Több mint 100 milliárd forint értékben kezdődhetnek el turisztikai fejlesztések az Új Széchenyi Terv Regionális Operatív Programok forrásainak köszönhetően.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Korábban a kormány 35 kiemelt turisztikai beruházás támogatásáról döntött, közel 53 milliárd forint értékben, az utóbbi hetek döntéseinek eredményeképpen további 180 nyertes projekt valósulhat meg az Európai Unió és a Magyar Állam több mint 60 milliárd forintos támogatásával – olvasható a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség(NFÜ) közleményében. A közlemény szerint a beruházásoknak köszönhetően a jelentősen nőhet Magyarország turisztikai potenciálja, mivel olyan turisztikai fejlesztések jönnek létre, melyek többek között az egészségturizmus, illetve a szálláshelyek fejlesztésére fókuszálnak.
A „Turisztikai attrakciók és szolgáltatások fejlesztése” című kiírás 89 nyertes projektjével olyan természeti vagy kulturális örökségek, illetve turisztikai létesítmények kialakítása és fejlesztése történik, melyekkel jelentősen tovább növelhető a külföldi és belföldi turisták száma. A pályázati felhívás által érintett öt régióban (Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl, illetve Észak-Alföld) több mint 37,5 milliárd forint összköltséggel, közel 29 milliárd forint uniós támogatással kezdődhetnek el a projektek. Sor kerül például tematikus parkok, interaktív látogatóközpontok, tematikus utak, zarándokútvonalak vagy éppen kerékpárutak fejlesztésére is, melyek a kerékpáros turisták igényeinek megfelelő szolgáltatások fejlesztéseire is fókuszálnak.
A felhívás egyik céljaként, az aktív turisztikai fejlesztések esetében hangsúlyosan jelent meg a strandok, a gyógyfürdők, a kikötők és egyéb vízi turisztikai szolgáltatások támogatása is. Mindezeken túl várak, múzeumok felújításáról és látogathatóvá tételéről is pozitív döntések születtek a közelmúltban. A 89 nyertes pályázat révén, a látogatók igényeit kielégítő, komplex turisztikai vonzerők jönnek létre, amelyek hatására növekszik a turisták által, az adott turisztikai célterületen eltöltött tartózkodási idő és az egy főre eső költés, továbbá jelentős gazdaságélénkítő hatásuk is várható, mivel a fejlesztések eredményeként nőhet a turizmusból származó jövedelmek értéke és javulhat a turisztikai szektor jövedelemtermelő képessége. Az ágazat jellemzőiből adódóan a támogatások hatására munkahelyek jönnek létre, így összességében tovább javul a régiók turisztikai versenyképessége.
Alig van szállodaprojekt
Bár a KSH adatai szerint a tavalyi év első tíz hónapjában 8 százalékkal nőtt a szállodai vendégéjszakák száma, a négycsillagos kategóriában kiugró, több mint 17 százalékos növekedés volt, a szállodapiaci fejlesztők egyelőre mégis kivárnak, alig indul új fejlesztés az országban. A kedvező trendek ellenére a befektetők továbbra is óvatosak a szállodapiacon, mivel a jövedelmezőség tekintetében továbbra is magas kockázatokat látnak. A szobák bruttó átlagára (14 700 forint) az első tíz hónapban mindössze 3,5 százalékkal múlta felül a tavalyi szintet, az árak a válságot követő zuhanás után jelenleg még mindig csak a 2007-es szintre tudtak visszakapaszkodni.
Az üzleti célú szálláshelyek szolgáltatásainak fejlesztésére, kapacitásaik bővítésére kiírt pályázat keretében 60 beruházás számára ítéltek meg támogatást gazdasági társaságok részére. Az Új Széchenyi Terv csaknem 16,5 milliárd forinttal járul hozzá a szálláshelyfejlesztésekhez, melyek összértéke meghaladja a 25 milliárd forintot. A beruházások Észak-Magyarországon, Észak- és Dél-Alföldön, valamint Dél-Dunántúlon kezdődhetnek meg. A felhívás keretében meglévő és működő szálláshelyek minőségi fejlesztésére (felújítás, új szolgáltatások kialakítása) és kapacitásbővítésére, valamint új szálláshelyek létrehozására lehetett pályázni. A beruházások révén többek között nő a turisták által eltöltött vendégéjszakák száma és tartózkodási ideje, melyekkel így a szálláshelyek is hozzájárulnak a turizmusból származó bevételek további növekedéséhez. Az új szálláshelyek és szolgáltatások létrejöttének eredményeként nemcsak a munkahelyek megtartása, hanem munkahelyek teremtése is megvalósul a támogatások hatására.
