Magyarországon kormányrendelet határozza meg, hogy utazásszervezéssel csak abban az esetben foglalkozhat bárki, ha rendelkezik vagyoni biztosítékkal, amelynek megújítási határideje minden évben október 31-e. Aki tehát utazásszervezői tevékenységet akar folytatni, figyelnie kell a dátumra, csakúgy, mint az autók kötelező felelősségbiztosításánál.
A vagyoni biztosíték Európa-szerte elterjedt biztosítási forma, amely a vétlen felet védi a jogalkotó rendelkezése alapján, valós kockázatoktól. Sokszor ugyanis a nem várt helyzet, a csőd vagy fizetésképtelenség nem feltétlenül az utazásszervező hibája, vagy bűnös magatartása miatt következik be. Három formája van ma Magyarországon: a hitelintézettel kötött garanciaszerződés, a pénzbeli letét és a biztosítóval kötött biztosítási szerződés.
A biztosítók között ezen a területen nem dúl olyan kiélezett árverseny, mint a szintén ősszel zajló kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kampányban, ennek oka, hogy ezen a területen csak olyan biztosítók tevékenykednek, amelyek foglalkoznak utasbiztosítással is. Ugyanakkor van kockázat is az utazásszervezésben, hiszen csak Magyarországon több mint másfél milliárd forint kárkifizetést teljesítettek a biztosítók az elmúlt 10 évben, ami az 500-550 vállalkozásból álló iparágra vetítve komoly összegnek tekinthető.
„Az ajánlatadás folyamata kockázatelemzéssel kezdődik, melynek alapja az adott vállalkozás – egyébként nyilvánosan elérhető – pénzügyi adatainak vizsgálata, a cég tulajdonosi szerkezetének feltérképezése és üzleti tervének megismerése” – mondta el Dénes Attila, az Aegon Magyarország Vállalati-, utas- és viszontbiztosítási igazgatója. Az Aegon Magyarországnál jelenleg 68 vagyoni biztosíték biztosítás van, ami a piac 10-15 százalékát jelenti. Piacra lépése óta két iroda csődjénél kellett kártalanítania az utasokat, a Baobab Travel után 13 millió forintot, míg a West Tour EC után 8 millió forintot fizetett ki a biztosító.