14 nap szabadság: mikor nem kell egyben kiadni?

A munka törvénykönyve szerint kötelező egybefüggően 14 nap szabadságot kiadni a munkavállaló részére. Erre a karácsonyi szünet az utolsó lehetőség. De mikor és hogy lehet ettől eltérni?

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:Pixabay

A munka törvénykönyve 122. § (3) bekezdés értelmében  „a szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. A szabadságként kiadott napon túl, a heti pihenőnap (heti pihenőidő), a munkaszüneti nap és az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap vehető figyelembe.”

Mivel a szabadság célja a regeneráció, ezért a törvény tiltja, hogy a munkáltató egyoldalúan „felaprózza”, azaz kis részletekben adja ki. Az, hogy a törvény előírja a legalább 14 egybefüggő naptári napon a munka alóli mentesülés kötelezettségét, nem azt jelenti, hogy a munkavállaló tárgyévi szabadságából 14-et egymást követő munkanapokra kell időzíteni.

A munka törvénykönyve 45. §-a értelmében a szabadság kiadása nem kötelező tartalmi eleme a munkaszerződésnek. A szabadság mértékéről, számítási módjáról és kiadásának szabályairól a munkáltató csupán tájékoztatni köteles a munkavállalót a munkaviszony kezdetétől számított 15 napon belül.

Lehet másképp, ha mindenki akarja

A törvényszövegben foglalt " eltérő megállapodás hiányában" fordulat a munkáltatónak és a munkavállalónak biztosít felhatalmazást, hogy megállapodásukkal a tizennégy naptól eltérhessenek. Megállapodásban ekkor kiköthető az, a tizennégy munkanapnál rövidebb időszak, amely alatt egybefüggően, megszakítás nélkül kell a szabadságot biztosítani (pl. hét nap).

Amennyiben a felek a munkaszerződésben rendelkeztek a szabadság kiadásáról, akkor azt megváltoztatni csak közös megegyezéssel, a munkaszerződés módosításával lehet. Tekintettel arra, hogy a 14 egybefüggő nap szabadság kiadásának kötelezettségétől való eltérésre maga A munka törvénykönyve 122. § (3) bekezdése jogosítja fel a feleket, ezért nincs akadálya annak, hogy e rendelkezéstől eltérően a felek a munkavállaló javára vagy akár a terhére állapodjanak meg.

Ha a munkaszerződés szabadságra vonatkozó rendelkezést nem tartalmaz, akkor a felek a szabadság kiadására vonatkozólag külön megállapodást köthetnek. Fontos azonban megjegyezni, hogy az Mt. 135. § (2) bekezdésének j) pontja értelmében a kollektív szerződés csak a munkavállaló javára térhet el az Mt. 122. § (3) bekezdésétől. Nincs annak sem akadálya, hogy a megállapodás csak egy naptári évre szóljon. Ez esetben a megállapodásban rögzíteni kell a konkrét évet.

Mi legyen a kiadatlan szabadság sorsa?
Előfordul, hogy az adott évben kiadandó összes szabadságnak csak egy része kerül ténylegesen kiadásra a munkavállalóknak. Ez esetben mi történjen a kiadatlan szabadsággal, átvihető-e a következő naptári évre, és ha igen, milyen esetekben? Mit tartalmaz erre vonatkozóan a Munka Törvénykönyve? Szakértőnk segít!

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo