Igen ám, azonban a klímahasználattal egyenesen arányosan nőtt a klímaallergiások száma is. Mértékletességgel és néhány egyszerű szabály betartásával azonban megelőzhetőek vagy enyhíthetőek a panaszok.
A légkondi-allergia jellegzetes tünetei
A klímaallergia legjellemzőbb tünetei a felső légúti panaszok. Ha túl hideg levegő árad a klímaberendezésből, azt megsínylik a nyálkahártyák. Tombolhat a nyár, ha allergiásak vagyunk a légkondira, akkor nekünk folyamatosan folyhat az orrunk. Viszkethetnek a szemeink, kaparhat a torkunk.
Ekkor érdemes fontolóra vennünk a légkondi beállításainak módosítását. A szervezetünket egyébként is megviseli, ha a beltéri és a kültéri levegő hőmérséklete között túl nagy a különbség. Igyekezzünk közelíteni egymáshoz ezeket az értékeket.
Fontos a jó irány
Nem csak a klíma által kifújt túl hideg levegőt érdemes mellőznünk. Annak is legalább akkora jelentősége van, hogy a légkondi lamelláit merre irányítjuk. Ha túl közelről, közvetlenül magunkra fújatjuk a jéghideg levegőt, akkor nagy eséllyel nem csak légúti tüneteink lesznek.
Nem ritka, hogy ízületi fájdalmak alakulnak ki a túlzásba vitt klímahasználat miatt. A nyak- és derékfájás, a hátfájás mind lehetnek ennek következményei. Ne irányítsuk közvetlenül a saját testünkre a lamellákat, akármennyire is melegünk van.
Hűtsünk addig, amíg távol vagyunk
Lehetőség szerint hűtsük akkor a belső légtereket, amikor épp nem tartózkodunk ott. Ez az otthonunkban a gyerekek szempontjából is előnyös megoldás lehet. Ugyanis így őket sem éri közvetlenül a hideg légáramlat. Reggel, mielőtt elindulunk, kapcsoljuk be a légkondit, így mire hazaérünk, biztosan kellemes lesz a levegő.
Az irodai klímákat működtessük nagyobb fokozaton reggel, amíg kávézunk, illetve délben, amíg ebédelünk. Így megelőzhetjük a légúti tüneteket és a megfázott ízületeket érintő panaszokat.
A rendszeres szűrőtakarítás fontossága
A megfelelő hőmérséklet és lamellabeállítások mellett a karbantartásra is fordítsunk gondot. Évente legalább egyszer tisztíttassuk ki a légkondicionálók szűrőit. A használaton kívüli időszakban ugyanis megtelepedhetnek és felszaporodhatnak a készülékben a különböző kórokozók. Ha tisztítás nélkül kezdjük használni a klímát, ezeket a mikroorganizmusokat a légtérbe eresztjük.
A szűrőkben tenyésző baktériumok, vírusok, gombák egészségügyi problémákat okozhatnak. Azonban ha a kánikula beköszönte előtt elvégezhetjük a klímatisztítást, megszabadulunk a szennyeződésektől. Az éves karbantartást akkor is érdemes beiktatni, ha fűtésre is használjuk a klímát.