A termelőknek is jut bőven forrás

Még mindig alulfinanszírozottnak számít a több mint félmillió mezőgazdasági vállalkozás és cég, dacára az állami támogatásoknak és az uniós forrásoknak. Pedig a mezőgazdaságban érdekeltek jó adósnak számítanak, de az ágazat sajátosságaiból fakadóan sokan küzdenek forráshiánnyal. Összegyűjtöttünk néhányat a lehetőségek közül, amelyek segítségével a termelők átvészelhetik a nehéz időszakokat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Fotolia

Hagyományosan jó adósnak számítanak a mezőgazdasági termelő vállalkozások, mivel alacsony a bedőlési rátájuk, és tulajdonuk általában megfelelő biztosítékot jelent a bankoknak. Az ágazat azonban a kelleténél jobban függ az időjárástól, így időről időre sok cég találja magát nehéz helyzetben. Gondoljunk csak a 2012-es aszály miatt elpusztult állatokra, a hirtelen megemelkedett takarmány- és vetőmagárakra. Ilyenkor egyetlen termelő sem várhat hetekig egy nehézkes hitelbírálatra, hiszen minden nappal romlik a meglévő állat- vagy növényállománya.

Ráadásul a közvetlen felvevőpiacnak számító élelmiszer-ipari vállalkozások bedőlési rátája – a termelőkkel szemben – magas, és beszállítóiknak gyakran késve fizetnek, ha egyáltalán fizetnek. A mezőgazdasági cégeknél óriási problémát jelent a szállítói hitelezés: a Bisnode céginformációs szolgáltató adatai szerint a beszállítók átlagosan 59 napot várhatnak számláik ellenértékére.

A kereskedelmi bankok már felismerték a problémát, ezért a legtöbb pénzintézetnél elérhetőek kimondottan a termelők speciális igényeire (szezonálisan jelentkező forrásigény, periodikus törlesztési nehézségek, gyors hitelbírálati igény) szabott agrárpénzek, gazdakártyák, de az agrárkormányzat is egyre több finanszírozási lehetőséget kínál a gazdálkodóknak, akár pillanatnyi helyzetük enyhítésére, akár fejlesztésre vagy külpiacra lépésre.

Növekedési Hitelprogram: őstermelőknek, családi gazdaságoknak is

Idén január elsejétől a jegybank Növekedési Hitelprogramja az őstermelőknek és családi gazdaságoknak is elérhető. A program keretében összesen 2000 milliárd forint keret áll rendelkezésre a jegybanknál nulla százalékos kamatra a hitelintézetek számára 2014. december 31-ig, amelyet azok 2,5 százalékos kamattal adhatnak tovább a cégeknek. A hitel a faktoringfinanszírozástól a hitelkiváltáson át a forgóeszközök vásárlásáig rendkívül széles körben érhető el. De csak azok a cégek élhetnek a lehetőséggel, amelyeknek a többségi tulajdonosi körében 2013. augusztus 31-ét követően nem történt változás, illetve az alapítás dátuma augusztus 31-e előtti.

Ősszel jön az EXIM Mikrohitel Kártya
Várhatóan csak ősszel indul a korábban nyárra beharangozott EXIM Mikrohitel Program. A program keretein belül a vállalkozások kedvezményes kamatozású folyószámla-hitelkeretet és ehhez kapcsolódó bankkártyát igényelhetnek egyéves futamidőre, megújítási lehetőséggel. A keret minimum 10 ezer és maximum 200 ezer euró, illetve 3 millió és 60 millió forint között lehet. A hitel kamatának maximális mértéke 4,1 százalék, és a hitelköltség a garanciadíjjal együtt sem haladja meg az évi 6,1 százalékot.
Agrár Széchenyi Kártya

Az Agrár Széchenyi Kártyát minden olyan mezőgazdasági termék előállításával, feldolgozásával és forgalmazásával, valamint erdő-, vad- és halgazdálkodással kapcsolatos tevékenységet végző egyéni vállalkozó, mezőgazdasági őstermelő, családi gazdálkodó (családi gazdaság vezetője), gazdasági társaság, egyéni cég, illetve szövetkezet igényelheti, amely legalább egy (15 millió forint feletti hitelkeret igénylése esetén két) éve működik. A fiatal mezőgazdasági termelők esetében nem szükséges a gazdasági múlt. Az Agrár Széchenyi Kártyához kapcsolódó hitelkeret 500 ezer forint vagy annak egész számú többszöröse, legfeljebb 25 millió forint. A „kártyadíj” minden induló költséget tartalmaz, egyéb (bírálati, számlanyitási stb.) díjak nincsenek. A hitel teljes díja – az állami támogatásnak is köszönhetően – jelenleg havi 1 százalék körül van.

