Alulértékelik a nőket

A nők jobban teljesítenek azokban a vezetői készségekben, amelyek a szakértők szerint fontosak a 21 századi üzleti környezetben. Ugyanakkor még mindig kevés a női vezető, a női munkaerő jellemzően alulértékelt, és önbizalmuk is alacsony. Egy kutatás utánajárt, hogy miért van ez így, és a válasz egyszerű: a férfi főnökök miatt.

Kép: PP-archív

Egyre több a vezetői pozícióban álló nő a világban: mint közöltük, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) friss felmérése szerint a világ országainak nyolcvan százalékában emelkedik a női főnökök aránya. Magyarország ebben a tekintetben a középmezőnyben van, a nők 35,7 illetve 38 százalékos arányával a női közép- és felsővezetők, illetve menedzserek arányával. (Ugyanakkor női cégtulajdonosok a régió országai közül Magyarországon vannak a legnagyobb arányban.)

A női vezetők arányának emelkedése örvendetes esemény, mivel a nők több vezetői készségben is jobb helyezést érnek el, mint a férfiak, így jobb a megítélésük olyan területeken, mint a példamutató vezetői attitűd, a nyílt és transzparens kommunikáció, a hibák elismerése, valamint a hatékony motiváció, mindezekre pedig hatalmas lenne az igény a megváltozott üzleti környezetben.

A tapasztalat megöli az ambíciókat

Azonban egy másik friss felmérés arra is rámutat, hogy még mindig nem bomlottak le a férfiak  – és elsősorban a vezetői pozícióban álló férfiak – előítéletei a női munkatársakkal szemben. A Bain & Company tanácsadó cég kutatásának adatai alapján ugyanis habár a női pályakezdők lényegesen motiváltabbak és ambíciózusabbak, mint férfitársaik, már öt év munkaviszony után reményeik és önbizalmuk meredeken lezuhan, míg a férfi munkavállalók ambíciója szinte csorbítatlan marad.

A női végzősök 43 százaléka dédelget vezetői ambíciókat szemben a férfiak egyharmadával, ám az első öt év után a nőket valósággal sokkolják a munka világában tapasztaltak: öt év múlva ezért csak 16 százalékuk lépne tovább vezetői pozícióba, amíg a férfiak ambíciói lényegében változatlanok maradnak. A felméréshez ezer férfit és nőt vizsgáltak meg többéves időkeretben, méghozzá jellemzően gyermekteleneket.

59 nap ingyenmunka a nőknek
Európában a nők még mindig 59 napot dolgoznak „ingyen” – ezt mutatják az Európai Bizottság által közzétett legfrissebb adatok. A nemek közötti bérszakadék – a nők és a férfiak órabére közötti átlagos különbség a gazdaság egészében – az elmúlt néhány évben alig változott, és továbbra is 16 százalék körül mozog.
„Megdőlt az a tévhit, hogy a nőket elsősorban a gyermekvállalás fogja vissza a vezetői ambíciókban” – mondta Henrik Naujoks, a Bain & Company partnere a Der Spiegel magazinnak. A megkérdezettek ugyanis szinte egységesen válaszoltak az okokat firtató kérdésre: a jellemzően férfi vezetőktől érkező támogatás és motiváció hiánya és a hiányzó női vezetői példaképek – ezenkívül pedig az inkább férfiakra szabott vezetői álláskarakterek.

Se példakép, se motiváció, se támogatás

A felmérésben részt vevő nők ugyanis kifogásolták, hogy a vezetői pozíciókban lévőknél úgy látják, hogy a magánélet háttérbe szorul a munka mögött. A vezetőkről kialakult „győztestípus” képnek sem érzik, hogy képesek lennének megfelelni: a nők közül csak minden negyedik állítja, hogy ehhez megvannak a kvalitásai, míg a férfiak magabiztosabbak: harmaduk képesnek érzi magát egy cég irányítására.

A nőknek közvetlen felettesükkel sem sikerül zöld ágra vergődniük: míg a pályakezdők 64 százaléka állítja, hogy felettese támogatja, addig néhány év alatt ez 44 százalékra süllyed. A férfiak esetén ezzel szemben csak alig néhányan ábrándulnak ki közvetlen felettesükből: 95-ről 56 százalékra csökkent az így nyilatkozók aránya a vizsgált öt éves időszakban.

A példaképek esetén viszont mindkét nem egyenlően áll: rosszul. Mind a férfi, mind a női munkavállalók harmada nyilatkozott úgy ötéves munkaviszony után, hogy nem talált megfelelő példaképet, jelentős részük szerint pedig a vállalkozásnál, ahol dolgoznak, nincs is ilyen. Csak harmaduk érzi úgy, hogy főnöke példát mutat számára. Ezért a legsürgősebben egy dologra van szükség egy modern vállalatban: valakire, aki képes motiválni a munkatársakat.

A sikeres nő nem férfi! Tippek női vezetőknek
Az üzleti viselkedéskultúra alapvetően, legalábbis elvileg, „nemsemleges”, ahol a pozíciókból fakadó rangsornak van meghatározó szerepe. Ez azonban közel sem jelenti azt, hogy egy nőnek a férfiak viselkedési eszköztárával kellene érvényesülnie, mint ahogyan az is hiba, ha egy üzletasszony a nőiességét mint valamiféle fegyvert használja.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo