Milyen a megfelelő helyszín tárgyalásra?
Ez természetesen több tényezőtől is függ, figyelembe kell venni, hogy mennyire kötött a téma, mit képvisel a márkánk és mit szeretnénk átadni ebből egy ilyen alkalommal, illetve hogy mennyi az időkeret, melyet mi és tárgyalópartnerünk erre a megbeszélésre rá tud szánni.Érdemes nem zsúfolt, csendesebb, zavaró tényezőktől mentes helyszínt kiszemelni, ahol kevesen lesznek körülöttünk és biztosítva vannak a számunkra szükséges feltételek (pl. állandó internetkapcsolat, térerő stb.).
Azonban ha van lehetőségünk, akkor mindenképp “szkippeljük” az unalmas irodai közeget, egy lazább tárgyalás történhet például borkóstoló vagy más fakultatív program közben, melyen van lehetőség a beszélgetésre, de egyben a kikapcsolódásra is. Ezekkel biztosan mélyebb benyomást keltünk majd és üzletfelünk garantáltan emlékezni fog majd.
3+1 ideális helyszín az eredményes tárgyalásért
1. ÉtteremKonvencionális, de közkedvelt választás az ebéd- vagy vacsoraideji tárgyalás, melyen az étel elfogyasztása mellett tudunk egyeztetni, ez már egy sokkal kötetlenebb légkört alakít ki, ráadásul a jó étteremválasztás pluszban hozzájárulhat a pozitív vélemény kialakításához. Ilyen helyen már lesz lehetőségünk kicsit kimozdulni a hivatalos beszédtémákból, akár a borokról vagy kedvelt ételekről is kialkulhat egy kis társalgás, mely biztosan oldja a hangulatot.
2. Közösségi iroda
Mivel általában hangulatosak és meeting szobával is rendelkeznek, így jó megoldás lehet egy közösségi iroda is tárgyaló helyszínként, főleg ha nekünk esetleg nincs olyan irodahelyiségünk, ahova vendéget tudnánk hívni. Ráadásul egy közösségi iroda bármikor tökéletes kapcsolatépítésre is, így két legyet üthetünk egy csapásra, ha várakozás közben ismerkedünk az ottlévő szabadúszó vállalkozókkal. Manapság léteznek már közösségi kávéházak is, ahol a kellemest a hasznossal köthetjük össze és ideális az atmoszféra.
3. Borkóstoló
Szép, inspiráló táj, finom borok, kiváló vendéglátás. - ezek az alapjai egy borkóstolónak és ki ne szeretne a részese lenni. Egy ilyen tárgyalás biztosan nem lesz unalmas, sokkal inkább emlékezetes. A legtöbb pincénél van lehetőség privát borkóstolót kérni, ilyenkor csak velünk foglalkoznak, nem kell zavartatnunk magunkat a többi vendégtől. Két bor kostólása között pedig eredményesen meg tudjuk beszélni az üzleti ügyeket is. Fontos, hogy mielőtt ilyen helyszínre tervezünk találkozót, informálódjunk partnerünknél, hogy jó ötletnek tartja-e, szívesen velünk tartana-e, nehogy kellemetlenül érezzük magunkat a végén.
4. Helyi nevezetesség
Ha brandünkhöz sokat hozzáad a helyi vidék, szeretnénk megmutatni a gyökereinket, akkor bizony tarthatunk egy kisebb sétát, mielőtt egy kötetlenebb helyen folytatnánk a megbeszélést, például egy helyi kávézóban vagy étteremben. Érdemes lehet ilyenkor olyan vendéglátóhelyet kiszemelni, mely panorámás, de nem zsúfolt, ezzel is jó benyomást keltve.
Sikeres tárgyalás egyszeregy
A helyszín mellett természetesen mi magunk tesszük hozzá a legtöbbet az első pozitív benyomás kialakításához. Legyünk előzékenyek, figyeljünk oda beszédünkre, testtartásunkra, a megfelelő öltözék kiválasztására. Emellett készüljünk olyan sajtóanyagokkal névjegykártyával vagy termékeinkből mintaajándékkal, melyek brandünket jól reprezentálják. Ha szükségünk van megbízható internetkapcsolatra és például egy szőlőhegyen tartjuk a megbeszélést, akkor pedig érdeklődjünk előzetesen vendéglátóinktól, hogy van-e internetkapcsolat, hiszen ha minden flottul megy, az is rátermettségünket és megbízhatóságunkat erősíti partnerünk szemében. Egy tárgyalás sikeressége nemcsak a megfelelő üzleti ajánlat prezentálásán múlik, sokat számít a környezet, a helyszínválasztás, az a miliő, amit biztosítani tudunk erre az időre, főleg ha első találkozásról van szó. A tudatos készüléssel máris nagyban hozzájárultunk az üzlet létrejöttéhez, a tárgyalás pozitív kimeneteléhez!