Mi is a stressz?
Ezt a széles körben használt fogalmat nem könnyű megfogni, éppen azért, mert ma már annyi mindenre ráaggathatjuk. A latin eredetű szó maga igénybevételt jelent, manapság általános értelemben a szervezet minden olyan külső ingerekre adott reakciójára használjuk, ami kibillenti azt az egyensúlyi állapotából. Alapvetően pozitív és negatív stressz is létezik. A pozitív változat arra készteti az embert, hogy változtasson, fejlődjön, míg a negatív csak rombolást végez.
Biológiai szempontból azt láthatjuk, hogy amikor stresszelünk, megemelkedik az adrenalinszintünk, ami egyfajta „küzdj vagy menekülj”-választ vált ki a szervezetből. Ennek hatására tágulnak az erek, plusz oxigénhez jutnak a szervek, emelkedik a vércukorszint és beindul a zsírégetés.
Ez így eddig nem is hangzik annyira rosszul, a stressznek azonban hosszú távon negatív hatásai vannak a testünkre. Ha tehát tartósan így élünk, az igénybe veszi a szívet és az érrendszert, jellemző lehet a magas vérnyomás, sőt hormonzavarok vagy daganatos betegségek is kialakulhatnak. Emellett az elménkre, a lelkünkre és az általános közérzetünkre is rombolóan hat, ha mindig feszültek, stresszesek vagyunk.
6 tipp a stressz enyhítésére
Ma már számos dolog segíthet a stresszkezelésben, így csak meg kell találnunk a nekünk való módszert.
Testmozgás
A testmozgással boldogsághormont, avagy endorfint termelünk, de a kiadós sporttal kellemesen el is fáradunk, ami megkönnyíti a pihenést, és összességében ellazítja az embert. Célszerű minden nap beiktatni legalább egy sétát vagy egy rövid futást!
Táplálkozás
Az, hogy milyen az étrendünk, befolyásolja a hangulatunkat, az energia- és stressz-szintünket is. Éppen ezért válasszunk olyan élelmiszereket, amelyek nemcsak üres kalóriákból állnak, hanem táplálják is a szervezetünket! Egyes ételek például kifejezetten képesek javítani a testünk stresszkezelési képességét: ilyen a zabkása, a spárga, az olajos halak, a bogyós gyümölcsök, az étcsoki és a kamillatea is.
Emellett ügyeljünk a vitaminbevitelre is: a B1-vitamint anti-stressz vitaminként is ismerik, hiszen a jó hangulat kulcsa, de a B3, a B9 és a B12 pótlása is jó ötlet. Ha nem tudunk mindegyik bevitelére odafigyelni, akkor olyan multivitaminfajták között keresgéljünk, amelyek nagy arányban tartalmazzák a B-vitaminok családját.
Alvás
Ha nem alszunk eleget, akkor egyrészt a testünk nem képes megfelelően regenerálódni, másrészt pedig másnap sokkal ingerlékenyebbek leszünk, nem is beszélve arról, hogy képtelenek vagyunk kellően hatékonyak lenni. Ezek pedig mind oda vezethetnek, hogy stresszesnek érezzük magunkat. Igyekezzünk minden nap legalább 7-8 órát aludni, és általában ugyanabban az időben lefeküdni!
Meditáció
Akár a jógaórát lezáró meditáció, akár egy önálló, vezetett alkalom is segítségünkre lehet abban, hogy egy kicsit a problémáink mélyére nézzünk. Ebben a relaxációs állapotban képesek lehetünk összpontosítani a figyelmet, elcsendesíteni az elmét, rendezni a zavaros gondolatokat, amelyek aggasztanak minket. Ez által pedig – amennyiben megfelelően csináljuk – fizikai és érzelmi jóllétünk is javulhat.
Társaság
Amikor gondjaink vannak, sokan hajlamosak vagyunk bezárkózni, ez azonban nem jó megoldás. Épp ellenkezőleg! Érdemes társaságba járni, kibeszélni a problémáinkat akár a családunkkal, akár a barátainkkal. Hamar észrevesszük majd, hogy amint kimondjuk a gondokat, máris kevésbé tűnnek nagy horderejűnek.
Segítség
Ma már egyáltalán nem számít tabunak szakszerű segítséget kérni, ha az embernek problémái vannak az életben. Akár egy pszichológus, akár egy képzett coach segíthet abban, hogy kevésbé stresszesen teljenek a napjaink. Néhány alkalom után már érezhetjük is, hogy könnyebben vesszük az akadályokat, hogy kiegyensúlyozottabbak és elégedettebbek vagyunk. Ám ehhez természetesen nekünk magunknak is sokat kell dolgoznunk a hétköznapokban!
Amit kerülnünk kell…
Amikor valaki fokozott igénybevételnek van kitéve a mindennapokban, hajlamos lehet különböző eszközökhöz nyúlni, amelyek bár nem egészségesek, de ideig-óráig képesek tompítani a kellemetlen érzéseket. Ilyen lehet egyesek számára a dohányzás és az alkohol is, szélsőséges esetben pedig akár tudatmódosító szerekhez is nyúlhatnak. Ezek azonban tényleg csak időlegesen működnek – egészen pontosan addig, amíg tart a hatásunk, ám amint annak vége, sokkal mélyebbre képesek lökni az embert.
Éppen ezért bármennyire is borúsan látjuk a helyzetet, bármennyire is feszültnek érezzük magunkat, érdemes a fent felsorolt hat ötlet valamelyikét bevetni. De azok kombinációit is kirpóbálhatjuk, hiszen egyes multivitaminfajták például segítik, hogy eredményesebbek legyünk a sportban, illetve a meditáció remekül kiegészíti a pszichológusnál tett látogatásokat is. Ezek tehát – az alkohollal, a dohányzással és a drogokkal szemben – képesek kellemes, valódi, hosszú távú változást hozni az életünkbe.