Ma már van, aki a tegeződésre kizárólag egyfajta társalgási stílusként tekint, míg mások számára ez egy fokozatosan érő kapcsolat, bizalmi szintjének a jele. Egy üzleti kapcsolatban azonban szerencsés, ha a tegeződés nem kényelmi szempont, hanem a megszolgált bizalom visszatükröződése.
A túl korán (hovatovább a megismerkedés pillanatában) felajánlott tegeződés egy klasszikus gondolkodású üzletasszonyt, üzletembert amellett, hogy zavarba hoz, el is gondolkoztat, mi vihette rá partnerét erre a gesztusra? Nem tud magázódni? Feszélyezve (a személyében elutasítva vagy távol tartva) érzi magát egy olyan kapcsolatban, ahol magázzák? Esetleg manipulatív céllal javasolta a tegeződést, mert így „bizalmas viszonyba kerülhetünk”? Vagy csak – a vitathatatlan, kölcsönös szimpátia okán - „kicsúszott a száján”?
(Érdemes elolvasni Karinthy Frigyes szatíráját Tegezést, hogy milyen suta helyzeteket eredményezhet, ha nem tudjuk, hogy tegeződjünk, vagy magázódjunk.)
A „túl korán felajánlott tegeződés” azonban nem csak a friss ismeretségek esetén zavarba ejtő, hanem minden olyan kapcsolatban is, ahol valamelyik érintett fél még nem érzi úgy, hogy a kapcsolat bizalmi szintje elérte volna azt a mélységet, amikor a tegeződés már indokolt.
Fontos tudni, csak azért, mert az illem szabályai szerint mi vagyunk jogosultak felajánlani a tegeződést - nők vagyunk, vagy azonos neműek esetén az idősebbek - még nem jelent azt, hogy fel kell ajánlanunk, még kevésbé, hogy jogosultak vagyunk visszaélésszerűen élni ezzel a gesztussal.
Ha eléggé megismerjük a másik felet, akkor érzékelhetjük azt is, hogy számára kellemetlen lenne tegeződésre váltani, hovatovább gyakran esne abba a hibába, hogy „kiesve a szerepéből” magázódva, önöződve reagálna, ami mindkét fél számára kellemetlen.
Mindannyian tudjuk, a felajánlott tegeződést visszautasítani sértés, ezért, ha a helyzet még oly avarba ejtő is, akinek felajánlották a tegeződést a legritkább esetben utasítja vissza. Ám akár vállalja a visszautasítás ódiumát (amit olykor bizony fel kell és érdemes vállalni) akár kénytelen-kelletlen „belemegy a játékba”, ez a gesztus azt eredményezi, hogy fenntartásokkal fog viseltetni a felajánló iránt, vagy ami még rosszabb, ha az üzleti kapcsolat erre lehetőséget ad, inkább elkerüli.
dr. Erdős Zsuzsanna etikett tanácsadó és coach www.erdosetikett.hu