Magyarországon az egészségügyi szolgáltatásokra épülő turizmus szerepe folyamatosan növekszik, és a küldő országok köre is szélesedik. A legfőbb húzóerő a hazánk által garantált, kiemelkedően jó ár-érték arány. A szegmensen belül egyre nő az orvosi szolgáltatásokra alapozott turizmus szerepe: a fogászati turizmusban kifejezetten jól pozicionáltak vagyunk (pl. Magyarország jelenleg még európai piacvezető az európai piac közel 40 százalékával). Az NHS (a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat) szakértői szerint Magyarország piacvezető Európa határokon átnyúló fogászati szolgáltatások piacán, és kiemelkedően teljesít a fogászati implantátumok beültetésének tekintetében is.
Az orvosi szolgáltatásokra épülő egészségturisztikai szolgáltatások közül egyedülálló módon, önerejükből európai piacvezető pozíciót értek el azok a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások, amelyek az elmúlt évtizedben Magyarországot piacvezetővé tették. Az európai árversenyben kialakított vezető hely azonban csak olyan szolgáltatási minőséget szabályozó körülmények között lesz hosszú távon megőrizhető, amely a szolgáltatást igénybe vevők számára – országképet is meghatározó – garanciát tud biztosítani. Ezt gazdasági folyamatokat szervező intézményekkel lehet elérni, mely intézmények nem a már kialakult piaci mechanizmusokat szabályozzák, hanem a már kialakult piaci mechanizmusokat finomítják, a hazai szolgáltató szektor szereplőinek fejlesztése mellett, azok bevonásával, hálózatba kapcsolásával.
Az innováció egyik alapja ugyanis a hálózatba szerveződöttek laza, üzleti szövetsége, mely önmagától beindítja a harmonizált kapcsolatrendszerben a szolgáltatásfejlesztést, a piac közösségi megoldásokon keresztüli elérését.
A KSH felmérése alapján a turisztikai céllal érkező külföldi látogatók egészségmegőrzésre és orvosi kezelésekre mintegy 83,6 Mrd Ft-ot költenek, ami megoszlik a turisztikai és az egészségügyi szolgáltatók (fog - és egyéb orvosok/egészségügyi intézmények) között. A bécsi egyetem saját kutatói által elvégzett felmérése szerint, hazánkba közel 120 ezer fő turista érkezik, célzottan, fogászati kezelésekre. A külföldi betegekkel foglalkozó fogászatok 2009-es mérlegadatai szerint a mintegy 500 fogászat 55 milliárd forint forgalmat bonyolított.
A gazdasági növekedés ösztönzését tartja szem előtt az Európai Bizottság a 2013 utáni időszakra vonatkozó egészségügyi és fogyasztóvédelmi keretprogramjaival is. Az elsősorban a tagállamok munkáját, nemzeti erőfeszítéseit támogató egészségügyi program célkitűzései közé tartozik az innovatív és fenntartható egészségügyi rendszerek megvalósítása.
A kiemelt szakpolitikai célnak megfelelően a jelen pályázati kiírás célja a fogászati ágazatban működő innovatív vállalkozások fejlesztése korszerű, magas értéket képviselő szolgáltatások, technológiák kidolgozása és piaci bevezetése révén.
2011-ÚSZT-TU-2 azonosítószám alatt a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a Turisztikai Célelőirányzat 2011. évi forrásainak terhére nyílt pályázatot hirdet a magyarországi fogászati turizmus területén működő magyar fogászati vállalkozások versenyképességének javítása és hálózati innováció keretében megvalósuló összehangolt piacfejlesztésének támogatására, a Turisztikai célelőirányzat felhasználásának és kezelésének részletes szabályairól szóló 14/2002. (XI. 16.) MeHVM rendelet 3. §-ának c) és h) pontjai alapján.
A pályázat célja, hogy a fogászati turizmusban érdekelt fogászatok támogatása révén, a szakma összefogása mellett, Magyarország versenyképessége javuljon olyan hálózati innováción alapuló összehangolt fejlesztésen keresztül, melynek köszönhetően a fogászati vállalkozások szolgáltatás minőségi, technológiai felkészültségének, operatív teljesítőképességének a szintje a nemzetközi versenyhelyzetben helytállva, kimutathatóan nő.
A két pályázat értékelése párhuzamosan is történhet, de a Turisztikai Célelőirányzat 2011- ÚSZT-TU-2 kiírás esetében a támogatás feltétele, hogy a GOP-2011-1.3.1/F vagy KMOP- 2011-1.1.4/F pályázat támogatásban részesüljön.
A pályázat keretében 78%-os támogatási mérték mellett
a) a GOP-2011-1.3.1/F kiíráson pályázók esetében minimum 10 millió Ft, maximum 24 millió Ft,
b) a KMOP-2011-1.1.4/F kiíráson pályázók esetében minimum 10 millió Ft, maximum 30 millió Ft igényelhető.
A pályázatok benyújtása 2012. március 1-től 2013. május 31-ig lehetséges.
A rendelkezésre álló források
A.2.1. A GOP-2011-1.3.1/F pályázati kiírás esetében:
Az 1501/2011. (XII. 27.) Korm. Határozat alapján a GOP-1.3.1. konstrukcióra rendelkezésre álló keret 81.3 Mrd forint. Amennyiben a rendelkezésre álló kötelezettségvállalási keret kimerül, vagy annak kimerülése előre jelezhető, az NFÜ a benyújtási határidő előtt a benyújtás lehetőségét felfüggesztheti vagy a pályázatot lezárhatja. A támogatott pályázatok várható száma a 2012-13. évben: 100-140 db, időarányosan havonta 7-9 db.
A.2.2. A KMOP-2011-1.1.4/F pályázati kiírás esetében: A pályázat meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 500 millió forint a 2012-13. évekre. A támogatott pályázatok várható száma a 2012-13. években: 40-60 db.
A támogatás összege
Jelen pályázat keretében az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: minimum 3.000.000 Ft, maximum 30.000.000 Ft, budapesti megvalósítási helyszín esetén maximum 20.000.000 millió Ft, de maximum a jelen Pályázati Felhívás A.4. pontjában meghatározott támogatási mértéknek megfelelő arányban.
A támogatás mértéke
A támogatás mértékének számítására vonatkozó szabályokat illetően a GOP Részletes Pályázati Útmutató D.2. fejezetében foglaltak irányadóak. Felhívjuk a figyelmet azonban, hogy a pályázati kiírás keretében adható maximális támogatás vonatkozásában a Pályázati Felhívás a GOP Részletes Pályázati Útmutató D.2. fejezetében foglaltaknál szigorúbb határokat állapíthat meg! Az ebben a pályázati felhívásban elnyerhető támogatás mértéke maximum az összes elszámolható költség 65 százaléka.
Kötelező vállalások
Legalább egy teljes (365 napos), lezárt üzleti évvel rendelkező vállalkozások esetében a jelen Pályázati Felhívásban az A.5.1. pontjában foglalt feltételt és az A.5.2. a) vagy b) pontjaiban foglalt feltételek valamelyikét, és az A.5.3. pontban foglalt feltételeket együttesen kell vállalni.
Egy teljes (365 napos), lezárt üzleti évvel nem rendelkező vállalkozások esetében a jelen Pályázati Felhívás A.5.3. és A.5.4. pontjában foglalt feltételeket kell együttesen vállalni. A vállalások teljesülése a projekt befejezési évét közvetlenül követő 2. üzleti év végét követően kerül ellenőrzésre.
Létszámtartás
A pályázónak vállalnia kell, hogy a projekt befejezési évét közvetlenül követő 2 üzleti évben az éves átlagos statisztikai létszámának átlagos értéke nem csökkenhet a bázislétszám alá. (A negatív eltérés nem lehet nagyobb, mint 0,5.) Bázislétszámnak minősül a pályázat beadását megelőző teljes lezárt üzleti év éves átlagos statisztikai állományi létszáma.
Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztési Programban való részvétel
A pályázónak vállalnia kell, hogy a projekt megvalósítását követő 2 évben a magyar fogászati turizmus területén innovációs hálózatot létrehozó Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztési Programban részt vesz, mint a kapcsolódó know-how hasznosítója, továbbiakban: Tag.
A.5.4. Munkahelyteremtés
Egy teljes (365 napos), lezárt üzleti évvel nem rendelkező vállalkozások esetében a pályázónak vállalnia kell, hogy a projekt befejezéséig legalább 3 új munkahelyet teremt, továbbá a projekt befejezési évét közvetlenül követő 2 üzleti évben az éves átlagos statisztikai létszámának átlagos értéke nem csökkenhet 3 fő alá. Nem teljes, de lezárt üzleti évvel rendelkező vállalkozások esetében bázislétszámnak minősül a pályázat beadását megelőző lezárt üzleti év éves átlagos statisztikai állományi létszáma.
A pályázatok benyújtásának móüdja, helye és határideje
A pályázatot (kitöltött projekt adatlapot és a felhívásban, valamint az útmutatóban előírt mellékleteket) elektronikus adathordozón (kizárólag egyszer írható, írásvédett CD lemezen) a pályázati kiírás részét képező, kinyomtatott és cégszerűen aláírt nyilatkozattal együtt zárt csomagolásban, ajánlott küldeményként vagy gyorspostai/futárposta (garantált 6 kézbesítési idejű belföldi postai szolgáltatás) szállítás igénybevételével a következő címre kell beküldeni:
Gazdaságfejlesztési Operatív Program vagy Közép-Magyarországi Operatív Program MAG - Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt. (Közreműködő Szervezet) 1539 Budapest, Postafiók 684.
Amennyiben a pályázatot csomagként kívánja feladni, a csomagon a „MAG – Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt. 1864 Budapest, Rb.: 684” raktárbérleti címzést kell feltüntetni.
A csomagoláson és a CD lemez tokján jól láthatóan tüntesse fel a Pályázati felhívás kódszámát (GOP-2011-1.3.1/F vagy KMOP-2011-1.1.4/F), a pályázó nevét és címét. Kérjük, ellenőrizze a kitöltött adatokat, illetve győződjön meg a kitöltés sikerességéről, az adathordozó épségéről!
A pályázati feltételekkel, tudnivalókkal kapcsolatban információkat a www.ujszechenyiterv.gov.hu honlapon talál.
A pályázatok benyújtása 2012. január 16. napjától 2013. május 31. napjáig lehetséges.
A pályázati kiírásra kizárólag a 800/2008/EK rendelet 1. sz. melléklete alapján mikro- kis és középvállalkozásnak minősülő vállalkozások pályázhatnak, amelyek éves átlagos statisztikai állományi létszáma a pályázat benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben minimum 1 fő volt.