Annak ellenére, hogy Európában még Amerikához képest is jelentős volt a tranzakciós aktivitás visszaesése, a közép-európai és délkelet-európai régió viszonylag egészséges szinten tudott maradni. A csökkenést a nyugat-európai országok mérsékelt vállalatfelvásárlási aktivitása okozta, mely részben az euró, illetve a helyi devizák gyengülésének volt köszönhető.
Leginkább a TMT és energia szektorok uralták a globális M&A piacot
2022-ben a TMT, azaz a technológia, média és telekommunikációs szektor tette ki a teljes tranzakciós összeérték mintegy 30 százalékát. Magyarország is ékes példája ennek, hiszen olyan nagy ügyletek indultak el, mint például a Vodafone felvásárlása.
„A TMT szektor mellett az energiaszektor bizonyult kiemelkedően aktívnak, hiszen a pandémiától és a geopolitikai helyzettől függetlenül továbbra is hajtja a megújuló forrásból történő energiatermelés iránti igény” – tette hozzá Kovaloczy Áron, a DLA Piper Business Advisory Kft. ügyvezető igazgatója.
Pozitív hazai kilátások hullámzó aktivitás mellett
„A hullámzó vállalatfelvásárlási aktivitás ellenére 2022-ben néhány kifejezetten sikeres magántőke-befektetői exitet is láthattunk, úgyhogy a tavalyi év korántsem csak a negatívumokról szólt” – mondta Kovaloczy Áron.
A jövőbeli várakozásokat tekintve a globális bizonytalanság fényében a magántőke-befektetők minden bizonnyal óvatosabban fogják meghozni a befektetési döntéseiket, különösen abból a szempontból, hogy milyen (al)szektorokat, országokat és cégeket tekintenek viszonylag „jövőállónak”. Emiatt adott esetben a döntéshozatali folyamat kitolódására kell számítani, ami megnövelheti a tranzakciók időigényét. A magas kamatlábak nehezítik a felvásárlások finanszírozását nemcsak hazánkban, hanem az egész közép-kelet-európai régióban is.