Praktikusnak tűnik a munkahelyen szerelmet keresni, ám sok veszély is leselkedik a párokra. A csapat általában nehezen viseli a kollegiális kapcsolat intimmé válását, a főnök pedig a teljesítmény romlásától tart.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Életünk jelentős részét töltjük a munkahelyünkön, így nem meglepő, hogy az itt kötött ismeretségek időnként szerelemmé alakulnak. Ennek ellenére a munkahelyi románc a HR osztályok rémálma. Sok esetben rossz hatással van a munka morálra, amíg dúl a szerelem azért, mert elvonja a figyelmet a feladatokról, adott esetben kellemetlenül érintheti a többi kollégát. Ha pedig esetleg szakítással végződik a románc, egy plusz nehézséget kell leküzdeni mind munkaszervezés, mind a munkahelyi motiváció fenntartása területén.
Szabályozott érzelem
Éppen ezért a cégek jelentős része kialakított politikát a munkahelyi románcok kezelésével kapcsolatban. Az USA-ban például egy 2006-os kutatás szerint a vállalatok mintegy 30 százalékánál szabályzatban is rögzítették a munkavállalók randevúira vonatkozó előírásokat. „Magyarországon ez még kevésbé jellemző, elsősorban a multinacionális és nagyobb vállalatok esetében bevett gyakorlat ” – mondta Varga Balázs a Randstad Hungary marketing és PR vezetője. A magyar munka torvénykönyve nem tartalmaz erre vonatkozó szabályokat, a téma inkább a céges etikai kódexekhez tartozik. Vannak cégek, ahol tiltják a munkahelyi párkapcsolatot – elsősorban természetesen azt, ha főnök-beosztott viszony van a felek között, mivel így fennáll annak az esélye, hogy elfogult döntések születhetnek. A közigazgatásban például bár házastársak, illetve bejegyzett élettársak dolgozhatnak azonos szervezeti egységben, főnök-beosztott kapcsolat nem lehet közöttük.
Hogy kezeljük?
Kiss István tanácsadó szakpszichológus szerint titkolni vagy hazudni nem érdemes, előbb-utóbb úgyis észreveszik a kollégák. Tanácsos első körben a párnak leülni a vezetővel, és a kollégákkal is közölni a változást. "Biztosítsuk a főnököt arról, hogy a kapcsolat nem fog a munka rovására menni. Ha úgy látjuk, hogy a vezető kételkedik, kérjünk időt a bizonyításra", tanácsolja a szakember.
Hogy mennyire működik az új viszonyrendszer, az úgyis a munka során derül ki. "Napközben bármennyire is nehezükre esik, próbáljanak meg kizárólag a feladataik elvégzésére koncentrálni. Emellett lényeges, hogy párjukat továbbra is kollégaként kezeljék. A túlzott érzelemnyilvánítást is ajánlott kerülni: ne csókolózzanak és ne veszekedjenek az irodában, ezt oldják meg a vállalat falain kívül. Így vélhetően nem fogják kiváltani sem a vezető sem a munkatársak rosszallását" - mondja a pszichológus.
Forrás: Monster
Egyes nagyobb cégek szerződésben is rögzítik az erre vonatkozó előírásaikat és a munkavállaló aláírásával járul hozzá – hogy a cég szabályainak megfelelően – csak nem viszi be a magánéletét a munkahelyére, vagy egyenesen felmond, ha intim viszonyt ápolna egy kollégával. A nagy cégeknél sokkal szigorúbban veszik a munkavállalók közti érzelmi kötődést. A legtöbb helyen ennek nincs írásos nyoma, de informálisan mindenki tudtára adják. Az ilyen jellegű problémákat általában a HR-eseknek vagy a közvetlen főnököknek kell elintézni, de van ahol a vezérigazgató ül le személyesen beszélni a felekkel. Kis cégeknél, mivel itt közvetlenebb a viszony, és a hierarchia nem annyira merev, általában kisebb problémát jelent a munkahelyi szerelem. Ezeknél a vállalatoknál könnyebben és hamarabb meg tudják beszélni a munkatársak a felmerülő problémákat. Hivatalos felmondásra nem lehet ok a munkahelyen belüli kapcsolat, de a vállalatok a maguk módján próbálják megoldani az ilyen helyzeteket. Egy részük munkaszervezéssel választja szét egymástól a párokat. Más feladatot kapnak, vagy más osztályra helyezik őket, így a napi munka során nem találkoznak. Ez jó megoldás, mert legtöbbször a pároknak sincs kifogása ellene.
