A magyarok keveset nyertek az uniós intézkedéscsomaggal

Egyelőre kevés érzékelhető lehetőséget jelent a hazai feltörekvő középvállalatok (FKV) számára az Európai Unió által létrehozott, kifejezetten a kis- és közepes vállalatokat (KKV) célzó intézkedéscsomag, a Small Business Act - közölte hétfőn a Deloitte Zrt. az MTI-vel. A kutatás és fejlesztési (K+F) adókedvezményekkel és a K+F tevékenység megítélésével kapcsolatos bizonytalanságok miatt sok vállalkozás a meglévő kedvezményekkel sem él.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Márkus Csaba, a Deloitte Zrt. Kutatás-fejlesztési és Állami támogatások üzletágának igazgatója szerint a kutatás-fejlesztés területén további intézkedésekre van szükség a szektor versenyképességének növeléséhez. A Small Business Act intézkedéscsomag azzal ösztönzi a KKV-kat kutatási ráfordításaik növelésére, hogy egyszerűsíti a tagállamokra vonatkozó állami támogatási szabályokat és támogatja a KKV-k kutatási és innovációs kompetenciáinak fejlesztését, de  ennek hatása egyelőre korlátozott a kis-, illetve feltörekvő középvállalatokra - jelentette ki az igazgató a közlemény szerint.

Bagdi Lajos, a Deloitte Zrt. Adóosztályának menedzsere úgy látja: segítséget jelentene a KKV szektor vállalatainak a K+F vonatkozású jogszabályok értelmezéséből eredő bizonytalanságok csökkentése. A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, a vállalatCsaok számára gyakran nem egyértelmű, hogy mi minősül kutatás-fejlesztésnek, ezért nem is élnek az adókedvezményekkel, vagy épp fordítva, jogosulatlanul veszik igénybe azt. A közlemény szerint a jogi bizonytalanságok csökkentésére megoldást jelenthetne egy olyan előminősítéses rendszer, amelyben a K+F projektek kapcsán felmerülő kérdésekkel a cég előzetesen egy illetékes hivatalhoz, hatósághoz fordulhatna, amelynek meghatározott időn belül egyértelmű visszajelzést, állásfoglalást kellene kiadnia a bizonytalanságokra. Ez jelentősen csökkentené a vállalkozások kockázatait, a kedvezmények hibás alkalmazásának veszélyét, valamint növelné a kimutatott K+F nagyságát.

Csak egy szektorspecifikus kedvezmény

Az uniós törekvések hazai jogi átültetése során célszerű lenne nagyobb hangsúlyt fektetni az adórendszerbe beépített ösztönző elemekre. A folyamat során azonban figyelmet kell fordítani az Európai Bizottság ajánlásainak, valamint a tiltott állami támogatásokra vonatkozó rendelkezések betartására. Jelenleg a magyarországi adórendszerben a kis- és középvállalatok a nagyvállalatoknak nyújtott lehetőségeken felül mindössze egyetlen KKV-szektorspecifikus kedvezményt tudnak igénybe venni K+F tevékenységük után. Amennyiben egy KKV szoftverfejlesztőt foglalkoztat, az ilyen jellegű bérköltségeinek 25 százalékát leírhatja adójából. Bagdi Lajos hozzáteszi, célszerű lenne, ha a támogatást nem csak a technológiai szektor vállalatai vehetnék igénybe, hiszen a más iparágakban K+F tevékenységet végző KKV-k számára is fontos lenne az ösztönzés.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo