A jogszabályváltozás és az ennek érdekében elrendelt akciósorozat célja többek között a természetes személyeket is érintő szigorítással a lopások megakadályozása, azok eredményes felderítése, valamint a kulturális javakban, a köz- és magántulajdonban okozott károk és az adóelkerülés megelőzése – közölte a NAV, amely felhívta a figyelmet, hogy március folyamán folytatódnak az ellenőrzések.
Az ellenőrzéseknek már eredménye is van, mivel a pénzügyőrök 3 különböző Pest megyei helyszínen (Dabason, Gyömrőn és Mikebudán) eddig több mint 5 millió forint értékű, 74 tonna fémhulladékot (köztük különféle réz- és alumíniumkábeleket), valamint a különböző fémhulladékok mérésére szolgáló mérlegeket és megmunkálásához szükséges eszközöket foglaltak le és szállítottak el. Az eljárások végén összesen több mint 17 millió forint pénzbírság kiszabása várható.
Március elsejével változott a szabályozás
Ekkortól egyes anyagok (az úgynevezett érzékeny FAJ kódos anyagok, például vasúti sín, ipari kábel, csatornafedél) csak akkor lesznek értékesíthetők, ha azt előzőleg a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz mint fémkereskedelmi hatósághoz bejelentették, és azt a NAV visszaigazolta.
Az előzetes bejelentés elmulasztása pénzbírság kiszabásával járhat. Amennyiben a fémkereskedő a fémkereskedelmi hatóság visszaigazolása nélkül vesz át olyan árut, amelyre a jogszabályi szigorítás vonatkozik, a fémkereskedelmi engedélye akár vissza is vonható, illetve a fémkereskedő is és az is bírsággal sújtható, aki a szóban forgó fémet leadta.
Az előzetes bejelentést alapesetben a fémet leadni szándékozó a lakóhelye vagy székhelye szerint illetékes fémkereskedelmi hatósághoz köteles megküldeni. Az olyan közszolgáltatást nyújtó gazdálkodószervezetek, mint például a MÁV, ELMŰ, BKK az említett fémanyagok értékesítése során kötelesek megállapodást kötni a fémkereskedővel, és az egyes értékesítések alkalmával külön igazolást is ki kell állítaniuk a fémkereskedő részére. Lényeges változás még, hogy természetes személy maximum 3 köbméter térfogatú, az adott ingatlanhoz kötődően keletkezett fémhulladékot tárolhat.