Az elkövetkezendő időszakban az újabb és nagyobb bevásárlóközpontokról a hangsúly átkerül a jobb minőségű, kellemesebb miliőjű, praktikusabb szolgáltatásokat nyújtó - és nem utolsósorban ideális bérlői mixszel rendelkező - üzletházak kialakítására - véli Csűrös Csanád, vezető elemző, a Portfolio.hu Retail 2011 konferencia szervezője és előadója.
Budapesten jelenleg 14 modern bevásárlóközpont közül választhatunk, és bár újabb hét pláza szerepel a fejlesztők tervei között, reálisan ennek csak a töredékét fejezik be és adják át az elkövetkező 2 évben. A 2008-as válság óta csak 2009-ben az Allee-t, 2010-ben pedig a Corvin Bevásárlóközpontot sikerült befejezni, több projekt is parkolópályára került, de néhányat ezek közül idén és jövőre várhatóan átadnak. (Ötből mintegy két honfitársunk elsősorban különálló boltokban vásárol, bár sokszor kényszerűségből.)
Idén azonban már valamivel jobb képet mutat a piac; megnyílt az Europeum, és ősszel várható a KÖKI Terminál, és a VÁCI1 részleges átadása, jövőre pedig a WING által fejlesztett Hegyvidék Üzletközpont, és talán végre a CET nyitása is.
Egy lehetőség a jövőbe való befektetésre
Bár egyre több plázát adnak át, a bérlők óvatosak maradhat, hiszen jelenleg csak a legnagyobb és legerősebb cégek tudnak terjeszkedni, ők viszont nem szívesen kötnek szerződést listaáron. A legjobb esetben is stagnáló, de leginkább lefelé tendáló bérleti díjak nem kifejezetten kedveznek a fejlesztőknek, üzemeltetőknek. A stabil háttérrel rendelkező bérlők számára ez sokszor kihagyhatatlan lehetőség arra, hogy új szereplőként jelenjen meg a piacon, vagy régi szereplőként tovább bővüljön. A cégek részéről a piaci terjeszkedés legnagyobb problémája a vergődő hazai kiskereskedelmi forgalom, amely egyelőre nem ad túl sok optimizmusra okot. (Egyensúlyban van mind a kereslet-kínálat, mind a bérleti díjak tekintetében a budapesti ipari ingatlan piac.)
„Egy-egy olyan piaci szereplőnek, amely saját területén jelentősebbnek számít, szinte kötelező megjelennie egy új fejlesztésben, hogy amikor a hazai kiskereskedelmi piac néhány éven belül szárnyra kap, akkor pozícióban legyenek a többiekkel szemben. Ami most a bérleti piacon történik, az elsősorban a jövőbe való befektetés a kereskedők részéről." - hangsúlyozta Csűrös Csanád.