6 váratlan stresszfaktor a vállalkozói létben

Az élet sokak számára stresszes, de a vállalkozók a stressz nem hagyományos formáival találkoznak. Cégvezetőként felkészültnek kell lennünk, még a legváratlanabb helyzetekre is.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A vállalkozók többsége már az induláskor szembesül vele, hogy az üzleti élet nem lesz sétagalopp. A vállalkozással kapcsolatos nehézségek közül mindenki hallotta már, hogy fel kell készülni rá, hogy legalábbis az első időkben többet dolgozunk majd, mint korábban valaha, hogy elfelejthetjük a hétvégéket vagy a baráti találkozókat. Na de mi van a váratlan és a „senki nem mondta” típusú veszélyforrásokkal? Mutatunk hat várható, helyzetet, amire jó, ha előre felkészülünk.

Pénzforgalmi hepehupa

A vállalkozók nagy része szinte kizárólag a nyereségre koncentrál. Pedig legalább ilyen fontos lenne az is, hogy a mindennapi pénzforgalmat rendben tartsuk. Hiába fut ugyanis elvileg a cég, ha közben nem tudjuk kifizetni az alkalmazottakat, vagy akár csak megvenni az új tonert a nyomtatóba. Még egy papíron nyereséges vállalkozás is szenvedhet átmeneti cash-flow problémáktól (az ügyfelek nem fizetnek időben, hirtelen rendkívüli költségek adódnak vagy más meglepetés miatt üres a kassza), és ha akár csak az egyiket megtapasztaljuk ezek közül, akkor jön egy őrült kapkodás, hogy fedezzük valahogy az összes pénzügyi költséget. A legjobb, ha proaktívak vagyunk, és minden bejövő és kimenő forintot nyomon követünk, akkor nem érhet meglepetés. A jobb cash flow egyensúly fenntartásához itt talál jó tanácsokat.

Vállalkozás és barátság együtt? Így lehet!
Közösen céget alapítani a legjobb barátunkkal jópofának tűnik, de nem árt szem előtt tartanunk néhány alapszabályt.
Partner – volt, nincs

Sok kisvállalkozás barátságból nő ki. Az induláskor van egy társ, partner, vagy legalább egy mentor, akivel megbeszélhetjük a gondokat, aki tanácsot ad, kontrollként működik. Ideális esetben persze a partnerség örökké tart, a tapasztalatok azonban azt mutatják, gyakori, hogy az egykor azonos célok később elválnak egymástól és a partnerünk kiszáll a cégből. Ez hatalmas stresszt és megrázkódtatást jelenthet. Jobb, ha tudatosan igyekszünk elválasztani a barátságot az üzlettől, így csak a cég új működésre való átállítására kell koncentrálnunk anélkül, hogy egy barát elvesztése által okozott érzelmi sokkal küzdenénk.

Magányosság

Van, aki eleve introvertált, magának való ember, de a vállalkozás magányos dolog akkor is, ha alapvetően nem ez illik a személyiségünkhöz. Persze nem arról van szó, hogy ne lenne kivel meginni egy kávét munka közben. De a nagy döntéseket egyedül kell meghoznunk és bizony a felelősség is csak a miénk.

Kép: SXC

Függés az ügyféltől

A vállalkozásunk növekedése nagyban függ az állandó ügyfelektől. Ők biztosítják a bevétel nagy részét, és hajlamosak vagyunk úgy tekinteni rájuk, hogy velünk lesznek mindörökre. Ezért a vállalkozások egy része megelégszik azzal, hogy néhány nagy partnernek dolgozik, akik biztosítják a folyamatos megfelelő bevételt. Ez azonban bármilyen kényelmesnek tűnik, nagy kockázat. Hiszen ha egyikük kiesik, az sokként hat az üzletre – és ránk is. Egy vállalkozás esetében mindig jobb a több lábon állás, hogy ha beüt a krach, legyen időnk új ügyfeleket szerezni, hogy betemessük a keletkezett szakadékot az értékesítésben.

Másoló versenytárs

Nem számít, milyen hosszú ideje építjük a cégünk, a termékeink hírnevét. Ha egy új versenyző érkezik a pályára, aki a mi üzleti modellünket másolja, az egész vállalkozásunk veszélybe kerülhet. Ha az új piaci szereplő képes megkülönböztetni magát, megmutatni, hogy amit csinál egy kicsit jobb, mint a mi termékünk vagy szolgáltatásunk, a veszély még nagyobb. Ahelyett, hogy pánikba esnénk, szánjunk időt arra, hogy elemezzük ki alaposan a versenytársunkat, és találjuk meg a módját, hogy kikerüljünk ebből a helyzetből. Például adjunk plusz szolgáltatást, vagy célozzunk egy új közönséget egy megújított termékkel. A lényeg, hogy ne ragadjunk bele az önsajnálatba, hanem ha kell, váltsunk irányt.

Egy cég éppúgy kiéghet, mint az ember
Nemcsak az embereknek van vitalitása, hanem a cégeknek is, hiszen emberek csoportjából áll. Az emberi kiégésből következik a szervezeti kiégés. A színészből vezetői coach-csá avanzsált Borbély László szerint nemzetközi szinten a kiégés a legnagyobb probléma a cégek életében és ez képezi a szervezetfejlesztés legnagyobb akadályát.
Burnout

Bármibe kezdünk, az elején visz a lendület, energikusak vagyunk és még a monoton feladatokat is szinte élvezettel végezzük a cég építése érdekében. Idővel azonban fenyeget a kiégés, fásultság veszélye. A kiégés lassan, akár évek alatt kialakuló állapot, de bizonyos fázisait elérve már meglehetősen nehéz visszafordítani a negatív folyamatot. Az igazi veszély az, hogy a kiégés közeli állapotot nagyon nehéz észrevenni, éppen azért, mert fokozatosan alakul ki. Először csak kicsit fáradtabbak vagyunk a munkától, aztán minden nehezebben megy, nincsenek új ötleteink… így nem lehet sikeres és innovatív vállalkozást vezetni. Amit tehetünk a megelőzés érdekében, hogy figyelünk magunkra, a jelekre, és ha kell, visszaveszünk a tempóból, kiszakadunk a munkából, a feltöltődésre is fordítunk időt.

Maradjunk türelmesek, alkalmazkodóak, és toleránsak, készüljünk fel a veszélyforrásokra, amennyire lehet. A rugalmasság sokmindere gyógyír, építsünk stabil bázist magunk köré, legyenek bizalmasaink, barátaink, partnereink, akik átsegíthetnek a zűrösebb időszakokon.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo