A hatósági ellenőrzések nem örvendenek túlzott népszerűségnek az ellenőrzöttek köreiben, pedig elvileg csak azt kérik számon, amit a jogszabályok előírnak. Nincs ez így másként az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ellenőrzéseivel sem. Együttműködő partnerünk, az UCMS Group Magyarország blogbejegyzésében a foglalkoztatókat és társadalombiztosítási kifizetőhelyeket szeretné segíteni az OEP által kiemelt ellenőrzési célok és tárgykörök ismertetésével, azaz 2015-ben mely jogalkalmazási területek ellenőrzése kap kiemelt figyelmet.
Az OEP a szakigazgatási szervek vonatkozásában ellenőrzi többek között az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások és a baleseti táppénz megállapítását és kifizetését. Ennek érdekében, mint szakmai irányítószerv az irányítása alá tartozó ellenőrzési hatóságok vonatkozásában évente ellenőrzési tervet bocsát ki, mely alapján a hatóságok elkészítik a hatósági ellenőrzési tervet.
A gyakorlat azt mutatja, hogy a néhol előforduló jogértelmezési bizonytalanságok miatt a legnagyobb szakértelemmel és odafigyeléssel sem könnyű a jogszabályokat megfelelően alkalmazni. Az ellenőrzések a foglalkoztatók, társadalombiztosítási kifizetőhelyek vizsgálatára irányulnak az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások és a baleseti táppénz vonatkozásában – a leírás alapján – elsősorban megelőző célzattal. A hibák feltárása és a jogkövetésre való figyelmeztetés, mint ellenőrzési cél a második helyen áll, s a sor végén a hibák szankcionálása a jogkövetés és egységes jogalkalmazás érdekében. Elengedhetetlennek tartják a jogkövetkezmények következetes, szigorú, ám méltányos alkalmazását, nem csak a biztosítottak jogainak érdekében, de a kötelezettségeinek megtartása végett is, figyelembe véve a hibák súlyosságát és gyakoriságát.
További cél a foglalkoztatók, társadalombiztosítási kifizetőhelyek támogatása, annak érdekében, hogy feladataikat szolgáltató jelleggel a jogszabályoknak megfelelően tudják ellátni.
Azoknál a foglalkoztatóknál, ahol nem működtetnek kifizetőhelyet, a pénzbeli ellátások megállapításához közölt adatok helyességét vizsgálják. Ellenőrzésre kerül az elektronikus úton továbbított ellátások iránti kérelmek esetében az elektronikus és a papíralapú dokumentumok adatainak egyezősége is. Továbbá hangsúlyt kap a biztosítási jogviszony bejelentéséről szóló igazolások kiadása, valamint az ellátások iránti kérelmek és igazolások átvételének és beérkezésének igazolása.
Természetesen a többi nem említett számos jogszabályi rendelkezés betartása ugyanolyan fontos, csak mindig van egy-két általában az új jogszabályok érkezésével kapcsolatos kiemelt terület, amire jobban odafigyel a hatóság.