Az elmúlt 10 év tapasztalatai alapján azt látom, hogy a tudatos márkaépítés igénye egy bizonyos szint felett jut a cégek eszébe, legyen ez egy elért nettó árbevétel, vagy létszám növekedés. Ekkor fogalmazódik meg általában a cégekben, hogy tudatosan meg kellene határozni, hogy mit jelent az adott márka, és mit és hogyan lenne jó kommunikálni róla. Ugyanakkor az a tapasztalat, hogy a kisebb, vagy akár a csak most induló cégek esetén is fontos lenne a marketing és a tudatos márkaépítés, amelyekkel sokkal hamarabb és sokkal nagyobb siker érhető el, mint nélkülük.
A siker növelhető – Miért is ne növeljük akkor?
A kis- és középvállalkozásoknak sokszor nincs igazán tapasztalatuk a marketing területén. Nem fordítanak erre elég figyelmet és energiát, és sokszor nincsen saját marketing szakemberük sem. Nincsenek tisztában azzal, hogy ha jelenleg elérnek, tegyük fel, 50 egységnyi sikert, akkor egy jól felépített márkával gyorsan elérhetnének akár 100 egységet is. Ahogy együtt dolgozunk ezekkel a cégekkel, azt látjuk, hogy hamar felismerik, mekkora jelentősége van a tudatos márkaépítésnek, és hosszú távon igénylik is ebben a segítségünket.
A cégek is emberekből állnak
Vannak olyan vállalkozások, amelyek más cégeknek kínálnak termékeket vagy szolgáltatásokat (B2B – Business-to-business). Ilyen esetben sok cég még bizonytalanabbá válik a marketinget és a kommunikációt illetően. Pedig fontos szem előtt tartani azt, hogy amikor cégekhez kommunikálunk, igazából akkor is magánemberekhez szólunk. Ott is van egy ember, aki döntést hoz. Persze más szempontok alapján, mint magánemberként, és erre tekintettel kell lenni.
A marketing nem egyedül áll
Sosem elegendő önmagában a marketingre és a márkaépítésre összpontosítani. Például együtt dolgozunk gyógyszergyártókkal, akiknek az új termékek bevezetésekor a marketinggel párhuzamosan a logisztikai feladatokat is szem előtt kell tartaniuk. Ki kell szolgálniuk a patikákat, be kell rendelni bizonyos mennyiségű terméket.
Mikor elindítunk egy terméket, még nem tudjuk, hogy a piac hogyan fog reagálni, így könnyen előfordulhat, hogy túl sokat vagy épp túl keveset rendelünk. Az pedig elég kellemetlen, ha a fogyasztók látják a reklámot, bemennek érte a patikába, de nem találják ott a terméket. Ez egy tipikus példa arra, hogy hogyan kapcsolódik össze a marketing és a logisztika. (Persze, aki e-book-ot értékesít, annak ilyen téren könnyebb dolga van.)
Ahogy a legnagyobbak csinálják
Az Apple-t nem kell senkinek bemutatni. A cégóriás úgy oldja meg a fenti helyzetet, hogy tavasszal és ősszel tesznek egy nagy bejelentést olyan termékeikről, ami még nincs a piacon. A beharangozó hatására elindulnak az előrendelések. Így az Apple fel tudja mérni, hogy mennyi terméket kell legyártaniuk, és erre több hónap is a rendelkezésükre áll.
Sokszor hallom azt, hogy Magyarországon mások még a szokások, és laposabb az emberek pénztárcája. Ugyanakkor itthon is van egy olyan réteg, aki a minőségi, igényes termékeket keresi. Ha van egy jól pozicionált termék van, jól ki van találva, ki lesz a célközönség, és nem hiányzik az igényes tervezés és megvalósítás, akkor azzal nem lehet probléma, hogy éppen melyik országban vagyunk.
A kérdés, ami kiugró sikert hoz
Mi legyen a tudatos márkaépítés központi eleme? Véleményem szerint a legfontosabb, hogy az adott cég, illetve cégvezető feltegye magának a kérdést: Miért csinálom ezt az egészet? Sok kkv, de néha még a nagyobb cégek sem jutnak el idáig. És erre a kérdésre nem válasz az, hogy a profit miatt. Persze ez is szempont, de a pénz inkább eredménye a dolgoknak, és nem a célja. A kitörő sikerhez kell egy üzenet, ami arról szól, hogy miért csináljuk mindezt. (Ez egyébként a legjobb motivációs módszer is.) Például lehet, hogy egy szállítmányozó cég vezetőjét a pozitív visszajelzések éltetik. Az emberek megkapják időben a csomagot, biztonságban érezhetik a feladott értékeket, garanciákat kapnak arra, hogy a csomag célba is ér. És mindez örömet okoz, és erre már lehet is építkezni a marketing eszközeivel. Ezután már lehet is tervezni, hogy milyen csatornákon kommunikáljuk az üzenetet a fogyasztók felé, és milyen kreatív anyagok lennének a legcélravezetőbbek.
Sallai Gábor brandme.hu