5 dolog, amire figyeljünk munkaerő felvételnél

Határozzuk meg pontosan az elvárásainkat, mielőtt interjúztatni kezdünk és nem árt, ha előre kitaláljuk, hogy milyen módszert alkalmazunk arra, hogy kiderüljön a jelentkezőről alkalmas-e a pozícióra vagy sem.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép:PP archív

1. Ne skatulyázzunk!

Kerüljük a kiválasztásnál a kategorikus véleményeket a későbbi sikeres beválásra vonatkozóan! Egyrészt azért, mert csak korlátosan ismerhetők meg a jelölt kompetenciái, másrészt a belépés után az új dolgozót számos olyan hatás érheti a vezető, a munkatársak részéről, amely a szükséges kompetenciái megléte mellett jelentősen befolyásolja, hogy mennyire sikeres és gyors lesz a beilleszkedése. Új munkaerő esetén az első fél év a legkritikusabb, ha az alatt nem sikerül megnyerni a munkavállalót, újra nekiállhatunk a keresésnek. Ennek természetesen különböző okai lehetnek, de a legtöbbször az ok valójában egy nagyon egyszerűen az, hogy nem figyeltünk oda eléggé az illetőre.

2. Határozzuk meg a kritériumokat!

Mielőtt elkezdenénk az interjúztatást, határozzuk meg pontosan, milyen legyen számunkra az ideális jelölt. Fontos szempontok lehetnek az alábbiak:

-    Milyen feladatra válasszuk ki a leendő munkatársakat, ha feltételezhető, hogy már belátható időn belül megváltozhatnak a feladatok, a szervezeti szerepek?

-    A jelölt el tudja-e fogadni a szervezet értékeit, viselkedési elvárásait?

8 alaphiba, amit munkaerő felvételnél elkövethet
Új embert felvenni a cégbe mindig kockázatos. De lehet ez izgalmas és kreatív kihívás, ami pozitív változásokat hoz, vagy lehet egy újabb stresszforrás és bizonytalanság. Szakértőnk segít elkerülni 8 alapvető hibát.
3.  A megfelelő tudást keressük!

Az új dolgozó értéket hoz be, de nem mindegy, hogy ezt az értéket mikor tudja a szervezet saját céljaira hasznosítani. Fontos, hogy minél több kompetenciával rendelkezzen a kiválasztott új dolgozó, de ennél is fontosabb, hogy olyanokkal, amelyekre a cégünknek azonnal vagy a közeljövőben szüksége van, lehet. Különben a "szuperképességek" csak a cég szempontjából feleslegesen magas fizetési elvárásokhoz vezetnének.

4. Legyen kompetens!

Tévhit, hogy a hiányzó kompetenciákat utólag pótolni lehet. Vannak olyan kompetenciák, amelyek fejleszthetők. Ezek többnyire az ismeret jellegűek, vagy azok, amelyeknél begyakorlással a megfelelő automatizmusok kialakíthatók. A személyiségből fakadó kompetenciák azonban csak lassan, folyamatos ráhatással változtathatók. Ahhoz, hogy valóban figyelembe tudjuk venni egy munkakör betöltésénél a személyiségjegyeket is, tisztában kell lennünk azzal, hogy milyen személyiségjegyek és kompetenciák lennének szükségesek az adott munkakörhöz – ebben segít a “munkakör-térkép”.

5. Mérjük a jelentkező teljesítményét

Vagy egy standard mérőrendszer segítségével objektíven, mint például a munkapszichológiai, üzemorvosi vizsgálattal, illetve próbamunkával hozhatunk objektív döntést, ha előzetesen „normáztuk” az elvárható teljesítményt és minőséget, amelyek az összehasonlítást lehetővé teszik. Minden más és a fenti kritériumoknak nem megfelelő módszer segítségével már szubjektív a mérés és az eredmény is az lesz. (Léteznek professzionálisan kifejlesztett módszerek, amelyek segítik a döntést.)

Hat tulajdonság, amiről felismerhető a jó dolgozó
A jó munkaerő érték, de a kiváló munkaerő felbecsülhetetlen. Nem kis tétre megy a játék: egy felmérés szerint a „jó” munkaerőnél a „kiváló” dolgozó csaknem kétszer produktívabb. Azonban a folyamatosan változó piaci viszonyok között a cégvezetőnek fel kell ismernie, hogy melyik alkalmazottja a csúcs. De honnan? Jack Zenger és Joseph Folkman a Harvard Business Manager szerzői több mint négyezer munkavállalóról készült értékelést analizáltak, hogy kiválogassák azokat a tulajdonságokat, amikről felismerhetjük a kiváló munkaerőt. Erre jutottak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo