Egyre népszerűbbek hazánkban az online ipari aukciók. Az Intergavel Aukciószervező éves gazdasági beszámolójából kiderül, hogy a lebonyolított aukciók száma 20-ról 30-ra emelkedett. Az állandó megbízók száma 2013-ban 5 volt, ehhez társult néhány egyedi megbízás. A tavalyi évben már 20 olyan cég volt, amely nagy tételt értékesített online ipari aukción – ismertette Kocsis Csaba, az aukciószervező ügyvezetője.
A regisztrált vásárlók száma 1500-ról 3000 fölé nőtt egy év alatt. A teljes értékesített volumen a 2013-as 200 millióról tavaly 300 millió fölé emelkedett. A legmagasabb áron elkelt tétel egy fémmegmunkálásban használt termikus robbantásos sorjázó berendezés volt, amely 18 ezer eurós (5,3 millió forintos) áron talált gazdára – ismertette az ügyvezető.
Az online árverés legnagyobb előnye, hogy tiszta, átlátható helyzetet teremt, mivel nem fordulhat elő, hogy a résztvevők összebeszélnek. Az árverések oka lehet, hogy egy-egy nagyáruházban időszakonként lecserélik az eszközöket, akkor is, ha azok műszakilag még nem avultak el. Ugyanígy előfordul, hogy a cégek áthelyezik a telephelyüket és a korábbi eszközöket nem viszik magukkal. Előfordul, hogy gyárbezárás, vagy egy cég kivonulása miatt szükséges az ingóságok értékesítése. A vevők így az árveréseken ellenőrzött, jó állapotú eszközökhöz, gépekhez juthatnak - a piaci ár töredékéért.
Kocsis Csaba ismertette, egyre inkább megfigyelhető egy új tendencia; egyre többen vannak, akik vásárlóként kerülnek kapcsolatba az online ipari aukciókkal, majd később eladóként is jelentkeznek. Az áruk áramlása így nem egyirányú a multiktól a kkv-szektor felé, ma már ennél összetettebben működik. A legkeresettebb termékkategóriák a targoncák, szerszámgépek, logisztikai eszközök. (A fejlődés azért is örvendetes, mert idehaza még gyerekcipőben jár a cégek közti online kereskedelem.)
A rendszerben csak cégek, vállalkozók regisztrálhatnak vásárlóként, magánszemélyek nem. Ennek az az oka, hogy a felkínált termékek, eszközök főleg a gyártásban, termelésben használhatók, másrészt egy céget könnyebb ellenőrizni, megállapítani fizetőképességét. A szervező számára rendkívül lényeges a fizetési megbízhatóság, hiszen ha egy leütött tételt utólag nem fizetnek ki, az dupla veszteség. Egyrészt az eladó mégsem tudja értékesíteni, másrészt az is veszít, aki a liciten második lett, és nem jutott a kívánt tételhez. Szerencsére meglepően jó a fizetési fegyelem, mindössze 1 ezrelékre tehető az olyan esetek száma, amikor a nyertes licitáló mégsem fizet – mondta az ügyvezető.