Az ötlet kipattanása
Az első ötlet kipattanása egy saját cégről hasonló a szerelemhez első látásra. És ez nem csak egyszerű költői párhuzam, hasonló érzelmi folyamatok játszódnak le az emberben a két esemény hatására. Azonban ahogy a szerelembe, ebbe is pont olyan felelőtlenül szoktak beleugrani fejjel a fellelkesült kezdő vállalkozók, éppen ezért szükséges, hogy legyen valaki, aki egy kicsit hátralép és megpróbálja helyettünk megvizsgálni az egész képet. Így érkezünk el a második lépéshez.
Önreflexió és külső vélemények
Minden saját vállalkozásba belefogó önfoglalkoztató elsőre roppant mód meg van elégedve a saját ötletével. Különösen, mert a szabadság képzetét nyújtó új vállalkozói világ eleinte rendkívül csodálatra méltó. Azonban ha úgy tekintjük a folyamatot, el is kell adnunk magunkat vagy a termékünket a piacon, és az összes barátunk és ismerősünk lehet éppenséggel ügyfél vagy vevő. Hallgassuk meg az ő tanácsaikat is, és ha nem is fogadjuk el őket teljesen, legalább abba gondoljunk bele, miért is mondhatja valaki azt, hogy "ez túl nagy falat neked", "túl rizikós", "nem lesz elég pénzed végigcsinálni"? Nem szabad, hogy a legyőzhetetlenség érzése felülbírálja a józan paraszti ész által diktáltakat.
Profi tanácsok és "kiábrándulás"
Ha a barátainknak nem sikerült igazán és teljesen lelomboznia, keressen szakértőket. Keressen akár profi, már több startup vállalkozásnál bábáskodó befektetőt, akár az iparágban működő sikeres vállalkozót. De nem ők a kemény ellenfelek. Igyekezzen meggyőzni vállalkozása sikeréről egy bankárt vagy valakit a kamaránál. Ha eljut eddig a pontig, a lelkesedése is már biztosan egy kicsit alábbhagyott és átadta a helyét a racionalitásnak, legalább annyira, hogy felismerje a saját terve gyengeségeit. Örüljön neki, ha tudja, hol kell javítania, könnyebb lesz, mintha csak állna bambán a vártnál sokkal gyengébb számokat látva.
A negyedik fázis a legnehezebb. A tervek megvannak, minden készen áll a rajtra és akkor kiderül, mennyi mindent is kéne csinálni. Az újabb és újabb fázisok mérlegelése az éjszakába nyúlik, úgy tűnik, mintha minden kicsúszna a kezünkből. És ebben a pillanatban, amikor a legjobban kell koncentrálni, adják a kezünkbe a tollat, hogy írjunk alá egy hitelszerződést egy akkora összegről, amennyi pénzt sosem láttunk még egyben. Nagyon nehéz ebben a pillanatban megállni épp ésszel, hogy az ember ne meneküljön el a félelmei és kétségei elől.
Élvezze ki az eredményeket
Egyszer csak el fog jönni a nap, amikor beindul az üzlet. Amikor belépnek az első ügyfelek, amikor végül az elképzelései valóban valóra válnak. Legyen visszafogott, majdnem biztos, hogy a hatékonyságon lehet még mit javítani és a végső eredmény korántsem olyan lesz, mint amit először megálmodott. De minden nehézség ellenére tető alá hozott egy saját vállalkozást, ez pedig teljesen jogos büszkeséggel töltheti el!