Eddig is alkalmazható ellenőrzési mód volt a forgalomszámlálás, de csak nagyon ritkán élt vele a NAV. Habár online pénztárgépek nélkül is volt módja az adatok összehasonlításának a pénztárgép adómemóriájának elkérésével és adatainak kielemzésével, de ez az összehasonlítás mérföldkövekkel egyszerűbbé vált az online kasszák esetében. Ahogy telik múlik az idő az online pénztárgépek bevezetése óta, annál több adat áll az adóhatóság rendelkezésére, hogy összehasonlítsa az adatokat.
„ Így tapasztalatunk szerint egyre inkább figyeli az adóhatóság, ha adott szakmánál eltérnek az online pénztárgép használati szokások, s ha szokatlant és az átlagostól eltérőt talál, akkor valószínűleg nagyobb eséllyel számíthatnak ellenőrzésre a szűrőn fennakadt vállalkozás” – írta szakértő partnerünk, a Dr. Vilmányi adószakértői iroda blogjának legfrissebb bejegyzésében.
Üzletek, boltok, éttermek, vendéglátó- és szórakoztató egységek mind-mind számíthatnak ezentúl a revizorok folyamatos jelenlétére egy-egy forgalomszámlálás típusú ellenőrzés kapcsán. Természetesen a nyugtaadási kötelezettsége ellenőrzése is megmarad a fedett és nyílt próbavásárlások alkalmazásával.
Ha ismeri ügyfeleit a vállalkozó, és könnyen felismerheti, hogy adóellenőrzés zajlik.
Az adóhivatal a pénztárgép forgalmi adatait elemzi és a nap végén gyakoribb adatok gyanút kelthetnek, ha ezt nem indokolja az üzlet profilja.
Adott üzlet forgalmi adatai eltérnek a hasonló profilú üzlet adataitól.
Az üzletnek kisebb a forgalma, mint a hasonló paraméterű társaié, túl alacsony a nyeresége vagy veszteséges.
Már előfordult az üzletben korábban nyugtaadási kötelezettség elmulasztása.
A vállalkozók pénztárgéphasználatának ösztönzésére.
A NAV beszámolója szerint a forgalomszámlálások napjain átlagosan mintegy 60 százalékkal több bevétel került a pénztárgépekbe, mint máskor. A legkirívóbb esetben azonban a számok 88 százalékos bevétel-eltitkolásra utaltak.
Nincs menekvés
Vajon milyen indokokat fog elfogadni az adóhatóság egy kiugró 80 százalékos forgalomnövekedésre? S vajon mennyire szolgáltat biztos alapot egy 1 napos forgalomszámlálásnál tapasztalt forgalomnövekedés egy becslési eljárásnál? Egy nap még kevésbé védhető, de ha már egy héten keresztül vagy több alkalommal számlálják a forgalmat, akkor már nehezebb megmagyarázni a hirtelen jött forgalomnövekedést. A helyzeten az sem segít, ha a tulajdonos/alkalmazott direkt próbálja meg csökkenteni a forgalmat. Pl: nem kínálja a legnépszerűbb termékeket, elfogynak a termékek, vagy például iskolai büfében a szünetben megy el dohányozni, stb.
A forgalomszámlálásnál keletkezett adatokat biztos használni fogja a NAV a becslési eljárás során, és utólagosan, eltitkolt bevételt fog becsülni. Érdemes tehát már felkészülni a forgalomszámlálás típusú ellenőrzésre is. De ha a hírek hallatára észbe is kap a tulajdonos és elkezdi szorgalmasan használni az online pénztárgépet és beüt minden forintot, akkor is kaphat akár utólagos ellenőrzést is, a kiugró forgalomnövekedés miatt.
Valószínű azonban, hogy az adóhivatal más ellenőrzési módokat is fog alkalmazni az eltitkolt bevétel felderítésére és 90 százalékos valószínűséggel elrendeli az ÁFA bevallások utólagos ellenőrzését is. második esettől már több napos üzletbezárásra is számíthat a vállalkozás.