• 13% szerint egy munkahelyen kívüli találkozás indította el a románcot, • 11% esetében az ebédszünetekben,
• 10% szerint a túlórák során kerültek közelebb egymáshoz a felek.
Mindenképp rizikós
A CareerBuilder szakértője szerint a munkahelyi románcok bármilyen helyzetben is alakulnak ki, és bárhová is vezetnek, mindig kényes helyzetet teremtenek. Fontos, hogy a munkavállaló tisztában legyen azzal, munkahelye milyen irányelveket alkalmaz a munkatársak közötti kapcsolatok vonatkozásában, és mind az álláshely, mind a kapcsolat érdekében szükséges, hogy a felek meghúzzák a vonalat munka és magánélet között.
Inkább a férfiak
A férfiak inkább hajlanak a cégen belüli ismerkedésre (43 százalék), mint a nők (28 százalék). Az egyre növekvő ódzkodás oka elsősorban a munkahelyvesztéstől való félelem. 30 százalék szerint karrierjébe kerülne egy ilyen kapcsolat. Igaz az is, hogy a munkahelyi kapcsolatok 22 százaléka végződik házassággal egy amerikai felmérés szerint. A Randstad Workmonitor 2012-es felmérése szerint a munkavállalók majd negyven százaléka találkozott már azzal, hogy a munkahelyén összejöttek párok. Az alacsony arány a szakemberek szerint arra is utalhat, hogy sokan még most sem merik felvállalni, ha a munkahelyükön találtak párra: félnek a kollégák reakcióitól, illetve az esetleges következményektől. Pedig a magyarok nemzetközi viszonylatban kifejezetten toleránsak, ha erről van szó: igaz, a megkérdezettek 40%-a más osztályra helyeztetné a pár egyik tagját, viszont azt 88% ellenzi, hogy az egyik emiatt kilépjen.
Forrás:CareerBuilder
Körbenézve néhány nagyobb cégnél dolgozó (stabil) párkapcsolati viszonyban lévő munkatársak körében, a HR Portal szakértői azt mondják, nincs könnyű dolgok azoknak, akik túljutva a felettesekkel való beszélgetésen elérték azt, hogy munkahelyükön társukkal együtt dolgozhassanak. Alapvetően a főnök-beosztott viszonyban irreális gondolat lenne párkapcsolati, netán házastársi viszonyról beszélni. Talán nincs szükség kifejteni bővebben mindazon akadályokat, amelyek a két fél útjába gördülnének a mindennapi munkavégzés során egy ilyen rendkívüli helyzetben. Azonos szinteken, illetve eltérő munkakörökben foglalkoztatott dolgozók között azonban akad olyan, akik sikerre tudták vinni, hogy munkaadójuk elfogadja kapcsolatukat. Ebben az esetben a megoldás a külön légtér, az eltérő felelősségi- és feladatkör lehet, illetve a minél ritkább lehetőség a találkozásra a munkaidőn belül. Fontos kihangsúlyoznunk a kollegák együttműködését is e tekintetben, mert máskülönben meddő próbálkozás zökkenőmentes munkahelyi légkör elérése. Ha a többiek ebben nem partnerek, sajnos nem lesz a párnak jövője az adott cégnél.
Persze azért előnyei is lehetnek a munkahelyi románcnak. A munkáltatók egy része a magas rizikófaktorok ellenére is inkább örülnek az efféle erős kollegialitásnak, mert bár lehet, hogy csak ideig-óráig, de hosszú távon is felerősíthetik egymás munkahelyi teljesítményét az érzelmi kapcsolatba bonyolódók. Előny lehet az is, hogy senkinek nem okoz gondot, ha a párja hazaviszi a munkahelyi problémákat, hogy egymást egyre jobban megismerve félszavakból is megértik egymást, ami hatékonyabbá is teheti közös munkájukat. Attól sem kell tartani, hogy a munkahelyi párkapcsolatban élők nehezményeznék, hogy nincs idejük a kedvesükkel lenni. Inkább a túl sok együtt töltött idő okozhat problémát…