MFB Agrár Forgóeszköz Hitelprogram

A hitelt mezőgazdasági termékek elsődleges előállításával, halgazdálkodással, illetve baromfi, nyúl-, szarvasmarha- (utóbbiba beleértve a tej- és húshasznosítást) és sertéstenyésztéssel foglalkozó termelővállalatok vehetik igénybe. A programban részt vehet minden olyan egyéni vállalkozás, gazdasági társaság, szövetkezet, európai részvénytársaság, mezőgazdasági őstermelő, amelynek, illetve akinek mezőgazdasági üzeme Magyarország területén található. A kamat mértéke 3 havi EURIBOR + refinanszírozási kamatfelár (RKF) + legfeljebb 3,5 százalék. A hitelprogram keretében a hatályos hitelszerződéssel rendelkező vállalkozások részére a vidékfejlesztési miniszter az esedékes kamatfizetéshez a hitelkamat 50 százalékáig – de legfeljebb évi 4 százalékos – támogatást nyújt. A futamidő legfeljebb 6 év, a hitel összege pedig 1 és 50 millió forint között mozoghat a mezőgazdasági termelők és halgazdálkodók esetében, termeltetők esetében 1 és 500 millió forint között.

Új Magyarország Agrárfejlesztési Hitelprogram

Vállalkozói igazolvány nélkül tevékenykedő őstermelők is igénybe vehetik. A kamat 3 havi EURIBOR + RKA + legfeljebb 3,5 százalék/év, a futamidő legfeljebb 15 év. A hitelösszeg a hitelcélok függvényében változik. A saját erő mértéke a beruházás nettó – vagy amennyiben a vállalkozás áfa visszaigénylésére nem jogosult, bruttó – költségének legalább a 15 százaléka. A saját erő állhat teljes egészében saját forrásból vagy saját forrásból és vissza nem térítendő állami támogatásból.

Agrár Forgóeszköz Vis Maior Hitelprogram

Magyarországi székhelyű vagy az Európai Gazdasági Térségben székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező kkv-k igényelhetik, ha mezőgazdasági termelőtevékenységet folytatnak, és a katasztrófa és elemi kár miatti vis maior esemény bekövetkeztével vagy az agárkárenyhítéssel kapcsolatos bejelentést megtették. Feltétel a Nemzeti Élelmiszerlánc Biztonsági Hivatal (NÉBIH) szakhatósági állásfoglalása és pozitív záradékolása. A legfeljebb 5 éves futamidejű, saját erő nélkül igényelhető hitel kamata 3 havi EURIBOR + legfeljebb 2,5 százalék RKF + legfeljebb 2,5 százalék hitelintézeti kamatfelár. A hitelösszeg 1 és 5 millió forint között mozoghat, de a vis maior vagy agrárkárenyhítéssel kapcsolatos bejelentéssel érintett szántó és legelő után legfeljebb 200 ezer forint hektáronként, ültetvény után legfeljebb 500 ezer forint hektáronként, egy állategység után legfeljebb 200 ezer forint.

MFB Élelmiszer-ipari Forgóeszköz Hitelprogram

A hitel összege nem lehet kevesebb, mint 5 millió forint, és nem haladhatja meg az 500 millió forintot. A hitel kamata jelenleg évi 7 százalék, azonban a hitelfelvevők a hitelprogram keretében a felvett hitelhez kapcsolódóan 50 százalékos, legfeljebb 4 százalékpontos kamattámogatásban részesülhetnek, így a fizetendő kamat évi 3,5 százalék. A hitel futamideje legfeljebb 6 év, azon belül legfeljebb 3 év tőketörlesztési türelmi idővel. Saját erő nem szükséges.

Felfutóban az agrárfinanszírozás
A 2008-as válság kezdete óta megnőtt a finanszírozási igény a mezőgazdaságban, a stabilan magas terményárak miatt ugyanis nőtt az agrárium tőkevonzó képessége. A bankszektor hitelezési képessége ugyanakkor a külföldi források kivonása és a devizaforrások magas ára miatt gyengült. A kellő likviditással rendelkező hitelintézetek viszont fokozott érdeklődéssel fordulnak az agrárium felé, amelynek egyes szegmenseit ma már kevésbé tartják kockázatosnak, mint négy éve.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo