Idén is igényelhető az ún. termeléshez kötött anyatehéntartás-támogatás. A feltételekben és a kérelmek benyújtásának módjában tavaly óta nem történt változás - jelezte közleményében a Magyar Agrárkamara.
A támogatás abban az esetben igényelhető, ha: a kérelmező minimum 3 olyan tehénnel rendelkezik, amelyek legalább 8 hónapos korúak, hús- vagy kettős hasznosításúak, és szerepelnek az ENAR nyilvántartásban. A tenyészet állatorvos által igazoltan gümőkór-, brucellózis- és leukózismentes; a tehenek olyan állományhoz tartoznak, amelyben jellemzően hústermelés céljából nevelnek borjakat.
A termelő vállalja, hogy az állatokat a kérelem postára adását követő naptól kezdődően legalább 6 hónapig a tenyészetében tartja; 2012. január 1. és 2012. december 31. között a kérelmezett tehenek minimum 30 %-a ellik. A termelő az állattenyésztési törvényben foglaltaknak megfelelő, központi lajstromszámmal ellátott, támogatható fajtájú tenyészbikát, vagy azoktól származó mélyhűtött szaporító-anyagot használt. A termékenyítéseket, fedeztetéseket, pároztatásokat, illetve embrió-átültetéseket a gazdálkodó regisztráltatta a NÉBIH központi adatbázisában.
A Magyar Agrárkamara közleményében felhívja a jogosultak figyelmét, hogy tejkvótával nem, vagy legfeljebb 120 ezer kg tejkvótával rendelkező termelőknek a K12600 főlapot, e fölött a K12601 főlapot kell kitölteniük. Utóbbi esetben vállalni kell, hogy a támogatási kérelemben feltüntetett állatokat tejtermelést nem folytató tenyészetben tartják, és a teheneket a továbbiakban tejtermelésre nem hasznosítják. A támogatásigényléshez az összes kérelmezett állat adatainak feltüntetésére szolgáló K12602 betétlapot is be kell nyújtani. A kérelmeket legkésőbb július 31-ig kell postára adni az MVH illetékes megyei kirendeltségének címére.
A támogatási kérelem egyben jogosultsági kérelemnek is minősül, így ha idén a kérelmezett állatok száma nagyobb, mint a kérelmező aktuális egyéni támogatási felsőhatára, az e feletti jogosultságigényre (állatlétszámra) vonatkozóan nem kell külön kérelmet benyújtani.
Az MVH a beérkezett jogosultság iránti igények között az erre vonatkozó jogszabályban előírtak szerint sorrendet állít fel. Az országos keret kimerülése esetén a felállított sorrend végén álló, azonos elbírálás alá eső igényeknél arányos visszaosztást alkalmaznak. A termeléshez kötött anyatehéntartás támogatás igényléséhez szükséges dokumentumok, illetve bővebb információ ITT érhető el.