Betegeskedik a fürdőszektor
Magyarországon több mint 300 fürdő üzemel, azonban ezeknek kevesebb mint 10 százaléka működik nyereségesen. A szektor összességében évente több tízmilliárd forintnyi hiányt termel. Pedig a veszteséges fürdők egy részét akár már 2-3 év alatt nyereségessé lehetne tenni. A megoldást a műszaki innováció és a technológiai fejlesztések, valamint a létesítmények térségi turisztikai stratégiába illeszkedő, menedzserszemléletű üzemeltetése együtt biztosíthatják.
A turisztikai szektor egyik legdinamikusabban fejlődő területe az egészségturizmus. Magyarország ezen a területen nagy hagyományokkal, igen jó adottságokkal és jó pozícióval rendelkezik, ezért a nemzetközi versenyképesség fejlesztésének egyik kulcseleme ez a szektor. Az egészségipar kitörési pontként jelenik meg az Új Széchényi Tervben, külön fókuszálva az egészségturizmusra, ezen belül is az egészségügyi turizmusra, ami a gyógytényezők közelében, vagy akár attól függetlenül megjelenő orvosi és más egészségügyi szolgáltatásokhoz kapcsolódó turizmus fejlesztését foglalja magába. A felhívás keretében támogatásra kerültek többek között meglévő vagy új szálláshely férőhelyek kialakításával egybekötött gyógyászati részlegek, vagy akár a gyógy- és termálfürdők meglévő rekreációs és wellness szolgáltatásai mellett megjelenő, az egészségturisztikai piacon magas hozzáadott értéket képviselő egészségügyi, orvosi szolgáltatások kialakítását eredményező fejlesztések is.
A nyertes projektek célul tűzték ki a fizetőképes, elsődlegesen külföldi, másodsorban hazai turisták körének bővítését, a látogatók tartózkodási idejének növelését komplex turisztikai és egészségügyi szolgáltatások kialakításával. A támogatás hatására javulhat a hazai egészségügyi turisztikai vállalkozások versenyképessége és a magas hozzáadott értékű szolgáltatások miatt tovább nő az egészségügyi turizmus területén az egy vendégre jutó fajlagos költés. A közelmúltban történt döntéseknek köszönhetően ezen a területen 31 fejlesztés kezdődhet el, a számukra megítélt támogatás 16 milliárd forint. Dél-Alföldön, Észak-Alföldön és Észak-Magyarországon a beruházások értéke 14,5 milliárd forint, Dél-Dunántúlon, Közép-Dunántúlon valamint Nyugat-Dunántúlon pedig a megvalósítandó beruházások összköltsége meghaladja a 12 milliárd forintot.
Hazánk az európai térségben egyedülálló természeti adottságokkal rendelkezik, ezek jelentik az ország turisztikai vonzerejének alapját, nem csak európai viszonylatban. A Kormány korábban is igyekezett mindent megtenni annak érdekében, hogy ösztönözze a turizmust, hiszen az ágazat fellendítheti a régiók gazdaságát és növelheti a foglalkoztatást.
A gazdaságfejlesztési és munkahely-teremtési szemponton túl a turizmus elősegíti a helyi hagyományok fennmaradását, a kulturális és természeti értékek bemutatását, javítja az országról kialakult képet, és jelentős szerepe van az elmaradott térségek felzárkóztatásában, a vidéki népesség megtartásában is.
SZÉP kártya – még nem veszett el a pénz!
Tovább költhetők az év végéig fel nem használt, a SZÉP-kártyákra 2011-ben feltöltött összegek. Az eredeti határidő szerint az év végén lejáró utalványösszegek beváltására május 31-ig, a turisztikai előszezon támogatásáram, biztosít lehetőséget az év végén elfogadott rendelet. A Széchenyi Pihenőkártya – amely 2011 júliusa óta működik a béren kívüli juttatások eszközeként – felhasználásának eredeti szabályozása szerint a kibocsátást követő naptári év december 31-ig nyílt lehetőség a kártya alszámláin rendelkezésre álló összeg felhasználására. Mivel az akkor kibocsátott kártyákon még csak a szálláshely zseb volt aktív, így kizárólag szállás szolgáltatásért fizethetnek az érintettek. 2012-ben ugyan a kártya másik két alszámlával, a vendéglátás, valamint a rekreáció és szabadidő zsebbel bővült, ez azonban a 2011-ben utalt juttatások költhetőségét nem befolyásolja a zsebek között ugyanis nincs átjárás. A bent ragadt összegek könnyebb felhasználása érdekében a szállodák már az év vége előtt különleges csomagokat dolgoztak ki, lehetővé téve azt is, hogy az idén kifizetett voucherek 2013-ban is felhasználhatók legyenek.