, hanem például a külföldi vezetők életkora is csökkent.

Változó név, változó feladatok

A klasszikus „expatriate" helyett ma már több helyen global executive-nak nevezett szakember lehet akár egészen fiatal is és nem feltétlenül a nyugati kultúrából érkezik: Sőt, harmadik országbeli, külföldi egyetemen végzetteket alkalmazzák szívesen a cégek, hiszen ők a helyi viszonyokat jól ismerik, de a globális trendekre is rálátnak. A feladatuk pedig nem csak az irányítás: meg kell találniuk saját utódjukat is, lehetőség szerint a helyi munkatársak közül. (A hazájuktól távol dolgozók jogainak védelméért az EU is tesz lépéseket.)

Az üzleti úttól az ötéves tervig
Hosszú távú kiküldetés: legalább egy évre költözik külföldre a munkavállaló, és vele a családja/párja is.
Rövid távú kiküldetés: egy évnél kevesebb, leginkább 6-12 hónapos munka külföldön. A család nem feltétlenül tart a dolgozóval.
Nemzetközi ingázó: aki hetente vagy kéthetente utazik külföldre, miközben a család otthon marad.
Üzleti utazó: ez a dolgozó gyakran megy üzleti utakra, de nem költözik át másik országba.

A korábbi megszokott három év helyett ma már inkább ötöt töltenek egy-egy „állomáshelyen" az expatok. Az első év általában a tanulásról szól, az utolsó évben pedig általában már a leendő otthoni feladatokon gondolkoznak, tehát a közbülső évben folyik az érdemi munka. Ezért is terjedt el az ötéves modell, amikor három közbülső év is produktív lehet.

A kiküldetés hosszúsága mellett sok vállalatnak fontos az is, hogy többször is vállaljon áttelepülést a munkatársuk. A csak egyszer külföldön dolgozók többe kerülhetnek ugyanis a cégnek, hiszen sokba kerül a kiképzésük, ráadásul nem is mindig válnak be. Fontos emiatt, hogy olyan szakemberek kerüljenek egy-egy külföldi pozícióba, akik nem csak le szeretnék tudni a külföldi munkát, hanem nemzetközi karrierre vágynak. (Az átlagnál jobban nyitottak a magyarok a külföldi munkavállalásra, az országon belül azonban kevésbé költöznénk egy-egy jobb állásért.)

Családdal és nem projektre

A konzervatív üzletpolitikát követő cégeknél ez a több éves kiküldetés a meghatározó. Pedig fontos, hogy a munkavállaló igényeihez és a kiküldetés céljához is igazodjanak. Projektekre vagy a vezetők továbbképzésére elég egy rövid távú kiküldetés.

Emellett figyelembe kell venni az adózási szabályokat is. A magyar rendszerben például két év a határ, ha egy külföldi bérszámfejtésen lévő, EU-n kívüli munkavállaló várhatóan ennél hosszabb időre jön dolgozni, akkor TB-járulékot is kell fizetnie. (Az EU-n kívüli országból érkező munkavállalók alkalmazásának jogi kereteiről itt olvashat.)

Az anyagiakon kívül még számos „emberi tényező" is van, amit a kiküldetéskor még érdemes szem előtt tartani a cégnek. Például a család költöztetését és az új helyen való beilleszkedését. Ez több éves munkánál nem csak az iskolakeresést jelenti a gyerekeknél, hanem például azt is, hogy segítenek a házastársnak is munkát vagy megfelelő elfoglaltságot találni.

Mivel a nagyvállalatoknál erre általában nincs saját kapacitás, érdemes egy teljes körű szolgáltatást nyújtó relocation céget igénybe venni, ahol a szokásos városismertetésen kívül kulturális tréninget, családi beilleszkedési programot és külön a feleségeknek szóló, áttelepülést segítő coachingot is kínálnak.

Cziczárdi Györgyi
Relocation szakértő
www.expatcenter.hu

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo